Sztuczna inteligencja na wojnie z nowotworami. Jedyna na świecie kapsuła do obrazowania zmian w piersiach rozpoczyna testy w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie. Dzięki urządzeniu lekarze mają nadzieję szybciej i lepiej diagnozować raka u pacjentek.
Innowacyjny system jest na pierwszym etapie oceny klinicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie.
- Jeżeli projekt przejdzie pozytywnie kolejne etapy badań, niewątpliwie Polska stanie się liderem w dziedzinie wczesnego wykrywania raka piersi za pomocą sztucznej inteligencji – powiedziała na konferencji prasowej we wtorek dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk z krakowskiego instytutu onkologii.
Pomysłodawca i inicjator badań, Michał Matuszewski, zapewnił natomiast, że "jest to jedyne takie urządzenie na świecie". Badanie jednak nie zastępuje tradycyjnych metod, jak np. mammografia czy USG. Zdaniem specjalistów może być pierwszym etapem, poprzedzającym tradycyjne metody badania, w diagnozowaniu zmian w piersiach.
Trenują sztuczną inteligencję do rozpoznawania raka
Prace nad stworzeniem kapsuły trwały osiem lat. W kapsule, którą dzięki wsparciu naukowców, onkologów i specjalistów od sztucznej inteligencji, stworzył krakowski startup AILIS, przebadało się 1,5 tysiąca zdrowych kobiet. Teraz badanie czeka ok. 300 pań z podejrzeniem zmian nowotworowych.
To eksperyment medyczny, który nie tylko ma pomóc we wczesnym wykryciu chorób piersi, ale i trenuje sztuczną inteligencję w prowadzeniu i podsumowaniu takich badań. Kobiety, które wyrażają zgodę na udział w projekcie, mają również możliwość przejścia badań klasycznymi metodami, takimi jak USG czy mammografia. Etap oceny klinicznej aparatury potrwa jeszcze minimum rok i jeżeli zakończy się sukcesem, to nowy system badania zostanie wprowadzony na rynek, najpierw w Polsce, a następnie za granicą. - Pierwsze wyniki oceny użyteczności urządzenia są bardzo obiecujące – zauważyła dr Chrobak-Kasprzyk.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja z Polski wykryje raka piersi. Oszacuje też, czy nowotwór pojawi się przyszłości
Twórcy i lekarze zapewniają, że badanie jest bezpieczne, bezinwazyjne, bezbolesne i bezdotykowe. Wśród jego zalet są brak emisji promieniowania jonizującego, szybkość procedury i wynik do 10 minut od wyjścia z kapsuły. Metoda zmniejsza też zapotrzebowanie na personel medyczny – wynik badania będzie mógł być zdalnie skonsultowany z radiologiem.
Podczas badania kobieta siada na wygodnym fotelu, a urządzenie, po dobraniu parametrów do jej wagi i wzrostu, stosuje właściwą pozycję do badania, po czym wykonuje 21 tys. pomiarów w 4 minuty. Przy badaniu obecny jest operator medyczny.
Szukają młodych kobiet
- Badanie prototypem urządzenia, którym dysponujemy, jest szczególnie przydatne w przypadku kobiet młodych, z gęstą budową piersi. Zabiegamy o takie kobiety, dlatego że 27 procent nowo wykrytych nowotworów dotyczy właśnie pań poniżej 50. roku życia – zwróciła uwagę dr Katarzyna Chrobak-Kasprzyk.
Kapsuła działa w oparciu o autorską metodę Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego z wykorzystaniem wysoko zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Dzięki 21 tysiącom obrazów-pomiarów, wykonywanych bezinwazyjnie przez urządzenie i analizowanych przez autorskie rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję, lekarz ma wgląd w strukturę naczyń krwionośnych. O tym, że w piersi "zadomowił się" rak, onkolog dowiaduje się dzięki chaotycznej strukturze naczyń, które zapewniają nowotworowi dopływ krwi. W przeciwieństwie do mammografii i USG, Ailis nie wykrywa ukształtowanego już guza, a stan, w którym ten guz dopiero się tworzy. To pozwala na błyskawiczne wdrożenie leczenia.
Autorzy rozwiązania porównują Ailis do tropienia rysia w lesie. - Nie widzimy drapieżnika, ale wiemy, że tam jest, bo natrafiamy na jego ślady - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl współtwórca projektu dr inż. Mateusz Moderhak.
Rak piersi w Polsce. Statystyki
Rak piersi to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych dla kobiet w Polsce. Każdego dnia 58 Polek otrzymuje diagnozę raka piersi, a 17 innych umiera. Wskaźnik wykrywalności raka piersi w Polsce we wczesnym stadium wynosi 41 proc., co jest jednym z najniższych wyników w Europie. Łącznie, jak wynika z danych NFZ, raka piersi rozpoznaje się u około 20 tysięcy kobiet.
Według informacji przekazanych na wtorkowej konferencji prasowej, w Polsce wskaźnik umieralności na raka piersi jest najwyższy w Unii Europejskiej.
Jak informuje na swojej stronie Narodowy Fundusz Zdrowia, w Polsce rak piersi stanowi ok. 23-25 procent przypadków nowotworów u kobiet. Wśród niepokojących objawów znajdują się m.in. wyciek z brodawki, nabrzmiałe żyły, wgłębienia, zaczerwienienia, guzki i inne deformacje. W początkowym okresie rak ten nie daje jednak żadnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka - wcześnie wykryta choroba jest uleczalna.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: AILIS