Wybory samorządowe w Toruniu. "Ulubieniec" ojca Rydzka i były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydenturę. Kto poza nim?

Źródło:
tvn24.pl
Toruń
Toruń
wideo 2/5
Toruń

"Ulubieniec" ojca Rydzyka, 35-letni Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), kandyduje w wyborach na prezydenta Torunia. Były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydencki fotel między innymi z 71-letnim Michałem Zaleskim (KKW Michała Zaleskiego), który prezydentem Torunia jest od 2002 roku. Oprócz tej dwójki, swój start ogłosili, Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy), Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska) i Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia), Piotr Wielgus (Lewica), Dariusz Kubicki (Kocham Toruń) i Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich).

Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin. W Toruniu do tej pory swój start w wyborach na prezydenta miasta oficjalnie ogłosili - Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy), Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska), Dariusz Kubicki (Kocham Toruń), Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich), Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia), Piotr Wielgus (Lewica) i urzędujący od 2002 roku Michał Zaleski (KWW Michała Zaleskiego).

Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy)

Doświadczony były miejski radny i przedsiębiorca Maciej Cichowicz został kandydatem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Torunia. Na konferencji prasowej z dziennikarzami przyznał, że dużą wagę przykład do bezpieczeństwa, i gdyby został prezydentem, chciałbym się głównie skupić na tej materii. Nie chciał jednak ujawniać szczegółowych planów. To zrobi w najbliższych dniach.

- Trzeba określić cel i szanse Torunia, oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim miastem ma być. W ostatnich latach pozwoliliśmy Toruniowi trochę dryfować, a to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie dla tak dużego miasta - powiedział Maciej Cichowicz.

Maciej Cichowicz ma 59 lat. Z wykształcenia jest historykiem.

Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska)

Koalicja Obywatelska postawiła w Toruniu na Pawła Gulewskiego, dotychczasowego wiceprezydenta miasta, który pełnił tę funkcję od czerwca 2020 roku do 18 stycznia 2024 roku. Gulewski, zanim został wiceprezydentem Torunia, przez dziesięć lat (2010-2020) był miejskim radny. Swój start w nadchodzących wyborach samorządowych ogłosił w połowie lutego.

- To jest ten moment. Jestem z krwi i kości torunianinem, chłopakiem z Bydgoskiego Przedmieścia - mówił Paweł Gulewski.

- Zaproponuję mieszkańcom realną alternatywę dla obecnego prezydenta. - Zwracam się do tych, którzy chcą zmiany prezydenta, którzy są zaniepokojeni kierunkiem zmian w naszym mieście. Ja oraz moje środowisko jesteśmy odpowiedzią na wasze poszukiwania innego, lepszego Torunia - podkreślił.

Paweł Gulewski jest kandydatem KO na prezydenta ToruniaPaweł Gulewski/Facebook

Do najważniejszych problemów miasta kandydat Koalicji Obywatelskiej zaliczył „stagnację gospodarczą, wyludnienie, starzejące się społeczeństwo, brak skutecznych narzędzi dialogu z mieszkańcami, niedostosowaną do współczesnych wymogów komunikację publiczną oraz potencjalną utratę statusu dużego miasta".

Paweł Gulewski ma 43 lata. Ukończył politologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 2005-2014 pracował w biurze poselskim oraz następnie senatorskim wicemarszałka Senatu RP Jana Wyrowińskiego. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora biura zarządu regionu kujawsko-pomorskiej Platformy Obywatelskiej, w tym czasie także zarządzał pracą biura senatora Przemysława Termińskiego.

Dariusz Kubicki (Kocham Toruń)

Kubicki był kandydatem Konfederacji w jesiennych wyborach do Sejmu. Nie uzyskał wówczas mandatu. Teraz stał się konkurentem startującego na prezydenta miasta z list Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców Macieja Cichowicza.

Kubicki ma 35 lat. Z wykształcenia jest astronomem i kompozytorem. Zawodowo zajmuje się produkcją instrumentów muzycznych. Jest przedsiębiorcą.

- Prywatnie jestem ojcem piątki dzieci i mężem jednej żony, katolikiem. Nasza Piernikowa Koalicja łączy ze sobą środowiska prawicowe z Torunia - powiedział Kubicki.

Podkreślił swój sprzeciw m.in. wobec możliwości stworzenia strefy czystego transportu w centrum miasta, która wiązałaby się z zakazem wjazdu do centrum aut spalinowych.

- Coś jest takiego w Toruniu, że ludzie nie chcą tutaj mieszkać. Liczba mieszkańców zmalała z 200 tysięcy do nieco ponad 170. Widzimy powszechną +betonozę+, wszędzie stawia się wielkie betonowe kloce. Doszło już nawet do tego, że zmieniamy panoramę Starego Miasta, stawiając kolejne betonowe konstrukcje. My chcemy, żeby Toruń był miastem zielonym, takim jak 20 lat temu, gdy ja chodziłem do szkoły. Tutaj się przyjemnie żyło - powiedział Kubicki.

Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość)

Adrian Mól ma 35 lat. Rzecznikiem prasowym wojewody kujawsko-pomorskiego był od 2016 do 2022 roku. W 2018 roku został wybrany na radnego miejskiego w Toruniu. Pochodzi z Limanowej. Z Toruniem związał się w okresie studenckim. W 2007 roku rozpoczął studia dziennikarskie i politologiczne w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Wiceprezydentem Torunia został dwa lata temu. Był dziennikarzem i reporterem TV Trwam.

- Obiecuję, że nie zawiodę, będę się starał. Będę gryzł trawę. Deklaruję, że wszyscy kandydaci do rady miasta mogą na mnie liczyć. Wypracowaliśmy ciekawy, poważny program dla naszego miasta. Chciałbym być kandydatem nie tylko PiS w tych wyborach, ale wszystkich środowisk konserwatywnych - mówił Mól.

Adrian Mól kandydatem PiS na prezydenta ToruniaAdrian Mól - zastępca prezydenta Torunia/Facebook

O 35-latku było już głośno w 2018 roku, gdy podczas 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze, w bezpośrednich słowach zwrócił się do niego Tadeusz Rydzyk. Rydzyk podkreślał wówczas znaczenie swojego szkoły i tego jakie kształci kadry. Jednym z absolwentów ówczesnej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej jest właśnie Adrian Mól.

- Bardzo kulturalni ludzie przyjeżdżają do naszej szkoły. Nasi specjaliści szkolą prokuratorów, sędziów i rzeczników. W Ameryce wywołałem kiedyś przypadkową jedną studentkę. Dziś też zobaczyłem jednego naszego absolwenta. Więcej też ich widzę, bo stoją przy kamerach. Jest taki jeden Adrian. Możemy go tu wywołać? Panie magistrze, prosimy bardzo. Słuchajcie, on już ma żonę i dziecko. To poważny pan, a pochodzi z dobrych stron, bo z Limanowej - mówił wówczas o nim redemptorysta.

Mól przyznał, że pochodzi z wielodzietnej rodziny, a poza nim studia na uczelni ojca Rydzyka zdecydowała się jego siostra. Podkreślił, że Radio Maryja odgrywa w jego życiu istotną rolą.

- Jest nas razem wszystkich siedmioro. Jesteśmy z takiej przeciętnej rodziny, który słucha Radia Maryja i też od 1997 roku zaliczamy się do tej wielkiej rodziny. Dzięki radiu zarówno ja, jak i moja siostra trafiliśmy na uczelnię. Wszyscy jesteśmy jakoś kształtowani przez to środowisko - skomentował Adrian Mól.

Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich)

Magdalena Noga to znana w Toruniu społeczniczka i psycholożka. Przez wiele lat pracowała w Domu Harcerza, a następnie była dyrektorką jednego z przedszkoli. Jest zaangażowana również w pracę rady okręgu Jakubskie-Mokre.

Kandydatka Koalicji Ruchów Miejskich chce miasta otwartego, zielonego, odbetonowanych ulic i "układów władzy". Chce zadbania o potrzeby kobiet m.in. w profesjonalnym i dostępnym, zapewniającym intymność gabinecie ginekologicznym. Ma tam również znaleźć się poradnia urologiczna dla mężczyzn.

Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia)

Aktywnych dla Torunia reprezentuje Bartosz Szymanski, który do 2023 roku był członkiem klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Torunia, reprezentującym w tym klubie Nowoczesną. W ubiegłym roku zagłosował przeciw udzieleniu prezydentowi Michałowi Zaleskiemu absolutorium oraz wotum zaufania. Tą samą drogą poszli Margareta Skerska-Roman oraz Maciej Krużewski. Skończyło się tak, że pozostali radni Platformy Obywatelskiej pozbyli się trójki buntowników. Ci postanowili działać jako Aktywni dla Torunia.

- Przez ostatnie pięć lat dbałem o Wasze sprawy jako radny miejski, starając się ulepszyć Toruń dla nas wszystkich. Jednak żeby pchnąć nasze miasto w nowych kierunkach trzeba wyjść na nowy poziom. Stąd decyzja o kandydowaniu na urząd Prezydenta Miasta Torunia. Wraz z drużyną Aktywnych możemy wnieść nową energię i świeżość. Czeka nas ciężka praca, której się nie boimy, jesteśmy na nią gotowi - wyjaśnia Szymanski.

Toruń jego marzeń to: miasto otwarte i nowoczesne, miasto dialogu i partycypacji, szacunku i przyzwoitości, miasto zielone, miasto korzystające ze swojego potencjału i przedsiębiorcze, miasto wygodne i bezpieczne, w którym po prostu dobrze się żyje oraz miasto bez układów.

- Chcielibyśmy miasto odbetonować i to w różnych aspektach. Oddać je mieszkańcom, tak aby ich głos przebił się przez beton partyjny. Chcemy odbetonować miasto z układów wszelakich. Odbetonować urząd miasta, uaktywnić kreatywność urzędników, żeby nowe pomysły miały szansę na realizację i nie były przez nikogo blokowane. Chodzi nam również o odbetonowanie Torunia w sensie fizycznym - zaznacza kandydat Aktywnych dla Torunia.

Bartosz Szymanski ma 47 lat. Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu rozwiązań programistycznych dla biznesu. W Radzie Miasta Torunia reprezentuje mieszkańców Starego Miasta, Chełmińskiego, Wrzosów i osiedla Jar.

Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.

Piotr Wielgus (Lewica)

Piotr Wielgus, mąż posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, jest kandydatem Lewicy w wyborach na prezydenta Torunia. - Dziś jest najwyższy czas na dialog i włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne. Dziś jest czas na wysokiej jakości usługi publiczne - na Toruń czysty i bezpieczny. Chcę wykorzystać całą swoją wiedzę, doświadczenie i energię dla rozwoju miasta. Zdecydowałem się kandydować, bo chcę, żeby Toruń odzyskał status miasta otwartego, różnorodnego, tolerancyjnego i europejskiego - powiedział Piotr Wielgus.

Michał Zaleski (KWW Michała Zaleskiego)

Działa na rzecz Torunia i jego mieszkańców już blisko 20 lat. Dwukrotnie (lata 1994-1998 i 1998-2002) zasiadał jako radny w Radzie Miasta Torunia. Od 2002 roku nieprzerwanie piastuje najwyższy urząd w mieście. Pięciokrotnie Michał Zaleski wygrał bezpośrednie wybory prezydenckie, w czterech pokonując konkurentów już w pierwszej turze. Przed 1989 rokiem był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W wyborach samorządowych w 2002 roku Michał Zaleski był kandydatem niezależnego komitetu wyborczego Czas na Gospodarza. W drugiej turze uzyskał poparcie 21432 torunian, czyli 50,96 procent wszystkich głosujących. W wyborach w roku 2006 ponownie startował jako kandydat niezależny. Wygrał je w pierwszej turze. W wyborach samorządowych w 2010 roku Michał Zaleski po raz kolejny wygrał w pierwszej turze, dystansując kontrkandydatów. Jego wynik 65,6 proc. (41.452 głosy) był także jednym z najlepszych w Polsce. W roku 2014 ponownie zwyciężył w pierwszej turze, uzyskując wynik 70,27 procent (42 756 głosów). W roku 2018 został wybrany przez torunian na V kadencję, uzyskując w pierwszej turze 55,42 procent głosów.

Michał Zaleski jest prezydentem Torunia od 2002 rokuPrezydent Torunia Michał Zaleski/Facebook

Jego start w nadchodzących wyborach, sztab ogłosił w mediach społecznościowych. Zrobili to w iście sportowym stylu.

- Start nie jest początkiem. By stanąć na starcie, trzeba mieć za sobą długie przygotowania. Znać cel i mieć determinację, by go osiągnąć. Znać przeszkody i mieć doświadczenie w ich pokonywaniu. Żeby odnieść sukces trzeba być gotowym do ciężkiej pracy. Każdego dnia. Ja jestem gotów, dlatego staję do tego wyścigu. Staję do wyborów Prezydenta Miasta Torunia - mówi w krótkim nagraniu Michał Zaleski.

Michał Zaleski urodził się 14 lipca 1952 roku w Kamieniu koło Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim. Przed objęciem urzędu prezydenta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej - największej w Toruniu. Michał Zaleski jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci - Monikę i Jakuba oraz dwie wnuczki. W wolnym czasie chętnie zajmuje się pracą na działce, jego pasją jest też żeglarstwo.

Autorka/Autor:mm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Z informacji podanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) wynika, że sprawca zamachu terrorystycznego w Nowym Orleanie działał sam. Agencja Reutera ujawniła nagrania, na których widać atak przeprowadzony przez Shamsuda-Din Jabbara.

