"Codzienny stan wojenny". Program obchodów 40. rocznicy 13 grudnia 1981 roku

Źródło:
PAP
Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981
Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981
IPN
Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981IPN

Dom Spotkań z Historią przygotował szereg wydarzeń dla upamiętnienia 40. rocznicy 13 grudnia 1981 roku. W programie znalazły się: spacery, spotkania oraz wystawa prac satyrycznych. Odbędzie się również pokaz filmu "Żeby nie było śladów", poprzedzony debatą z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zaśpiewa białoruski Wolny Chór.

W ramach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Dom Spotkań z Historią przygotował program "Proszę się rozejść! Codzienny stan wojenny". Stołeczna instytucja chce w tym roku zaprosić mieszkańców do spojrzenia z nowych perspektyw na 13 grudnia 1981 roku i to, jakie konsekwencje miał ten dzień na życie Polaków przez kolejne dwa lata.

Jednym z elementów programu jest wystawa "Kiedy tarczą był śmiech", przygotowana przez Muzeum Karykatury. Można ją oglądać od 7 do 31 grudnia w Galerii W-Z (w korytarzu prowadzącym do schodów ruchomych). Zaprezentowano na niej wybór kilkudziesięciu prac polskich rysowników i grafików, który pokazuje jak na ponure i dramatyczne realia stanu wojennego reagowali - niosąc niezbędną dawkę sarkazmu i humoru - artyści i satyrycy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Spacery śladami stolicy stanu wojennego

DSH proponuje też nową odsłonę aplikacji "Wasza Warszawa", dzięki której odkrywać można stolicę z czasów stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie ówczesną rzeczywistość. Jej najnowszą wersję uzupełniono o dziesiątki miejsc, zdjęć i faktów, które można odkrywać spacerując z telefonem w ręku lub siedząc w domowym zaciszu. Aplikacja będzie dostępna w sklepach App Store i Google Play. Jej premierę zaplanowano w siedzibie DSH na Karowej na godzinę 12.00 w niedzielę 12 grudnia.

Z tej okazji odbędą się także dwa spacery po stolicy śladami stanu wojennego pod hasłem "Spacer z termosem i aplikacją" . Pierwszy rozpocznie się w niedzielę o 12.15, kolejny w poniedziałek o godzinie 18.00. Oprowadzać będzie znawczyni stolicy i przewodniczka Hanka Warszawianka.

Na spacer obowiązują zapisy. Miejsce zbiórki organizatorzy przekażą osobom, które zgłoszą chęć uczestnictwa w spacerze. Zgłoszenia zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób należy przesłać na adres: recepcja@dsh.waw.pl. Można też zgłosić się dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia DSH.

DSH przygotował rozszerzoną wersję aplikacji "Wasza Warszawa" DSH

Spektakl, spotkania, relacje

Od 11 grudnia - na stronie relacjebiograficzne.pl - dostępne będą opowieści świadków stanu wojennego. W ramach rocznicowego projektu Archiwum Historii Mówionej DSH przygotowało między innymi wspomnienia Chrisa Niedenthala, Jana Lityńskiego, Anny Bohdziewicz, Ludwiki Wujec czy Krystyny Starczewskiej. Będą też dostępne relacje wojskowych, którzy pełnili w tamtym czasie służbę w armii.

W sobotę o godzinie 18.00 odbędzie się także spektakl "Story Lab 1981. Stan wojenny" w reżyserii Wojciecha Farugi. Będzie go można obejrzeć w DSH, ale także online. Za realizację odpowiadają Polski Ośrodek ASSITEJ, Teatr Ochoty, Dom Spotkań z Historią oraz Teatr Polski im. Konieczki w Bydgoszczy. "Przedstawienie przygotowali młodzi twórcy i młode twórczynie na podstawie rozmów z osobami, które uczestniczyły w wydarzeniach 1981 roku. Tym razem głos zyskały zwykłe obywatelki i obywatele funkcjonujący 'między władzą a opozycją', a także osoby, które stały po stronie władzy" - zapowiada DSH.

DSH zaprasza również na dwa spotkania, które pomogą przybliżyć różne perspektywy spojrzenia na stan wojenny. W niedzielę o godzinie 16.00 przy Karowej Anna Beata Bohdziewicz, znana fotografka i fotoreporterka opowie o codzienności zapisanej w kadrach jej słynnego "Fotodziennika". W poniedziałek o tej samej porze spotkanie będzie retransmitowane w sali spotkań DSH oraz Facebooku i YouTube.

Podczas drugiego spotkania Igor Rakowski-Kłos, dziennikarz oraz autor książki "Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981 roku" porozmawia z Waldemarem Danilewiczem, Anną Lubowską i Chrisem Niedenthalem o tym, jak wyglądała ich codzienność tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Spotkanie stacjonarne dobędzie się w niedzielę o godzinie 14.00 w DSH, powtórka w wersji online - w poniedziałek o tej samej porze.

Grafika promująca stołeczne obchody 40. rocznicy stanu wojennegoDSH

Przypinki, plakaty i ulotki. Muzeum Warszawy udostępnia kolekcję przedmiotów związanych z "Solidarnością".

Koncert białoruskiego Volnego Choru

W niedzielę 12 grudnia stołeczne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni występ białoruskiego Wolnego Chóru (Volnego Choru). Koncert rozpocznie się o godzinie 17.30 w siedzibie Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20.

Wolny Chór uznawany jest za jeden z najważniejszych symboli białoruskiej rewolucji godności, która wybuchła po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku. Artyści pojawiali się w dniach protestów na ulicach Mińska, by wspólnie z mieszkańcami śpiewać białoruskie pieśni i hymny. Po serii prześladowań i represji przenieśli się do Polski. Ich działalność na Białorusi jest zakazana. Reżim Łukaszenki uznaje wykonywane przez nich utwory na ekstremistyczne. Za ich publiczne wykonywanie grozi od ośmiu do 15 lat więzienia. Obecnie chórzystki i chórzyści ze względów bezpieczeństwa występują w maskach, ukrywających ich tożsamość.

"Ich perspektywa oporu przeciwko opresyjnej władzy dopełni wielości spojrzeń na rocznicę stanu wojennego. Może przypominać, że tamte wydarzenia - choć odległe o czterdzieści lat - dla wielu osób brzmią bardzo współcześnie" - czytamy w zapowiedzi.

Wolny Chór wystąpił we wrześniu w Muzeum Powstania WarszawskiegoWolny Chór

Wstęp na spektakl, spotkania oraz koncert do DSH jest wolny. Należy jednak pamiętać, że obecnie obowiązuje ograniczenie liczby miejsc do 25 osób. Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione przeciwko COVID-19

Pokaz filmu o Grzegorzu Przemyku i debata

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna także kampanię społeczno-edukacyjną o prawach obywatelskich. W poniedziałek 13 grudnia w Kinototece o godzinie 18.00 odbędzie się pokaz filmu "Żeby nie było śladów", traktujący o śmierci warszawskiego licealisty Grzegorza Przemyka.

Częścią wydarzenia będzie debata przed projekcją, w której wezmą udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati, dziennikarka i pomysłodawczyni powstania filmu Magdalena Rigamonti oraz dziennikarz Cezary Łazarewicz. Wprowadzenie do debaty i projekcji przygotuje dziennikarz Press Club Polska Jarosław Włodarczyk. "Temat rozmowy to przedstawienie punktów widzenia trzech środowisk, odciskających piętno w walce z każdy reżimem - dziennikarzy, adwokatów i twórców" - zapowiada stołeczny ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że zaproszenie na projekcję i debatę kierowane jest zwłaszcza do uczniów, młodzieży - szczególnie maturzystów, aplikantów zawodów prawniczych oraz do wszystkich zainteresowanych mechanizmami władzy i rolą prawdy w walce o demokrację i wolność. "Uczestnicy będą mówić, jak opowiadać o historii, jak edukować w zakresie praw człowieka, czy kultura przez to, że jest nośnikiem emocji lepiej dociera do świadomości obywateli? Dlaczego 40 lat po zabójstwie Przemyka wciąż trzeba bronić podstawowych praw takich jak prawo do sprawiedliwego procesu? Podczas wydarzenia kręcony będzie reportaż" - czytamy w komunikacie.

Na pokaz filmu oraz debatę obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy przesłać na adres: zapisy@bohaterowienaszychwolnosci.pl.

Tablica upamiętniająca Grzegorza Przemyka przy ul. ZgodyTVN24

Ratusz zapowiada, że ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią SARS-CoV-2 limit osób na sali to 250 osób, przy czym 130 osób może być niezaszczepionych. "Dlatego też osoby, które zdeklarują okazanie paszportu szczepienia przeciwko COVID będą mogły wejść poza limitem 130 osób. Prosimy zatem przy zapisywaniu się o wpisywanie w mailu deklaracji, czy przy wejściu okazany zostanie paszport covidowy. To ułatwi zaplanowanie liczby osób na sali i informowanie, czy limit został wyczerpany oraz pozwoli na uniknięcie nieporozumień. Serdecznie prosimy o zrozumienie" - apelują urzędnicy.

Wprowadzenie stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około pięciu tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.

Autorka/Autor:dg, kk/gp/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl