Unia da pieniądze na remont polskich kościołów, bo mieszkają w nich nietoperze

Unia finansuje program "Life Podkowiec +"
Unia finansuje program "Life Podkowiec +"
Źródło: podkowiec.pronatura.org.pl
Unia Europejska dofinansuje remont dziewięciu zabytkowych kościołów i cerkwi z okolic Nowego Sącza. Na pieniądze mogą liczyć świątynie, które miały to szczęście, że osiedliły się w nich nietoperze. Środki są bowiem w istocie przeznaczone na zachowanie siedlisk tych zwierząt.

Podkowiec mały, nocek orzęsiony i nocek duży - to gatunki nietoperzy, których kolonie można spotkać w okolicach Nowego Sącza w Małopolsce. Jak się okazuje, miejsca które ta małe ssaki upodobały sobie na siedliska, mogą liczyć na fundusze na remonty. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" skutecznie pozyskuje takie środki w ramach realizowanego od ponad 18 lat "Programu ochrony podkowca małego w Polsce".

Nietoperze upodobały sobie suche, ciepłe miejsca

Pieniądze na schronienia dla nietoperzy

Dzięki działalności organizacji Pro Natura z Wrocławia udało się pozyskać fundusze na remont 30 budynków (głównie zabytkowych kościołów i cerkwi), w których zamieszkują nietoperze. Teraz Unia Europejska wraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska przyznała 13 mln zł dofinansowania dla projektu "Life Podkowiec +". Dzięki tym pieniądzom jesienią zaczną się prace w kolejnych dziewięciu budynkach.

Pożyteczna obecność

Główny organizator akcji Rafał Szkudlarek przyznaje, że często ludzie nie doceniają tych zwierząt. - Wierzą w mity, że wplątują się we włosy, za to kompletnie nie zauważają, że ich obecność zmniejsza obecność komarów, którymi się żywią - mówi dla TVN24.pl Szkudlarek, który przyznaje, że te latające ssaki, często nie są najbardziej pożądanymi lokatorami. - Zupełnie niesłusznie, bo przecież to zwierzęta człowiekowi przyjazne i zupełnie nieszkodliwe - zaznacza i dodaje, że stosunek wielu ludzi do nietoperzy zmienia się- kiedy okazuje się, że dzięki ich obecności można wyremontować zabytkowy kościół czy świetlice na wsi.

Nietoperz potrzebuje ciepła i wygody

- Wbrew powszechnym przeświadczeniom nietoperze nie lubią żyć w ruinach. Potrzebują ciepła, a takie zazwyczaj dają im zadbane strychy i poddasza - zauważa Szkudlarek. Prawidłowo przeprowadzone prace remontowe są kluczowe dla nietoperzy, bo np. użycie silnych środków do konserwacji drewna czy instalacja światła w nieodpowiednim miejscu może spowodować śmierć wielu z nich. Istotny jest też termin wykonania prac. - Remonty zazwyczaj przeprowadza się latem, gdyż jest to tańsze i znacznie wygodniejsze, tymczasem, właśnie latem nietoperze zamieszkują strychy, gdzie rodzą i wychowują młode. Nie powinno się im się w tym przeszkadzać - przestrzega Szkudlarek i wyjaśnia, że dlatego prace powinny być prowadzone późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną.

Duża część remontowanych obiektów to budynki zabytkowe o dużej wartości historycznej. - Często parafii na małych wsiach, nie byłoby stać na taką inwestycję - zauważa koordynator projektu. Tymczasem chroniąc nietoperze, inicjatywa dba jednocześnie o dziedzictwo kulturowe regionu.

Kościoły wyremontowane dzięki nietoperzom

Autor: koko/zp / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: