Aktorzy związani z TR Warszawa protestują przeciwko obecnej dyrekcji placówki. W opublikowanym w internecie apelu wskazują, że działania dyrektor wpływają negatywnie na funkcjonowanie teatru, co bezpośrednio odbija się na widzach. "Zagrożony jest również tak ciężko wypracowany przez lata poziom artystyczny, trwonione jest wieloletnie doświadczenie" - dodają. Od sierpnia 2019 roku funkcję dyrektora TR Warszawa pełni Natalia Dzieduszycka. Stanowisko dyrektora artystycznego zajmuje Grzegorz Jarzyna.
Grupa aktorów związanych ze stołecznym TR Warszawa opublikowała w mediach społecznościowych apel, w którym przedstawiła swoje stanowisko odnośnie bieżącej sytuacji w placówce. W opublikowanym wpisie aktorzy zwracają uwagę, że przez lata o sile i jakości teatru stanowiły tworzące go zespoły, z których w ciągu ostatnich miesięcy odchodzi coraz więcej osób.
"W ciągu ostatnich dwóch lat zespół naszego teatru opuściło około 30 osób. Osoby odchodzące z pracy opisywały się w większości jako osoby przemęczone napięciami, zastraszone i wypalone psychicznie. Deklarowały, że 'mają już dosyć!'. My, aktorki i aktorzy TR Warszawa, też mamy dosyć. Odejścia kolejnych pracownic i pracowników mają potężny wpływ na naszą pracę. Pomijając narastające poczucie straty, zagrożony jest również tak ciężko wypracowany przez lata poziom artystyczny, trwonione jest wieloletnie doświadczenie" – brzmi fragment wpisu.
Protestujący aktorzy zwracają uwagę na fakt, że ofiarami sytuacji w teatrze padają widzowie. Jak przekonują, konsekwencją szkodliwego i niekompetentnego prowadzenia zespołu przez dyrekcję TR Warszawa było między innymi odwoływanie spektakli.
"W ostatnich miesiącach nasz teatr, będący instytucją publiczną i mający swoje zobowiązania wobec widzów, stawał przed koniecznością odwoływania spektakli, co oznacza brak możliwości wykonywania podstawowych obowiązków statutowych. Stan ten jest efektem szkodliwego i niekompetentnego prowadzenia zespołu przez dyrekcję TR Warszawa" - można przeczytać w opublikowanym wpisie.
Brak porozumienia
Autorzy apelu podkreślają, że pomimo tego, że próbowali oni uzmysłowić dyrekcji, jak obecna sytuacja jest groźna dla przyszłości teatru, to wykonywane przez nią działania miały charakter pozorny i nie były w stanie powstrzymać kolejnych rezygnacji. Protestujący dodają również, że od kwietnia 2021 roku prowadzony był dialog z dyrektorem Biura Kultury Arturem Jóźwikiem.
Z powodu braku poprawy sytuacji protestujący zdecydowali się 17 stycznia 2022 roku na złożenie wotum nieufności wobec dyrekcji TR Warszawa i jej pełnomocników. Jak przekonują, z powodu faktu, że dalsze rozmowy z zarządzającymi teatrem zakończyły się fiaskiem, jedynym rozwiązaniem są zmiany na stanowiskach dyrektorskich. "Obawiamy się, że w przeciwnym razie zespół naszego teatru przestanie istnieć" – tłumaczą protestujący aktorzy. Zespół aktorski zaapelował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o niezwłoczne rozpisanie konkursu na stanowisko dyrektora/dyrektorki TR Warszawa.
Pełna treść apelu dostępna jest w mediach społecznościowych. Podpisali się pod nim: Jacek Beler, Jan Dravnel, Izabella Dudziak, Dobromir Dymecki Monika Frajczyk Mateusz Górski Natalia Kalita Magdalena Kuta Lech Łotocki Rafał Maćkowiak Maria Maj Sebastian Pawlak Aleksandra Popławska Tomasz Tyndyk Justyna Wasilewska Adam Woronowicz Mirosław Zbrojewicz Agnieszka Żulewska
Reakcja urzędników
Redakcja tvn24.pl zwróciła się z prośbą o komentarz w sprawie sytuacji w TR Warszawa do stołecznego Ratusza. Jak poinformowało nas Biuro Marketingu Miasta, Biuro Kultury miało wiedzę na temat sytuacji w teatrze. - Zaangażowało się w wielomiesięczne mediacje między zespołem a dyrekcją teatru – przekonuje Marcelina Bogdanowicz, główna specjalistka z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Biura Marketingu Miasta.
Przedstawicielka stołecznego Ratusza dodaje, że w marcu 2022 roku prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję o przeprowadzeniu konkursu na dyrektora/dyrektorkę TR Warszawa, o czym niezwłocznie została poinformowana Natalia Dzieduszycka, obecna dyrektor. Rozporządzenie w tej sprawie ma ukazać się jeszcze we wrześniu 2022 roku. Urząd miasta zapewnia, że do komisji konkursowej będą zaproszeni przedstawiciele zespołu TR Warszawa.
– Zgodnie z umową obecna dyrektorka pełni funkcję do sierpnia 2023 roku. Nowy dyrektor/dyrektorka obejmie stanowisko od 1 września 2023 roku – informuje Marcelina Bogdanowicz.
Ponad siedem dekad historii
TR Warszawa – do 2003 roku działający pod nazwą Teatr Rozmaitości – funkcjonuje w warszawskiej przestrzeni miejskiej już od 1949 roku. Przez lata na jego deskach swoje sztuki wystawiało wielu ważnych dla polskiej kultury reżyserów. Wśród nich byli Krzysztof Warlikowski (m. in. "Anioły w Ameryce", "Burza"), Jan Klata (m. in. "Szewcy u bram), Olga Lipińska ("Awans") czy Krystian Lupa (m.in. "Proces").
Źródło: tvn24.pl