Wybory samorządowe w Toruniu. "Ulubieniec" ojca Rydzka i były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydenturę. Kto poza nim?

Źródło:
tvn24.pl
Toruń
Toruń
wideo 2/5
Toruń

"Ulubieniec" ojca Rydzyka, 35-letni Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), kandyduje w wyborach na prezydenta Torunia. Były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydencki fotel między innymi z 71-letnim Michałem Zaleskim (KKW Michała Zaleskiego), który prezydentem Torunia jest od 2002 roku. Oprócz tej dwójki, swój start ogłosili, Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy), Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska) i Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia), Piotr Wielgus (Lewica), Dariusz Kubicki (Kocham Toruń) i Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich).

Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin. W Toruniu do tej pory swój start w wyborach na prezydenta miasta oficjalnie ogłosili - Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy), Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska), Dariusz Kubicki (Kocham Toruń), Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich), Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia), Piotr Wielgus (Lewica) i urzędujący od 2002 roku Michał Zaleski (KWW Michała Zaleskiego).

Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy)

Doświadczony były miejski radny i przedsiębiorca Maciej Cichowicz został kandydatem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Torunia. Na konferencji prasowej z dziennikarzami przyznał, że dużą wagę przykład do bezpieczeństwa, i gdyby został prezydentem, chciałbym się głównie skupić na tej materii. Nie chciał jednak ujawniać szczegółowych planów. To zrobi w najbliższych dniach.

- Trzeba określić cel i szanse Torunia, oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim miastem ma być. W ostatnich latach pozwoliliśmy Toruniowi trochę dryfować, a to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie dla tak dużego miasta - powiedział Maciej Cichowicz.

Maciej Cichowicz ma 59 lat. Z wykształcenia jest historykiem.

Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska)

Koalicja Obywatelska postawiła w Toruniu na Pawła Gulewskiego, dotychczasowego wiceprezydenta miasta, który pełnił tę funkcję od czerwca 2020 roku do 18 stycznia 2024 roku. Gulewski, zanim został wiceprezydentem Torunia, przez dziesięć lat (2010-2020) był miejskim radny. Swój start w nadchodzących wyborach samorządowych ogłosił w połowie lutego.

- To jest ten moment. Jestem z krwi i kości torunianinem, chłopakiem z Bydgoskiego Przedmieścia - mówił Paweł Gulewski.

- Zaproponuję mieszkańcom realną alternatywę dla obecnego prezydenta. - Zwracam się do tych, którzy chcą zmiany prezydenta, którzy są zaniepokojeni kierunkiem zmian w naszym mieście. Ja oraz moje środowisko jesteśmy odpowiedzią na wasze poszukiwania innego, lepszego Torunia - podkreślił.

Paweł Gulewski jest kandydatem KO na prezydenta ToruniaPaweł Gulewski/Facebook

Do najważniejszych problemów miasta kandydat Koalicji Obywatelskiej zaliczył „stagnację gospodarczą, wyludnienie, starzejące się społeczeństwo, brak skutecznych narzędzi dialogu z mieszkańcami, niedostosowaną do współczesnych wymogów komunikację publiczną oraz potencjalną utratę statusu dużego miasta".

Paweł Gulewski ma 43 lata. Ukończył politologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 2005-2014 pracował w biurze poselskim oraz następnie senatorskim wicemarszałka Senatu RP Jana Wyrowińskiego. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora biura zarządu regionu kujawsko-pomorskiej Platformy Obywatelskiej, w tym czasie także zarządzał pracą biura senatora Przemysława Termińskiego.

Dariusz Kubicki (Kocham Toruń)

Kubicki był kandydatem Konfederacji w jesiennych wyborach do Sejmu. Nie uzyskał wówczas mandatu. Teraz stał się konkurentem startującego na prezydenta miasta z list Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców Macieja Cichowicza.

Kubicki ma 35 lat. Z wykształcenia jest astronomem i kompozytorem. Zawodowo zajmuje się produkcją instrumentów muzycznych. Jest przedsiębiorcą.

- Prywatnie jestem ojcem piątki dzieci i mężem jednej żony, katolikiem. Nasza Piernikowa Koalicja łączy ze sobą środowiska prawicowe z Torunia - powiedział Kubicki.

Podkreślił swój sprzeciw m.in. wobec możliwości stworzenia strefy czystego transportu w centrum miasta, która wiązałaby się z zakazem wjazdu do centrum aut spalinowych.

- Coś jest takiego w Toruniu, że ludzie nie chcą tutaj mieszkać. Liczba mieszkańców zmalała z 200 tysięcy do nieco ponad 170. Widzimy powszechną +betonozę+, wszędzie stawia się wielkie betonowe kloce. Doszło już nawet do tego, że zmieniamy panoramę Starego Miasta, stawiając kolejne betonowe konstrukcje. My chcemy, żeby Toruń był miastem zielonym, takim jak 20 lat temu, gdy ja chodziłem do szkoły. Tutaj się przyjemnie żyło - powiedział Kubicki.

Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość)

Adrian Mól ma 35 lat. Rzecznikiem prasowym wojewody kujawsko-pomorskiego był od 2016 do 2022 roku. W 2018 roku został wybrany na radnego miejskiego w Toruniu. Pochodzi z Limanowej. Z Toruniem związał się w okresie studenckim. W 2007 roku rozpoczął studia dziennikarskie i politologiczne w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Wiceprezydentem Torunia został dwa lata temu. Był dziennikarzem i reporterem TV Trwam.

- Obiecuję, że nie zawiodę, będę się starał. Będę gryzł trawę. Deklaruję, że wszyscy kandydaci do rady miasta mogą na mnie liczyć. Wypracowaliśmy ciekawy, poważny program dla naszego miasta. Chciałbym być kandydatem nie tylko PiS w tych wyborach, ale wszystkich środowisk konserwatywnych - mówił Mól.

Adrian Mól kandydatem PiS na prezydenta ToruniaAdrian Mól - zastępca prezydenta Torunia/Facebook

O 35-latku było już głośno w 2018 roku, gdy podczas 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze, w bezpośrednich słowach zwrócił się do niego Tadeusz Rydzyk. Rydzyk podkreślał wówczas znaczenie swojego szkoły i tego jakie kształci kadry. Jednym z absolwentów ówczesnej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej jest właśnie Adrian Mól.

- Bardzo kulturalni ludzie przyjeżdżają do naszej szkoły. Nasi specjaliści szkolą prokuratorów, sędziów i rzeczników. W Ameryce wywołałem kiedyś przypadkową jedną studentkę. Dziś też zobaczyłem jednego naszego absolwenta. Więcej też ich widzę, bo stoją przy kamerach. Jest taki jeden Adrian. Możemy go tu wywołać? Panie magistrze, prosimy bardzo. Słuchajcie, on już ma żonę i dziecko. To poważny pan, a pochodzi z dobrych stron, bo z Limanowej - mówił wówczas o nim redemptorysta.

Mól przyznał, że pochodzi z wielodzietnej rodziny, a poza nim studia na uczelni ojca Rydzyka zdecydowała się jego siostra. Podkreślił, że Radio Maryja odgrywa w jego życiu istotną rolą.

- Jest nas razem wszystkich siedmioro. Jesteśmy z takiej przeciętnej rodziny, który słucha Radia Maryja i też od 1997 roku zaliczamy się do tej wielkiej rodziny. Dzięki radiu zarówno ja, jak i moja siostra trafiliśmy na uczelnię. Wszyscy jesteśmy jakoś kształtowani przez to środowisko - skomentował Adrian Mól.

Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich)

Magdalena Noga to znana w Toruniu społeczniczka i psycholożka. Przez wiele lat pracowała w Domu Harcerza, a następnie była dyrektorką jednego z przedszkoli. Jest zaangażowana również w pracę rady okręgu Jakubskie-Mokre.

Kandydatka Koalicji Ruchów Miejskich chce miasta otwartego, zielonego, odbetonowanych ulic i "układów władzy". Chce zadbania o potrzeby kobiet m.in. w profesjonalnym i dostępnym, zapewniającym intymność gabinecie ginekologicznym. Ma tam również znaleźć się poradnia urologiczna dla mężczyzn.

Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia)

Aktywnych dla Torunia reprezentuje Bartosz Szymanski, który do 2023 roku był członkiem klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Torunia, reprezentującym w tym klubie Nowoczesną. W ubiegłym roku zagłosował przeciw udzieleniu prezydentowi Michałowi Zaleskiemu absolutorium oraz wotum zaufania. Tą samą drogą poszli Margareta Skerska-Roman oraz Maciej Krużewski. Skończyło się tak, że pozostali radni Platformy Obywatelskiej pozbyli się trójki buntowników. Ci postanowili działać jako Aktywni dla Torunia.

- Przez ostatnie pięć lat dbałem o Wasze sprawy jako radny miejski, starając się ulepszyć Toruń dla nas wszystkich. Jednak żeby pchnąć nasze miasto w nowych kierunkach trzeba wyjść na nowy poziom. Stąd decyzja o kandydowaniu na urząd Prezydenta Miasta Torunia. Wraz z drużyną Aktywnych możemy wnieść nową energię i świeżość. Czeka nas ciężka praca, której się nie boimy, jesteśmy na nią gotowi - wyjaśnia Szymanski.

Toruń jego marzeń to: miasto otwarte i nowoczesne, miasto dialogu i partycypacji, szacunku i przyzwoitości, miasto zielone, miasto korzystające ze swojego potencjału i przedsiębiorcze, miasto wygodne i bezpieczne, w którym po prostu dobrze się żyje oraz miasto bez układów.

- Chcielibyśmy miasto odbetonować i to w różnych aspektach. Oddać je mieszkańcom, tak aby ich głos przebił się przez beton partyjny. Chcemy odbetonować miasto z układów wszelakich. Odbetonować urząd miasta, uaktywnić kreatywność urzędników, żeby nowe pomysły miały szansę na realizację i nie były przez nikogo blokowane. Chodzi nam również o odbetonowanie Torunia w sensie fizycznym - zaznacza kandydat Aktywnych dla Torunia.

Bartosz Szymanski ma 47 lat. Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu rozwiązań programistycznych dla biznesu. W Radzie Miasta Torunia reprezentuje mieszkańców Starego Miasta, Chełmińskiego, Wrzosów i osiedla Jar.

Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.

Piotr Wielgus (Lewica)

Piotr Wielgus, mąż posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, jest kandydatem Lewicy w wyborach na prezydenta Torunia. - Dziś jest najwyższy czas na dialog i włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne. Dziś jest czas na wysokiej jakości usługi publiczne - na Toruń czysty i bezpieczny. Chcę wykorzystać całą swoją wiedzę, doświadczenie i energię dla rozwoju miasta. Zdecydowałem się kandydować, bo chcę, żeby Toruń odzyskał status miasta otwartego, różnorodnego, tolerancyjnego i europejskiego - powiedział Piotr Wielgus.

Michał Zaleski (KWW Michała Zaleskiego)

Działa na rzecz Torunia i jego mieszkańców już blisko 20 lat. Dwukrotnie (lata 1994-1998 i 1998-2002) zasiadał jako radny w Radzie Miasta Torunia. Od 2002 roku nieprzerwanie piastuje najwyższy urząd w mieście. Pięciokrotnie Michał Zaleski wygrał bezpośrednie wybory prezydenckie, w czterech pokonując konkurentów już w pierwszej turze. Przed 1989 rokiem był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W wyborach samorządowych w 2002 roku Michał Zaleski był kandydatem niezależnego komitetu wyborczego Czas na Gospodarza. W drugiej turze uzyskał poparcie 21432 torunian, czyli 50,96 procent wszystkich głosujących. W wyborach w roku 2006 ponownie startował jako kandydat niezależny. Wygrał je w pierwszej turze. W wyborach samorządowych w 2010 roku Michał Zaleski po raz kolejny wygrał w pierwszej turze, dystansując kontrkandydatów. Jego wynik 65,6 proc. (41.452 głosy) był także jednym z najlepszych w Polsce. W roku 2014 ponownie zwyciężył w pierwszej turze, uzyskując wynik 70,27 procent (42 756 głosów). W roku 2018 został wybrany przez torunian na V kadencję, uzyskując w pierwszej turze 55,42 procent głosów.

Michał Zaleski jest prezydentem Torunia od 2002 rokuPrezydent Torunia Michał Zaleski/Facebook

Jego start w nadchodzących wyborach, sztab ogłosił w mediach społecznościowych. Zrobili to w iście sportowym stylu.

- Start nie jest początkiem. By stanąć na starcie, trzeba mieć za sobą długie przygotowania. Znać cel i mieć determinację, by go osiągnąć. Znać przeszkody i mieć doświadczenie w ich pokonywaniu. Żeby odnieść sukces trzeba być gotowym do ciężkiej pracy. Każdego dnia. Ja jestem gotów, dlatego staję do tego wyścigu. Staję do wyborów Prezydenta Miasta Torunia - mówi w krótkim nagraniu Michał Zaleski.

Michał Zaleski urodził się 14 lipca 1952 roku w Kamieniu koło Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim. Przed objęciem urzędu prezydenta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej - największej w Toruniu. Michał Zaleski jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci - Monikę i Jakuba oraz dwie wnuczki. W wolnym czasie chętnie zajmuje się pracą na działce, jego pasją jest też żeglarstwo.

Autorka/Autor:mm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24