Wybory samorządowe w Toruniu. "Ulubieniec" ojca Rydzka i były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydenturę. Kto poza nim?

Źródło:
tvn24.pl
Toruń
Toruń
wideo 2/5
Toruń

"Ulubieniec" ojca Rydzyka, 35-letni Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), kandyduje w wyborach na prezydenta Torunia. Były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydencki fotel między innymi z 71-letnim Michałem Zaleskim (KKW Michała Zaleskiego), który prezydentem Torunia jest od 2002 roku. Oprócz tej dwójki, swój start ogłosili, Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy), Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska) i Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia), Piotr Wielgus (Lewica), Dariusz Kubicki (Kocham Toruń) i Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich).

Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin. W Toruniu do tej pory swój start w wyborach na prezydenta miasta oficjalnie ogłosili - Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy), Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska), Dariusz Kubicki (Kocham Toruń), Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich), Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia), Piotr Wielgus (Lewica) i urzędujący od 2002 roku Michał Zaleski (KWW Michała Zaleskiego).

Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy)

Doświadczony były miejski radny i przedsiębiorca Maciej Cichowicz został kandydatem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Torunia. Na konferencji prasowej z dziennikarzami przyznał, że dużą wagę przykład do bezpieczeństwa, i gdyby został prezydentem, chciałbym się głównie skupić na tej materii. Nie chciał jednak ujawniać szczegółowych planów. To zrobi w najbliższych dniach.

- Trzeba określić cel i szanse Torunia, oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim miastem ma być. W ostatnich latach pozwoliliśmy Toruniowi trochę dryfować, a to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie dla tak dużego miasta - powiedział Maciej Cichowicz.

Maciej Cichowicz ma 59 lat. Z wykształcenia jest historykiem.

Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska)

Koalicja Obywatelska postawiła w Toruniu na Pawła Gulewskiego, dotychczasowego wiceprezydenta miasta, który pełnił tę funkcję od czerwca 2020 roku do 18 stycznia 2024 roku. Gulewski, zanim został wiceprezydentem Torunia, przez dziesięć lat (2010-2020) był miejskim radny. Swój start w nadchodzących wyborach samorządowych ogłosił w połowie lutego.

- To jest ten moment. Jestem z krwi i kości torunianinem, chłopakiem z Bydgoskiego Przedmieścia - mówił Paweł Gulewski.

- Zaproponuję mieszkańcom realną alternatywę dla obecnego prezydenta. - Zwracam się do tych, którzy chcą zmiany prezydenta, którzy są zaniepokojeni kierunkiem zmian w naszym mieście. Ja oraz moje środowisko jesteśmy odpowiedzią na wasze poszukiwania innego, lepszego Torunia - podkreślił.

Paweł Gulewski jest kandydatem KO na prezydenta ToruniaPaweł Gulewski/Facebook

Do najważniejszych problemów miasta kandydat Koalicji Obywatelskiej zaliczył „stagnację gospodarczą, wyludnienie, starzejące się społeczeństwo, brak skutecznych narzędzi dialogu z mieszkańcami, niedostosowaną do współczesnych wymogów komunikację publiczną oraz potencjalną utratę statusu dużego miasta".

Paweł Gulewski ma 43 lata. Ukończył politologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 2005-2014 pracował w biurze poselskim oraz następnie senatorskim wicemarszałka Senatu RP Jana Wyrowińskiego. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora biura zarządu regionu kujawsko-pomorskiej Platformy Obywatelskiej, w tym czasie także zarządzał pracą biura senatora Przemysława Termińskiego.

Dariusz Kubicki (Kocham Toruń)

Kubicki był kandydatem Konfederacji w jesiennych wyborach do Sejmu. Nie uzyskał wówczas mandatu. Teraz stał się konkurentem startującego na prezydenta miasta z list Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców Macieja Cichowicza.

Kubicki ma 35 lat. Z wykształcenia jest astronomem i kompozytorem. Zawodowo zajmuje się produkcją instrumentów muzycznych. Jest przedsiębiorcą.

- Prywatnie jestem ojcem piątki dzieci i mężem jednej żony, katolikiem. Nasza Piernikowa Koalicja łączy ze sobą środowiska prawicowe z Torunia - powiedział Kubicki.

Podkreślił swój sprzeciw m.in. wobec możliwości stworzenia strefy czystego transportu w centrum miasta, która wiązałaby się z zakazem wjazdu do centrum aut spalinowych.

- Coś jest takiego w Toruniu, że ludzie nie chcą tutaj mieszkać. Liczba mieszkańców zmalała z 200 tysięcy do nieco ponad 170. Widzimy powszechną +betonozę+, wszędzie stawia się wielkie betonowe kloce. Doszło już nawet do tego, że zmieniamy panoramę Starego Miasta, stawiając kolejne betonowe konstrukcje. My chcemy, żeby Toruń był miastem zielonym, takim jak 20 lat temu, gdy ja chodziłem do szkoły. Tutaj się przyjemnie żyło - powiedział Kubicki.

Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość)

Adrian Mól ma 35 lat. Rzecznikiem prasowym wojewody kujawsko-pomorskiego był od 2016 do 2022 roku. W 2018 roku został wybrany na radnego miejskiego w Toruniu. Pochodzi z Limanowej. Z Toruniem związał się w okresie studenckim. W 2007 roku rozpoczął studia dziennikarskie i politologiczne w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Wiceprezydentem Torunia został dwa lata temu. Był dziennikarzem i reporterem TV Trwam.

- Obiecuję, że nie zawiodę, będę się starał. Będę gryzł trawę. Deklaruję, że wszyscy kandydaci do rady miasta mogą na mnie liczyć. Wypracowaliśmy ciekawy, poważny program dla naszego miasta. Chciałbym być kandydatem nie tylko PiS w tych wyborach, ale wszystkich środowisk konserwatywnych - mówił Mól.

Adrian Mól kandydatem PiS na prezydenta ToruniaAdrian Mól - zastępca prezydenta Torunia/Facebook

O 35-latku było już głośno w 2018 roku, gdy podczas 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze, w bezpośrednich słowach zwrócił się do niego Tadeusz Rydzyk. Rydzyk podkreślał wówczas znaczenie swojego szkoły i tego jakie kształci kadry. Jednym z absolwentów ówczesnej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej jest właśnie Adrian Mól.

- Bardzo kulturalni ludzie przyjeżdżają do naszej szkoły. Nasi specjaliści szkolą prokuratorów, sędziów i rzeczników. W Ameryce wywołałem kiedyś przypadkową jedną studentkę. Dziś też zobaczyłem jednego naszego absolwenta. Więcej też ich widzę, bo stoją przy kamerach. Jest taki jeden Adrian. Możemy go tu wywołać? Panie magistrze, prosimy bardzo. Słuchajcie, on już ma żonę i dziecko. To poważny pan, a pochodzi z dobrych stron, bo z Limanowej - mówił wówczas o nim redemptorysta.

Mól przyznał, że pochodzi z wielodzietnej rodziny, a poza nim studia na uczelni ojca Rydzyka zdecydowała się jego siostra. Podkreślił, że Radio Maryja odgrywa w jego życiu istotną rolą.

- Jest nas razem wszystkich siedmioro. Jesteśmy z takiej przeciętnej rodziny, który słucha Radia Maryja i też od 1997 roku zaliczamy się do tej wielkiej rodziny. Dzięki radiu zarówno ja, jak i moja siostra trafiliśmy na uczelnię. Wszyscy jesteśmy jakoś kształtowani przez to środowisko - skomentował Adrian Mól.

Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich)

Magdalena Noga to znana w Toruniu społeczniczka i psycholożka. Przez wiele lat pracowała w Domu Harcerza, a następnie była dyrektorką jednego z przedszkoli. Jest zaangażowana również w pracę rady okręgu Jakubskie-Mokre.

Kandydatka Koalicji Ruchów Miejskich chce miasta otwartego, zielonego, odbetonowanych ulic i "układów władzy". Chce zadbania o potrzeby kobiet m.in. w profesjonalnym i dostępnym, zapewniającym intymność gabinecie ginekologicznym. Ma tam również znaleźć się poradnia urologiczna dla mężczyzn.

Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia)

Aktywnych dla Torunia reprezentuje Bartosz Szymanski, który do 2023 roku był członkiem klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Torunia, reprezentującym w tym klubie Nowoczesną. W ubiegłym roku zagłosował przeciw udzieleniu prezydentowi Michałowi Zaleskiemu absolutorium oraz wotum zaufania. Tą samą drogą poszli Margareta Skerska-Roman oraz Maciej Krużewski. Skończyło się tak, że pozostali radni Platformy Obywatelskiej pozbyli się trójki buntowników. Ci postanowili działać jako Aktywni dla Torunia.

- Przez ostatnie pięć lat dbałem o Wasze sprawy jako radny miejski, starając się ulepszyć Toruń dla nas wszystkich. Jednak żeby pchnąć nasze miasto w nowych kierunkach trzeba wyjść na nowy poziom. Stąd decyzja o kandydowaniu na urząd Prezydenta Miasta Torunia. Wraz z drużyną Aktywnych możemy wnieść nową energię i świeżość. Czeka nas ciężka praca, której się nie boimy, jesteśmy na nią gotowi - wyjaśnia Szymanski.

