Bydgoszcz i Toruń stawiają na Park&Ride. "Spóźnione inwestycje, inni mają to już za sobą"

Źródło:
tvn24.pl
Parkingi Park&Ride w Toruniu
Parkingi Park&Ride w Toruniutvn24.pl
wideo 2/7
W Toruniu od 1 sierpnia zaczną działać dwa parkingi Park&Ridetvn24.pl

W Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) od kilku miesięcy działają parkingi Park&Ride. Miało to zachęcić mieszkańców do pozostawiania samochodów i przesiadania się do komunikacji miejskiej. Jak na razie efekt nie jest oszałamiający, bo chętnych do korzystania z parkingów zbyt wielu nie ma. Ale zwolennicy budowy P&R przekonują, że na zapełnienie parkingów potrzeba czasu. Jak będzie w oddalonym o 60 kilometrów Toruniu, gdzie niebawem też mają ruszyć dwa duże tego typu parkingi?

System P+R ma ograniczyć ruch samochodowy w ścisłym centrum miasta i wzmocnić transport publiczny. Polega na tym, że kierowca zostawia swój samochód na parkingu i może (ale nie musi) podróżować dalej komunikacją miejską w korzystnej cenie. Przy kontroli biletów wystarczy pokazać bilet uzyskany na parkingu. Na takim bilecie mogą podróżować wszyscy pasażerowie danego auta (maksymalnie 5 osób).

CZYTAJ TEŻ: Jedni chcą parkingu, drudzy boją się spalin. Sąsiedzki spór o przyszłość terenu zielonego między blokami

W Bydgoszczy system ruszył pełną parą pod koniec 2022 roku. Aktualnie w mieście działa 5 parkingów - przy rondzie generała Maczka, pętli Przylesie, pętli Las Gdański, rondzie Kujawskim i ulicy Grudziądzkiej. Do dyspozycji kierowców jest 785 miejsc parkingowych. Można wykupić bilety okresowe. Bilet dobowy kosztuje 12 złotych, 5-dobowy - 34 złote, 14-dobowy - 80 złotych i 30-dobowy - 108 złotych.

Frekwencja powoli rośnie

W marcu z parkingów skorzystało ponad 1200 osób, w kwietniu - około 1700, w maju - 2300.

"Mamy świadomość, że Park&Ride jest nowością w Bydgoszczy. System ma nie tylko zachęcać kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej, ale przede wszystkim ma zmieniać podejście samych kierowców, do poruszania się po mieście. Musimy pamiętać, że samochody nie są już przyszłością miast. Wzrost liczby pojazdów na terenie Bydgoszczy (i nie tylko) jest tak duży, że tego rodzaju systemy są przyszłościowe. Stanowią silną i atrakcyjną alternatywę dla samochodów. Musimy stawiać na zrównoważony transport" - tłumaczy dla tvn24.pl Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Parking Park&Ride w BydgoszczyZARZĄD DRÓG MIEJSKICH I KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ w Bydgoszczy

Bydgoszcz jest właśnie w trakcie zmian w organizacji ruchu w centrum. W mieście są udostępnianie strefy pieszym, rowerzystom oraz turystom. Jak zaznacza Tomasz Okoński, są również tworzone przyjazne i bezpieczne przestrzenie, które są w bezpośrednim zasięgu komunikacji publicznej.

"Tworzymy buspasy, łamiemy bariery na węzłach komunikacyjnych, budujemy rekordową liczbę dróg rowerowych, wspólnie z otaczającymi nas gminami tworzącymi Metropolię Bydgoszcz pracujemy nad rozwojem komunikacji podmiejskiej. Parkingi P+R z każdym miesiącem przyciągają coraz więcej osób, które z nich korzystają. Zakładamy, że ten trend związany z coraz większym wykorzystaniem parkingów P+R będzie kontynuowany. Tworząc go w Bydgoszczy wzorowaliśmy się na wielu europejskich miastach" - dodaje Okoński.

Potrzeba zmian w komunikacji miejskiej

Zdaniem Patryka Gulcza, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, zapełnienie parkingów to tylko kwestia czasu. W jego opinii ich budowa jest dobrym pomysłem, a mieszkańcy z pewnością się do nich przyzwyczają.

