"Polecił wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych". Politycy opozycji żądają wyjaśnień, będzie kontrola NFZ

TVN24 | Kraków

Autor:
asty,wini/gp
Źródło:
Wirtualna Polska/TVN24
Niedzielski o sytuacji w Rzeszowie: nie ma żadnej tolerancji dla niezachowywania zasad bezpieczeństwa
wideo 2/5
Niedzielski o sytuacji w Rzeszowie: nie ma żadnej tolerancji dla niezachowywania zasad bezpieczeństwa

Prezes Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie "polecił wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych przy podawaniu szczepionki" – poinformowała w czwartek Wirtualna Polska, powołując się na korespondencję pracowników. Dr Stanisław Mazur w rozmowie z portalem zapewnił, że "zarządzenie nie weszło w życie". Wyjaśnień w tej sprawie żądają politycy opozycji. Zarząd Medyka odpiera zarzuty. Placówkę skontroluje Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ubiegłym tygodniu – w sobotę i niedzielę – w rzeszowskim Centrum Medycznym Medyk zaszczepić się mogły osoby bez rejestracji. Prezes placówki Stanisław Mazur tłumaczył wtedy, że decyzja ta wynikała z obawy przed zmarnowaniem rozmrożonych dawek. Ze strony części polityków pojawiły się zarzuty, że akcja może mieć związek ze zbliżającymi się majowymi wyborami prezydenta Rzeszowa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk nazwał takie głosy "politycznymi insynuacjami".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Polecił wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że dotarła do korespondencji Stanisława Mazura ze swoimi pracownikami, z której wynika, że prezes Centrum Medycznego Medyk "polecił wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych przy podawaniu szczepionki". "Informatorzy WP twierdzą, że chodzi o najbardziej obleganą przychodnię przy alei Rejtana, która prowadziła szczepienia w pomieszczeniach Centrum Handlowego Full Market" – informuje portal.

"Prezes słynnego Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie polecił wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych przy podawaniu szczepionki. Żądamy wyjaśnień od Michała Dworczyka i NFZ" – napisał na Twitterze poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

"Zarządzenie nie weszło w życie”

Sprawę wyjaśnia sam prezes Centrum Medycznego Medyk. W rozmowie z WP stwierdził, że polecenie wielokrotnego stosowania strzykawek jednorazowych szybko odwołał. "Strzykawki szybko dostaliśmy i zarządzenie nie weszło w życie, po prostu pożyczyliśmy te strzykawki. To był taki stan nadzwyczajny. Nie jestem w stanie przewidzieć, ilu będzie pacjentów" – tłumaczył Stanisław Mazur.

Portal informuje, że do czasu publikacji materiału nie otrzymał informacji z Centrum Medycznego Medyk, czy doszło do sytuacji zaszczepienia pacjenta przy pomocy wcześniej już użytej strzykawki.

NFZ sprawdzi

Sprawę skomentował podczas piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Dziś rano w Ministerstwie Zdrowia odbył się sztab, analizowaliśmy informacje dotyczące ośrodka w Rzeszowie, gdzie doniesienia wskazywały na używanie jednorazowych strzykawek wielokrotnie. My te informacje traktujemy bardzo poważnie. Poprosiłem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o wyjaśnienie tej sytuacji w trybie kontrolnym. Niestety, te informacje, które pojawiają się w kontekście ośrodka w Rzeszowie, są bardzo niepokojące. Nie ma żadnej tolerancji dla niezachowywania zasad bezpieczeństwa – powiedział Niedzielski. 

Pierwsze wyniki kontroli powinny być znane w ciągu kilku dni.

Oświadczenie Medyka

Zarząd Centrum Medycznego Medyk rozesłał do mediów oświadczenie.

(...)Zapewniamy, że wszystkie szczepienia w placówkach Centrum Medycznego Medyk odbywają się zgodnie z przepisami i zaleceniami i procedurami medycznymi, w tym w zakresie wykorzystania strzykawek. Szczepienia przeprowadza przeszkolony i wykwalifikowany personel (lekarze i pielęgniarki z uprawnieniami), zapewniając wysoki poziom obsługi pacjenta i zachowując pełne standardy bezpieczeństwa. W naszych placówkach nigdy nie doszło do wielokrotnego wykorzystywania strzykawek i informacje w tym zakresie są nieprawdziwe. (...) Tymczasem, prosimy Państwa o odpowiedzialne zachowanie #szczepmysię! - napisano.

Oświadczenie Centrum Medycznego MedykCentrum Medyczne Medyk

Po godzinie 14 w piątek CM Medyk opublikowało kolejne oświadczenie.

(...) Podkreślamy, że wszystkie szczepienia w placówkach Centrum Medycznego Medyk (CM Medyk) odbywają się zgodnie ze standardami i procedurami medycznymi, a w szczególności w zakresie stosowania materiałów i sprzętu jednorazowego użytku.

W CM MEDYK nigdy w przeszłości jak również podczas realizacji szczepień przeciw COVID-19 nie użyto wielokrotnie sprzętu jednorazowego użytku, w tym igieł i strzykawek.

Szczepienia przeprowadza przeszkolony i wykwalifikowany personel (lekarze i pielęgniarki z uprawnieniami), zapewniając wysoki poziom obsługi pacjenta i zachowując pełne standardy bezpieczeństwa. Nasze procedury bezpieczeństwa są rygorystyczne i działają, w związku z czym każdy pacjent został zaszczepiony jednorazowym zestawem służącym do szczepień.

W CM Medyk nie brakowało i nie brakuje strzykawek, zawsze mieliśmy i mamy odpowiednie zapasy, w tym te pochodzące z własnych zakupów.

W celu przeprowadzenia szczepienia przeciwko COVID-19 mieliśmy następujące ilości własnych dodatkowych zestawów do szczepień:

– do końca 2020 r.: 6.000 sztuk,

– styczeń 2021 r.: 200 sztuk,

– luty 2021 r.: 1600 sztuk,

– marzec 2021 r.: 4200 sztuk,

– kwiecień 2021 r.: 49920 sztuk.

(....)

Dementujemy również, że wydano formalną dyspozycję nakazującą stosowanie strzykawek wielokrotnie. Wewnętrzne zarządzenia obowiązujące w firmie, wychodzą wyłącznie w formie pisemnej podpisanej przez Zarząd. Wszelkie próby podawania nieprawdy oraz tworzenia tzw. fakenewsów na nasz temat będzie skutkować podejmowaniem odpowiednich kroków prawnych w celu obrony naszych dóbr osobistych.

Zarząd i Dyrekcja CM Medyk"

Oświadczenie Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie

Autor:asty,wini/gp

Źródło: Wirtualna Polska/TVN24