Formujące się Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej chce odtworzyć losy ślusarza Władysława Jakubowskiego. Do zbiorów placówki trafiło ponad 110-letnie świadectwo czeladnicze rzemieślnika. Muzeum opublikowało dokument i prosi o pomoc.
Do zasobów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafił ciekawy dokument. - To świadectwo czeladnicze sprzed ponad 110 lat. Ma wymiary 42 na 33 cm i bogate zdobienia. Otrzymał je ślusarz Władysław Jakubowski. Czy uda się współcześnie opisać jego życie? Liczymy na pomoc mieszkańców - powiedział Piotr Tarczyński, rzecznik muzeum.
Świadectwo z początku XX wieku
Urodzony w 1887 roku w Brzeszczach Jakubowski otrzymał świadectwo po trzech latach nauki u wiedeńskiego mistrza ślusarskiego Josefa Ettela. - Wydane 1 października 1908 roku potwierdzało między innymi., że "ukończył z wynikiem pozytywnym ustalony okres nauki, nabył wymagane w tym rzemiośle umiejętności" - stwierdził Tarczyński.
A oto cały tekst dokumentu w tłumaczeniu:
Świadectwo czeladnicze
Jubileuszowa wystawa rzemieślnicza zorganizowana przez związek rzemiosł z okazji 40 roku rządów Cesarza Franza Josefa I ( 5 maja), Wiedeń, 1885
"Kto z Bogiem zaczyna pracę, jest pewien, że wykona ją dobrze"
W imieniu Stowarzyszenia ślusarzy, rzemieślników wytwarzających pierścienie i łańcuchy, rzemieślników wytwarzających ostrogi, gwoździarzy, rzemieślników wytwarzających podnośniki, wagi i odważniki Cesarskiego Królewskiego Miasta Stołecznego Wiednia potwierdzam ja, niżej podpisany, przewodniczący tego stowarzyszenia na mocy niniejszego dokumentu, że tutejszy mistrz ślusarski, Pan Josef Ettel poinformował nas, że przyjęty do niego 1 października 1905 na naukę zawodu urodzony w 1887 w Brzeszczach w Galicji Władysław Jakubowski ukończył z wynikiem pozytywnym ustalony okres nauki, nabył wymagane w tym rzemiośle umiejętności i że w tym czasie nastąpiła u niego istotna zmiana życiowa. Wyżej wymieniony Władysław Jakubowski zostaje zwolniony wraz z wystawieniem tego oświadczenia po uprzednim egzaminie z obowiązku odbywania nauki zawodu i w dniu dzisiejszym zostaje mu wystawione i wręczone świadectwo czeladnicze jako referencje i potwierdzenie na przyszłość.
Wiedeń w Księstwie Austriackim pod Enns.
1 października tysiąc dziewięćset ósmego [1908]
Czy to ten sam mężczyzna, który spoczywa na miejscowym cmentarzu?
Piotr Tarczyński zaznaczył, że na cmentarzu w Brzeszczach spoczywa dwóch mężczyzn o tym imieniu i nazwisku - Władysław Jakubowski. Jeden z nich urodził się 8 listopada 1887 r. i zmarł 30 maja 1969 r.
- Rok urodzenia się zgadza. Czy zatem w Brzeszczach spoczywa, wraz z mamą Ewą, ten sam mężczyzna, który w 1908 roku otrzymał potwierdzenie swoich umiejętności rzemieślniczych? Niewykluczone, że tak - stwierdził przedstawiciel muzeum.
Muzeum prosi o pomoc
Oświęcimska placówka chciałaby ustalić, jak potoczyły się losy Władysława Jakubowskiego. "Gdzie mieszkał? Czy w Brzeszczach, czy w innej miejscowości? Do jakich szkół chodził? Czy założył rodzinę i miał dzieci? To tylko niektóre z pytań, których jest wiele więcej. Będziemy wdzięczni za każdą informację dotyczącą Władysława Jakubowskiego" - taki apel pojawił się na internetowej stronie muzeum.
Muzeum podało, że w tej sprawie można dzwonić pod numer (33) 447 40 84 lub pisać: biuro@muzeumpamieci.pl.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powstaje w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Otwarcie placówki ma nastąpić w kwietniu 2022 r.
Muzeum ma przypominać m.in. o mieszkańcach Oświęcimia i okolicy, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w taką działalność. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej