Urząd Wojewódzki podtrzymał decyzję władz Krakowa i oddalił odwołania w sprawie przebudowy "szkieletora". Inwestor może ruszać z pierwszym etapem budowy "Centrum Kongresowego Nauki i Techniki - Treimorfa". Jeden z bardziej charakterystycznych budynków miejskiego krajobrazu przestanie istnieć.
Urząd Miejski wydał decyzję o możliwości rozpoczęcia prac jeszcze w czerwcu tego roku. Wpłynęły jednak odwołania, które wstrzymały działania inwestora. Ich rozpatrzeniem zajął się Małopolski Urząd Wojewódzki.
Urząd podtrzymał decyzję prezydenta
- Odwołanie złożyły dwie osoby prywatne, właściciele działek przyległych do terenu byłego budynku NOT (tzn. "szkieletora" - przyp.red.) - poinformowała Monika Frenkiel z biura prasowego Wojewody Małopolskiego.
Urząd ostatecznie odrzucił skargi mieszkańców i 10 października wydał zgodę na kontynuowanie prac, związanych z budową "Centrum Kongresowego Nauki i Techniki - Treimorfa", powstającego na miejscu "szkieletora".
Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, zastrzeżenia zgłaszane przez mieszkańców dotyczyły "błędnego zaliczenia terenu inwestycji do typu zabudowy śródmiejskiej" oraz, wynikającej z budowy, kwestii zaburzonego czasu nasłonecznienia sąsiedniego budynku. W opinii urzędników: "warunek naturalnego oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi uznaje się za spełniony".
Na wydanie decyzji w sprawie odwołania, urząd, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, miał miesiąc. Wydał ją jednak dopiero teraz. - W tym przypadku przedłużenie wydania decyzji spowodowane było koniecznością zapoznania stron postępowania z uzupełnionym materiałem dowodowym - przekonuje Frenkiel.
Teraz I etap budowy Centrum może się rozpocząć. Kiedy jednak faktycznie się rozpocznie, trudno powiedzieć. Na pewno nie później niż za dwa lata, bo wydane pozwolenie jest ważne przez 24 miesiące.
Historia "szkieletora" to ponad 50 lat
Początki "szkieletora" sięgają lat 60. Wybrano wówczas projekt wieżowca, który miał stać się siedzibą Naczelnej Organizacji Technicznej. Budowa ruszyła w 1975 roku, a przerwana została cztery lata później, z przyczyn ekonomicznych. Od tamtej pory budynek niszczeje i straszy mieszkańców oraz przyjezdnych.
W 2010 roku miała się zacząć rozbudowa wieżowca i towarzyszących mu obiektów. Prace jednak nigdy nie wystartowały z powodu protestu ekologów i mieszkańców, według których podwyższenie budynku zakłóci ład urbanistyczny. Krytykowano także zbyt małą liczbę miejsc postojowych i wzrost ruchu w tym rejonie.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: CC-BB-SA-2.0