"Coraz bardziej popularny jest zakaz wjazdu starych samochodów do centrów miast. Jeśli coś takiego zostanie kiedyś wprowadzone w Bydgoszczy, wtedy parkingi będą pełne. Wiele osób z mniejszych miejscowości czy wsi jeździ właśnie takimi pojazdami" - zauważa Gulcz.

CZYTAJ TEŻ: Autobusy i tramwaje nie wyjechały na ulice Bydgoszczy. Trwa protest pracowników, prezydent miasta zaprosił na rozmowę Dodaje, że niska frekwencja na bydgoskich parkingach wynika przede wszystkim ze słabej oferty komunikacji miejskiej, która od dłuższego czasu jest pogrążona w kryzysie. "Żeby zachęcić do korzystania z parkingów park and ride należy zdecydowanie poprawić ofertę komunikacji miejskiej, która jest obecnie niewystarczająca. Niestety przez działania rządu miasta nie mają obecnie na to pieniędzy. W wielu z nich została zmniejszona częstotliwość, a nawet zostały całkowicie zlikwidowane linie komunikacyjne" - twierdzi Patryk Gulcz.

Parking Park&Ride w BydgoszczyZARZĄD DRÓG MIEJSKICH I KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ w Bydgoszczy

Dwa duże parkingi w Toruniu

Śladem Bydgoszczy podąża jej sąsiad. W Toruniu niebawem zaczną działać dwa wielopoziomowe parkingi przy ul. Dziewulskiego i Olimpijskiej wybudowane za 38 milionów złotych. Oficjalnie miały służyć mieszkańcom od 1 września, ale cały czas trwają prace nad oprogramowaniem. System, który jest wdrażany, ma zapewnić jednocześnie dostęp do miejsc parkingowych i zakup biletów komunikacji miejskiej. 

"Od programistów wymagało to zintegrowania tych dwóch funkcji. Dodatkowo w Toruniu wprowadzono rozwiązanie niespotykane w innych miastach, mianowicie 72-godzinny bilet turystyczny. Ta opcja okazała się sporym wyzwaniem. Nie wystarczyło bowiem przeniesienie wprost modułów informatycznych działających w innych obiektach tego typu na nasze toruńskie parkingi. Pomimo już zrealizowanego szerokiego zakresu prac, system nadal nie udostępnia biletu turystycznego – w praktyce nie ma więc możliwości jego zakupu. Wymaga to dalszych działań specjalistów. Na najbliższe dni zaplanowano kolejne testy. Parkingi zostaną udostępnione dopiero wtedy, kiedy system obsługi płatności będzie w całości dostosowany do regulaminu ich działania – tak, aby użytkownicy mogli korzystać ze wszystkich przewidzianych funkcji" - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

W sumie do dyspozycji będzie 420 miejsc parkingowych. Parkingi będą dostępne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Miasto wprowadziło 4 rodzaje biletów: dobowy w cenie 6,8 złotych, rodzinny - 11 złotych, miesięczny - 98 złotych, turystyczny - 45 złotych.

"Tego typu parkingi sprawdzają się na przykład w Krakowie. Liczymy, że podobnie będzie w Toruniu. Ograniczamy ruch na starówce, dlatego parkingi będą świetną alternatywą. U nas parkingi buforowe są wyznaczane choćby przy okazji festiwalu światła i cieszą się dużym zainteresowaniem" - twierdzi Malwina Jeżewska, rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia.

Spóźnione inwestycje

Z kolei Marcin Chmura z Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej przyznaje, że budowa tego typu parkingów ma sens, ale w przemyślany sposób, tak by wykorzystać dostępną przestrzeń i możliwości. Jak to można zrobić?

"Poprzez wykorzystanie poziomu 0 do lokalizacji węzła przesiadkowego z dobrą częstotliwością kursów transportu publicznego. Wyższe piętra można przeznaczyć dla mieszkańców okolicznych osiedli i blokowisk, którzy nie mają garażu lub auta często stoją na drogach pod blokami, utrudniając dojazd służbom ratunkowym" - twierdzi Chmura. I dodaje: "Na ulicy Olimpijskiej można było lepiej wykorzystać budowę parkingu z integracją tramwajów i autobusów w obrębie jednej budowli. Ponadto można byłoby skierować tam również autobusy regionalne".

