W Krakowie trwa spór o jedną z ważnych miejskich ulic. Drogowcy planują przebudować Mogilską zostawiając po dwa pasy ruchu w każdą stonę. Części mieszkańców to się nie podoba. Chcą węższej ulicy, a za to więcej miejsc parkingowych i chodników.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu chce przebudować Mogilską przedłużają ścieżkę rowerową i instalując na torowisku system sterowania obszarowego, dający priorytet komunikacji zbiorowej.
Koncepcja ZIKiT
– System ten polega na tym, że nadjeżdżający tramwaj daje sygnał, żeby go przepuścić. System sprawdza też jak wygląda ruch na pobliskich skrzyżowaniach i steruje nim tak, żeby był płynny - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT.
Zgodnie z koncepcją ZIKiT przy nowej ul. Mogilskiej miałoby się znaleźć mniej miejsc do parkowania przy drodze. To jedna z rzeczy, która nie podoba się miejskim aktywistom. Narzekają jednak, że na nowej Mogliskiej wciąż najważniejsze będą samochody.
Koncepcja społeczników
- Widzielibyśmy Mogilską podobną do Królewskiej. Chcielibymy, by była to aleja o charakterze śródmiejskim, by ruch samochodowy został tu ograniczony – mówi Paweł Hałat, prezes Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto, które przygotowało własną koncepcję przebudowy. Jego "Aleja Mogilska" ma być bardziej przyjazna mieszkańcom:
– Zamiast dwóch pasów w każdą stronę, proponujemy po jednym. Takie rozwiązanie zostawi miejsce na chodniki i parking, o których ZIKiT zapomniał – mówi Hałat. – To teren, który się rozwija. Teraz są dwa pasy, z których jeden i tak bardzo często służy do postoju przy sklepach - podkreśla.
Społecznicy skarżą się też, że konsultacje w sprawie przebudowy przeprowadzono niewłaściwie: - To były metody spotkań z mieszkańcami. Pokazano projekty niezrozumiałe dla przeciętnego mieszkańca. To nie są konsultacje społeczne. Tak być nie powinno – mówi.
„Aleja Mogilska jest niemożliwa do realizacji"
W związku z niezadowoleniem mieszkańców, urzędnicy zaproponowali im, by przesyłali do ZIKiT własne pomysły na przebudowę. Termin właśnie upłynął. Oprócz "Alei Mogilskiej" wpłynęło jeszcze kilka projektów: - Trafne propozycje, to znaczy poprawiające komfort ruchu, zostaną wzięte pod uwagę mówi dodaje. Zgodnie z tym, co mówi, w lutym po naniesieniu poprawek przedstawiony zostanie gotowy projekt, wizualizacja przebudowy - informuje Michał Pyclik z ZIKiT.
Samej "Alei Mogilskiej" wielkich nadziei jednak nie daje. - Jest niezgodna z planem zagospodarowania miasta. Zgodnie z nim, w tym miejscu ma być droga zbiorcza. Mając to na względzie, my po prostu nie możemy jej zrealizować – tłumaczy Pyclik. - Przeprowadzone przeznas analizy wskazują, że zwężenie jezdni w tym miejscu zablokowałoby ruch na al. Pokoju, 29 listopada i ul. Opolskiej - dodaje.
Jak informuje ZIKiT, prace projektowe już ruszyły. Wykonawca, którym jest Budimex, najpóźniej do września ma uzyskać pozwolenie na budowę.
Autor: jś//kv / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: "Inicjatywa Społeczna Aleja Mogilska"