Kultura i styl

Kultura i styl

Zmarł autor jednej z najsłynniejszych fotografii w historii

Fotoreporter Charlie Cole - autor słynnej fotografii przedstawiającej mężczyznę przed kolumną czołgów na Placu Tiananmen w Pekinie 5 czerwca 1989 roku - dzień po masakrze dokonanej przez chińską armię na prodemokratycznych demonstrantach, nie żyje. Miał 64 lata.

Sprawa znanego reżysera wraca do prokuratury

Sprawa jednego z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów, Kiriłła Sieriebriennikowa, wraca do prokuratury. Moskiewski sąd podjął taką decyzję z powodu "naruszeń w akcie oskarżenia". Sieriebriennikow został oskarżony o defraudację środków publicznych.

"Nazywanie tego filmu politycznym jest dla mnie zabawne"

Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Daniel Olbrychski, Jaśmina Polak, Wiktor Zborowski czy Marta Żmuda Trzebiatowska pojawili się w zwiastunie filmu "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego. Jest to realizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku legendarnego pisarza, reżysera i scenarzysty - Andrzeja Żuławskiego, ojca Xawerego.

Wielka feta na Festival Polonaise w Chicago. 15 lat iTVN

iTVN świętuje 15-lecie. Kanał ten umożliwia legalny dostęp do polskiej kultury, rozrywki i informacji na całym świecie. Okazją do świętowania był Festival Polonaise w Chicago. Uczestnicy imprezy mogli spotkać się między innymi z Jakubem Wesołowskim i Joanną Krupą.

Roman Polański z Wielką Nagrodą Jury w Wenecji

Roman Polański został wyróżniony Srebrnym Lwem - Wielką Nagrodą Jury za film "Oficer i szpieg" podczas kończącej się w sobotę 76. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. To druga co do ważności nagroda w Konkursie Głównym festiwalu. Złotego Lwa otrzymał Todd Phillips za "Jokera".

Protest na czerwonym dywanie. Mick Jagger: to oni odziedziczą planetę

Chodziło o to, aby zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne - przekonywali aktywiści, którzy w sobotę przez siedem godzin okupowali czerwony dywan festiwalu filmowego na Lido w Wenecji. Protest w ostatnim dniu imprezy poparli obecni tam piosenkarz Mick Jagger i aktor Donald Sutherland. - Cieszę się, że ludzie chcą protestować - powiedział wokalista Rolling Stones.

"Nie czekając na oświadczyny mecenasa, wyszła za doktora". Para prezydencka czytała nowele

- To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty, jak "Wesele". Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny język - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim 8. Narodowe Czytanie. Odbywało się ono w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. Prezydent zaznaczył, że tegoroczna edycja inicjatywy obrazuje 100 lat dziejów Polski.

Swiernalis: w Polsce alkohol jest podniesiony do rangi sakramentu

Wcześniej prawie zawsze siadałem do pisania z butelką wina czy innym trunkiem. Pamiętam, jak wtedy któryś ze starszych kolegów mnie ostrzegł: a co, jeśli to nie ty, a co, jeśli to używki tworzą to wszystko? - opowiada Paweł Swiernalis w rozmowie z tvn24.pl. - Lubię pisać i śpiewać o rzeczach, o których mam pojęcie. Może dlatego nie piszę o wesołych sprawach - przyznaje muzyk.

"Camorra pojawia się tam, gdzie zawiodło państwo"

Świat przestępczy pojawia się w miejscach, w których nie ma dostępu do edukacji, jest duże bezrobocie. W tych miejscach młodzi ludzie muszą wybrać czy wstąpić na drogę kryminalną, czy zmierzyć się z rzeczywistością - mówi w rozmowie z tvn24.pl włoski reżyser Claudio Giovannesi, twórca filmu "Piranie", nagrodzonego za scenariusz podczas tegorocznej edycji Berlinale.

"Jego ludzie rzucają bomby, zabijają ludzi. To człowiek, który napada na pociągi"

Kino awanturnicze, płomienny romans i historia marszałka - w czwartek odbyła się uroczysta premiera filmu "Piłsudski". W roli głównej zagrał Borys Szyc. - Starałem się pokazać go od strony jak najbardziej ludzkiej - mówił aktor. - To nie jest pomnik. To jest człowiek, który jest bardzo kochliwy. Jego ludzie rzucają bomby, zabijają ludzi - dodał reżyser Michał Rosa.

Oni wybiorą najlepszy polski film roku

Maciej Wojtyszko - reżyser teatralny i filmowy oraz pisarz - stanie w tym roku na czele jury konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sumie dziewięciu jurorów oceni najlepsze filmy tego roku stworzone przez polskich reżyserów.

Już 20 kobiet oskarża Placido Domingo

Była śpiewaczka Angela Turner Wilson jest w kolejnej grupie - tym razem 11 kobiet - które publicznie oskarżają hiszpańskiego tenora Placido Domingo o molestowanie seksualne - podała w czwartek agencja Associated Press. W sumie Domingo oskarżany jest przez 20 kobiet.

Księżniczka Charlotte poszła do szkoły

Księżniczka Charlotte, córka księcia Cambridge Williama i księżnej Kate, dołączyła do swojego starszego brata i po raz pierwszy poszła do szkoły Thomas's Battersea w południowo-zachodnim Londynie. Rodzeństwo odprowadzili dumni rodzice.

Aresztowany po śmierci rapera. Miał mu dostarczyć narkotyki

Mężczyzna, który według ustaleń śledczych zaopatrzył amerykańskiego rapera Maca Millera w narkotyki, został w środę aresztowany. Muzyk zmarł 7 września 2018 roku w wyniku przedawkowania, a w jego krwi wykryto ślady kokainy, etanolu i fentantylu.

Mówi, że jest niewinny. Cuba Gooding Jr zna datę swojego procesu

Amerykański aktor Cuba Gooding Jr pojawi się 10 października przed sądem w Nowym Jorku - zdecydował sędzia Sądu Najwyższego dla Manhattanu Herbert Moses, decydując we wtorek o dalszym ciągu postępowania wobec mężczyzny oskarżonego o molestowanie kobiety w barze.

Julie Andrews ze Złotym Lwem za całokształt

Brytyjska aktorka Julie Andrews, znana przede wszystkim jako filmowa Mary Poppins oraz z filmu "Dźwięki muzyki", otrzymała w Wenecji nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości. - Miałam szczęście, że mogłam zagrać przepiękne role - powiedziała gwiazda kina.

Kevin Hart miał wypadek samochodowy

Amerykański aktor Kevin Hart odniósł "poważne obrażenia pleców" w wypadku samochodowym w okolicach Los Angeles, w nocy z soboty na niedzielę czasu lokalnego - podała amerykańska stacja CNN, która dotarła do raportu z wypadku sporządzonego przez lokalną drogówkę. Okoliczności zdarzenia nie są jasne. Poza komikiem w aucie znajdowały się dwie inne osoby.

"To nie trybunał moralny, ale festiwal filmowy". Po premierze filmu Polańskiego w Wenecji

Na konferencji po premierze filmu Romana Polańskiego producent Luca Barbareschi oznajmił: - Odpowiemy tylko na pytania dotyczące filmu. To nie jest trybunał moralny. (...) Film musi mówić sam za siebie, jury oceniać, a opinia publiczna, jeśli chce - klaskać. "Oficer i szpieg" zebrał w większości przychylne recenzje, choć podkreślano, że reżyser zbytnio skupił się "na szukaniu podobieństw między losem bohatera a poczuciem osobistej krzywdy."