W Toruniu od 1 września miały zacząć działać dwa parkingi Park&Ridetvn24.pl

W Toruńskim Klubie Miłośników Komunikacji Miejskiej panuje przekonanie, że te inwestycje są spóźnione. "Dopiero teraz będziemy przechodzić przez najtrudniejszy proces edukacji i zmian przyzwyczajeń, a nawet myślenia, który kraje rozwinięte w kulturze transportu zbiorowego mają już za sobą" - wyjaśnia Marcin Chmura.

Uważa jednocześnie, że w Toruniu powinny pojawić się jeszcze parkingi Park&Ride w dwóch lokalizacjach: nad pętlą tramwajową przy Motoarenie od strony Portu Drzewnego oraz ponad węzłem przesiadkowym przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym.

W Toruniu od 1 września miały zacząć działać dwa parkingi Park&Ridetvn24.pl
W Toruniu od 1 września miały zacząć działać dwa parkingi Park&Ridetvn24.pl

Wątpliwości mieszkańców

Wątpliwości mają mieszkańcy Torunia. Przedstawiciele Rady Okręgu Rubinkowo, gdzie powstał parking przy ulicy Dziewulskiego, w oficjalnym piśmie do prezydenta zwracają uwagę na konieczność zwiększenia liczby lub częstotliwości połączeń autobusowych.

"Jest to niezbędne, aby parking przy ul. Dziewulskiego spełniał swoją funkcję. W naszej opinii aktualna częstotliwość połączeń jest zdecydowanie niewystarczająca, aby zachęcić mieszkańców i turystów do rezygnacji z przejazdu samochodem na rzecz komunikacji miejskiej, a przecież to jest najważniejszym celem inwestycji. Ponadto, inwestycja zabrała w znacznym stopniu przestrzeń, którą można by przeznaczyć na tereny zielone" - piszą społecznicy.

Najbliższe tygodnie i miesiące pokażą, czy mają rację. Na razie pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż system na dobre wystartuje.

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W Białce Tatrzańskiej ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala.

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Źródło:
tvn24.pl

Podczas spotkania w Lęborku z Karolem Nawrockim jeden z uczestników stwierdził, że Donald Tusk "zrobi wszystko", żeby kandydat PiS, "nawet jeśli wygra wybory, nie został prezydentem". Wywołało to duże emocje wśród zebranych, którzy zaczęli skandować "nie bać Tuska". - Jeśli chodzi o pana premiera, ja rozumiem pana emocje - stwierdził Nawrocki.

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Źródło:
TVN24

Romi Gonen została porwana z festiwalu muzycznego, Emily Damari i Doron Steinbrecher - z własnych mieszkań. Po 471 dniach przetrzymywania przez Hamas zostały uwolnione. Kim są kobiety, które wzięły udział w wymianie zakładników między Hamasem a Izraelem?

Romi, Emily i Doron wracają do domu

Romi, Emily i Doron wracają do domu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters, BBC, CNN

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

Ciechanowska policja szuka 46-letniego Piotra Jasińskiego podejrzanego o zabójstwo 50-latki. Kobieta otrzymała cios ostrym narzędziem w trakcie awantury domowej. Zmarła mimo reanimacji podjętej przez ratowników. Funkcjonariusze apelują o pomoc w namierzeniu mężczyzny.

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg i Elon Musk oskarżają Unię Europejską o protekcjonizm i cenzurę, naciskając na administrację Donalda Trumpa, by interweniowała. Ta broni swojego prawa do egzekwowania wspólnotowych przepisów w sprawie gigantów cyfrowych, ale wydaje się wahać przed zdecydowaną reakcją, obawiając się pogorszenia stosunków z USA.

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Źródło:
PAP

Woźnica wjechał bryczką na myjnię samoobsługową w Makowie Mazowieckim i umył wózek oraz konia myjką ciśnieniową. Spłoszone zwierzę uszkodziło elementy myjni. Policja opublikowała nagranie z monitoringu. Funkcjonariusze ustalili już tożsamość mężczyzn mogących mieć związek ze sprawą.

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zajmuje się sprawą niebezpiecznego zachowania kierowcy w sobotni wieczór w centrum Głogowa (woj. dolnośląskie). Według informacji, które dostaliśmy na Kontakt24, mężczyzna miał wyjść z klubu, wsiąść za kierownicę Land Rovera i próbował potrącić przechodniów. Na nagraniach, które krążą w sieci i które mają pochodzić ze zdarzenia, widać, że kierowca po kilku nerwowych manewrach autem wjechał na chodnik, po którym szli przechodnie, i potrącił co najmniej jedną osobę.

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

24-latek z Krakowa zajechał drogę nieoznakowanemu radiowozowi i prawie doprowadził do kolizji. Kiedy policjant chciał go pouczyć, mężczyzna zaczął uciekać – najpierw samochodem, a następnie pieszo. Aż w końcu drogę zagrodził mu emerytowany funkcjonariusz.

Jeden policjant był po służbie, a drugi na emeryturze. Zatrzymali uciekiniera

Jeden policjant był po służbie, a drugi na emeryturze. Zatrzymali uciekiniera

Źródło:
tvn24.pl

"Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń" - przekazał resort w niedzielnym komunikacie. Jak wyjaśniono, taka danina obowiązywała już wcześniej, a podlegają jej wyłącznie ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aktor Mel Gibson rzekomo odrzucił ofertę o wartości 100 mln dolarów z powodu poglądów innego znanego aktora, z którym miałby współpracować - głosi popularny w mediach społecznościowych przekaz. Powielił go poseł Grzegorz Gaża z Prawa i Sprawiedliwości. Przekaz ten nie ma nic wspólnego z prawdą. Wyjaśniamy, skąd się wziął i dlaczego powstał.

Mel Gibson odrzuca 100 mln dolarów, bo nie chce pracować z "woke" aktorem? Sprawdzamy

Mel Gibson odrzuca 100 mln dolarów, bo nie chce pracować z "woke" aktorem? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Raport z audytu postępowań prokuratorskich z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023 jest podstawą do postawienia przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry - mówił w programie "Kawa na ławę" Ryszard Petru z Polski 2050. Według Anny Bryłki z Konfederacji dokument ten ma "wartość publicystyczną". - Niedługo się okaże, że ten raport prokuratury jest strzałem do własnej bramki - ocenił z kolei doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Zybertowicz. Politycy rozmawiali również o wniosku prokuratury o odebranie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu.

"Prywatny folwark Ziobry", który jest "podstawą do poważnego aktu oskarżenia"

"Prywatny folwark Ziobry", który jest "podstawą do poważnego aktu oskarżenia"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Gryfina apelują o kontakt wszystkich świadków rozboju w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie). Według lokalnych portali, mężczyzna miał zostać obezwładniony, związany i wywieziony do lasu. Grożono mu śmiercią i polano nieznaną cieczą. Łupem złodziei miały paść papierosy warte pół miliona złotych.

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Brutalny rozbój i kradzież. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl, chojna24.pl

Monako, znajdująca się niedaleko Rzymu Ostia i chorwackie Ploce zostały wymienione przez brytyjski dziennik "The Telegraph" na liście nadmorskich lokalizacji, które lepiej omijać. Dla równowagi zaproponowano również miasteczka, którymi turyści mogą być zachwyceni.

Te miasta lepiej omijać

Te miasta lepiej omijać

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pani Ewelina mieszka z rodzicami, kupuje ubrania z drugiej ręki, nie jada na mieście. Pan Marcin zastanawia się, czy musi wyjechać z kraju. Obydwoje marzą o własnym mieszkaniu. Młodzi Polacy mają problem, by się usamodzielnić i kupić własne M. Eksperci nie wykluczają spadków cen, jednak bardziej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych poziomów. Kuleje budownictwo komunalne, a Polska wciąż jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co czeka nas na rynku nieruchomości w 2025 roku.

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Źródło:
tvn24.pl
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trudno wyobrazić sobie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez charakterystycznej melodii wygrywanej przez orkiestrę dętą. Zespołowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie - chociaż ma na swoim koncie liczne sukcesy i koncerty na wszystkich kontynentach - największą radość sprawiają coroczne występy w ramach najbardziej znanej polskiej kwesty.

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Źródło:
TVN24

Już od 25 lat cała Polska czyta dzieciom w myśl akcji społecznej, którą zapoczątkowała jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska. W sobotnim programie Wstajesz i weekend opowiedziała, czy z jej pomocą udało się wpłynąć na rozwój lingwistyczny młodych Polaków.

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

Źródło:
TVN24

W sobotę bieg, a w niedzielę pierogi, koncerty i atrakcje dla dzieci – tak mieszkańcy brytyjskiego Southampton planują świętować 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Źródło:
tvn24.pl