Toruń jego marzeń to: miasto otwarte i nowoczesne, miasto dialogu i partycypacji, szacunku i przyzwoitości, miasto zielone, miasto korzystające ze swojego potencjału i przedsiębiorcze, miasto wygodne i bezpieczne, w którym po prostu dobrze się żyje oraz miasto bez układów.

- Chcielibyśmy miasto odbetonować i to w różnych aspektach. Oddać je mieszkańcom, tak aby ich głos przebił się przez beton partyjny. Chcemy odbetonować miasto z układów wszelakich. Odbetonować urząd miasta, uaktywnić kreatywność urzędników, żeby nowe pomysły miały szansę na realizację i nie były przez nikogo blokowane. Chodzi nam również o odbetonowanie Torunia w sensie fizycznym - zaznacza kandydat Aktywnych dla Torunia.

Bartosz Szymanski ma 47 lat. Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu rozwiązań programistycznych dla biznesu. W Radzie Miasta Torunia reprezentuje mieszkańców Starego Miasta, Chełmińskiego, Wrzosów i osiedla Jar.

Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.

Piotr Wielgus (Lewica)

Piotr Wielgus, mąż posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, jest kandydatem Lewicy w wyborach na prezydenta Torunia. - Dziś jest najwyższy czas na dialog i włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne. Dziś jest czas na wysokiej jakości usługi publiczne - na Toruń czysty i bezpieczny. Chcę wykorzystać całą swoją wiedzę, doświadczenie i energię dla rozwoju miasta. Zdecydowałem się kandydować, bo chcę, żeby Toruń odzyskał status miasta otwartego, różnorodnego, tolerancyjnego i europejskiego - powiedział Piotr Wielgus.

Michał Zaleski (KWW Michała Zaleskiego)

Działa na rzecz Torunia i jego mieszkańców już blisko 20 lat. Dwukrotnie (lata 1994-1998 i 1998-2002) zasiadał jako radny w Radzie Miasta Torunia. Od 2002 roku nieprzerwanie piastuje najwyższy urząd w mieście. Pięciokrotnie Michał Zaleski wygrał bezpośrednie wybory prezydenckie, w czterech pokonując konkurentów już w pierwszej turze. Przed 1989 rokiem był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W wyborach samorządowych w 2002 roku Michał Zaleski był kandydatem niezależnego komitetu wyborczego Czas na Gospodarza. W drugiej turze uzyskał poparcie 21432 torunian, czyli 50,96 procent wszystkich głosujących. W wyborach w roku 2006 ponownie startował jako kandydat niezależny. Wygrał je w pierwszej turze. W wyborach samorządowych w 2010 roku Michał Zaleski po raz kolejny wygrał w pierwszej turze, dystansując kontrkandydatów. Jego wynik 65,6 proc. (41.452 głosy) był także jednym z najlepszych w Polsce. W roku 2014 ponownie zwyciężył w pierwszej turze, uzyskując wynik 70,27 procent (42 756 głosów). W roku 2018 został wybrany przez torunian na V kadencję, uzyskując w pierwszej turze 55,42 procent głosów.

Michał Zaleski jest prezydentem Torunia od 2002 rokuPrezydent Torunia Michał Zaleski/Facebook

Jego start w nadchodzących wyborach, sztab ogłosił w mediach społecznościowych. Zrobili to w iście sportowym stylu.

- Start nie jest początkiem. By stanąć na starcie, trzeba mieć za sobą długie przygotowania. Znać cel i mieć determinację, by go osiągnąć. Znać przeszkody i mieć doświadczenie w ich pokonywaniu. Żeby odnieść sukces trzeba być gotowym do ciężkiej pracy. Każdego dnia. Ja jestem gotów, dlatego staję do tego wyścigu. Staję do wyborów Prezydenta Miasta Torunia - mówi w krótkim nagraniu Michał Zaleski.

Michał Zaleski urodził się 14 lipca 1952 roku w Kamieniu koło Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim. Przed objęciem urzędu prezydenta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej - największej w Toruniu. Michał Zaleski jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci - Monikę i Jakuba oraz dwie wnuczki. W wolnym czasie chętnie zajmuje się pracą na działce, jego pasją jest też żeglarstwo.

Autorka/Autor:mm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kolumna króla Zygmunta III Wazy stanęła przed Zamkiem Królewskim w Warszawie 24 listopada 1644 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy.

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na  placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl