W poniedziałek ulicami Krakowa przejadą kolarze, którzy pokonają ostatni etap 73. Tour de Pologne. Dla mieszkańców oznacza to spore utrudnienia, wiele ulic będzie wyłączonych z ruchu. Wprowadzone zostają też zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Przejazd kolarzy ogromne utrudnienia spowodował kilka dni temu w Warszawie.
Kolarze rozpoczną ostatni etap Tour de Pologne o godz. 15 na Rynku Głównym, skąd ruszą ul. Krupniczą w stronę Al. Krasińskiego. Stamtąd, ul. Konopnickiej pokonają Rondo Matecznego i będą kierować się w stronę ul. Wielickiej.
Będą wracać tą samą drogą do Mostu Dębnickiego, potem ul. Zwierzyniecką, ul. Podzamcze i Grodzką dodają na Rynek Główny. Przyjazd ostatniego zawodnika na metę przewidziano ok. godz. 18.30. Bezpośrednio po przyjeździe ostatniego kolarza na metę odbędzie się dekoracja najlepszych i uroczystość zakończenia całego 73. Tour de Pologne.
Ulicami miasta przejadą też kolaże biorący udział w Mini Tour de Pologne. Ci z kolei wyruszą z Rynku Głównego, ul. Krupniczą dojadą do al. Mickiewicza i potem Krasińskiego. Ul. Podzamcze i Grodzką wrócą na Rynek.
Już od 3 rano dla kierowców zamknięty zostanie Rynek Główny. O 4.30 zamknięte zostaną okolice Grodzkiej i Placu Wszystkich Świętych. W godzinach 10-19:30 nie będzie funkcjonował tam ruch tramwajowy.
Zamknięte ulice i objazdy
W godz. 6.00 do 20.30 zamknięte będą ulice: Podzamcze, Powiśle i św. Idziego, a w godz. 10.00-19.00 ulice: św. Anny, Studencka, Garncarska, Krupnicza, odcinek Zwierzynieckiej (od Mostu Dębnickiego do ul. Powiśle) oraz jezdnia wschodnia "pod prąd" w kierunku Wieliczki - Aleje: Mickiewicza i Krasińskiego, ul. Konopnickiej aż do Ronda Grunwaldzkiego.
W godz. 13.00-19.00 wyłączona z ruchu będzie pozostała część trasy od Ronda Grunwaldzkiego do Wieliczki (jezdnia wschodnia "pod prąd").
Organizatorzy informują, że wyjazd z niektórych ulic podporządkowanych leżących na trasie przejazdu będzie możliwy dzięki rękawom wyjazdowym. Przejezdne będzie Rondo Grunwaldzkie, ponieważ trasa wyścigu prowadzi tunelem pod tym rondem.
Przez cały dzień będą obowiązywały znaki zakazu zatrzymywania się na trasie wyścigu i w jej rejonie. Organizatorzy proszą o usunięcie pojazdów z trasy wyścigu.
Przez czas trwania wyścigu kierowcy będą mogli korzystać z objazdów.
Utrudnienia w komunikacji miejskiej
W poniedziałek nastąpią też spore zmiany w komunikacji miejskiej. Od około godziny 10:00 do około godziny 19:00 wyłączony będzie ruch tramwajowy w ulicach: Dominikańskiej, Franciszkańskiej, Straszewskiego, Podwale, Zwierzynieckiej, Kościuszki, Piłsudskiego i al. 3 Maja. Od około godziny 13:45 do około godziny 19:00 wyłączony będzie ruch tramwajowy w ulicach: Kalwaryjskiej, Wadowickiej, a od około godziny 13:00 w ul. Nowosądeckiej i Witosa, a także ruch autobusowy w kierunku północnym na ulicach: Wielickiej, Kamieńskiego, Konopnickiej, most Dębnicki oraz na alejach: Krasińskiego i Mickiewicza (do ulicy Czarnowiejskiej).
Linie komunikacji miejskiej będą kierowane na trasy objazdowe i będą zatrzymywać się na istniejących przystankach.
W zastępstwie za tramwaj kursować będą autobusy. Wszystkie zmiany w komunikacji powinny zakończyć się około 19. Więcej szczegółowych informacji na temat objazdów i kursowania komunikacji miejskiej dostępnych jest tutaj.
Do zabezpieczenia trasy zaangażowano około 400 osób, nie licząc policjantów.
W Warszawie paraliż
Kilka dni temu na portalu TVN Warszawa pisaliśmy o paraliżu, do którego doszło podczas przejazdu kolarzy. Zgodnie z zapowiedziami, policja zamknęła dla ruchu rondo de Gaulle’a. Jednak kierowcom jadącym mostem Poniatowskiego od strony Pragi pozwolono im dojechać do samego ronda, gdzie stanęli.
Część łamała zakaz wjazdu na Nowy Świat, ale większość zgodnie z przepisami skręcała w jedyną dostępną ulicę – Smolną. Tą wracali w Al. Jerozolimskie.
Po kilkudziesięciu minutach policja zdecydowała się na otwarcie ronda. Później jednak, gdy kolarze dotarli do Warszawy, sytuacja się pogorszyła.
Autor: mmw/sk / Źródło: TVN24 Kraków