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wojska Władimira Putina może zatrzymać jedynie Donald Trump. Stwierdził, że Kreml nie chce dialogu z Kijowem i szuka sposobów, by niknąć bezpośrednich rozmów na temat zakończenia wojny.

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Źródło:
PAP

Kierowcą tesli, która eksplodowała przed Trump International Hotel w Las Vegas, był 37-letni Matthew Livelsberger - potwierdziły władze. Był czynnym żołnierzem armii z Colorado Springs. Policja przekazała, że działał sam.

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Źródło:
Reuters

Rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim i wiem, że pracuje nad rozwiązaniem tego węzła gordyjskiego, który nam uplótł Sąd Najwyższy - powiedział w "Jeden na jeden" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec w sprawie wypłaty pieniędzy dla PiS.

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Źródło:
TVN24

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznaniu doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
PAP

W piątek w centrum Warszawy będą protestować rolnicy. Manifestacja jest zaplanowana w godzinach 14.00-23.00. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą trasami objazdowymi.

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Źródło:
PAP

W nocy w stolicy poprószył śnieg. Nawierzchnia jezdni i chodników może być śliska. 170 posypywarek wyjechało nad ranem na stołeczne ulice.

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku katastrofy niewielkiego samolotu, który w czwartek spadł na magazyn w pobliżu lotniska w Fullerton w Kalifornii, około 40 kilometrów od Los Angeles. Z pobliskich firm ewakuowano kilkaset osób.

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały o operacji komandosów, której finałem było zniszczenie podziemnej irańskiej fabryki pocisków rakietowych w Syrii. W ataku uczestniczyły cztery ciężkie śmigłowce transportowe i dwa szturmowe, 21 myśliwców, pięć dronów oraz 14 samolotów szpiegowskich.

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

Źródło:
PAP
Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 95 km/h. Żółte i pomarańczowe alarmy zostały wydane dla północnych i centralnych regionów kraju. Jednocześnie nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, które obejmują niemal całą Polskę.

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Jednostka południowokoreańskiej armii i ochrona uniemożliwiły śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola. Po sześciu godzinach funkcjonariusze Biura Ścigania Korupcji wśród Wysoko Postawionych Urzędników wycofali się z rezydencji Juna. 64-letni Jun jest objęty dochodzeniem w sprawie buntu politycznego, którego miał się dopuścić - przestępstwo to jest zagrożone karą śmierci.

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Co tak na prawdę wydarzyło się w Rumunii i kto za kim tam stał? Dziennikarskie śledztwo ujawnia kulisy zaskakującej kampanii prorosyjskiego kandydata na prezydenta. Kampania była zaskakująca, bo skuteczna, mimo że kandydat nieznany. Teraz zaskoczenia tylko się mnożą, a nie wszystkie swoje źródła mają na Kremlu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Źródło:
TVN24

Coming out Andrzeja Stękały to przede wszystkim historia miłości i straty. Polski skoczek pisze o swoim wieloletnim partnerze, który zmarł i zostawił po sobie ogromną pustkę. Mierzył się z żałobą, nie miał siły mierzyć się ze skocznią. Publicznie milczał - do teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

Źródło:
TVN24

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

- Jednym z istotnych elementów raportu z audytu dwustu postępowań, który musi zostać spełniony, jest kwestia ewentualnej odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej kolegów i koleżanek, którzy przy ich prowadzeniu albo nadzorowaniu kierowali się przesłankami nie zawsze słusznymi i nie zawsze godnymi pochwały - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram (Inicjatywa Wolne Sądy), odnosząc się do rozliczeń, mówiła, iż "widać, że w większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła, tylko to były takie sytuacje, że pan Macierewicz wchodził do CEK NATO i nie został w postępowaniu przesłuchany".

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

Źródło:
TVN24

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

Niemiecka policja bada sprawę mężczyzny, który ukradł koparkę w południowej części kraju, a następnie przez prawie godzinę taranował samochody i uszkadzał budynki. Koparka zatrzymała się dopiero po ostrzelaniu jej przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zmarł na miejscu - informuje policja.

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

Źródło:
Tagesschau

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski oznajmił, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia. W Korei Południowej wojsko uniemożliwia śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta kraju Jun Suk Jeola. Wieczorem w Warszawie odbędzie się oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 stycznia.

Romanowski "zrzekł się statusu", wojsko chroni byłego prezydenta, raport dla Bodnara

Romanowski "zrzekł się statusu", wojsko chroni byłego prezydenta, raport dla Bodnara

Źródło:
PAP, TVN24

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian