Śledczy są zaskoczeni listem tymczasowo aresztowanego prezydentem Tarnowa do uczestników Charytatywnego Rautu Niepodległościowego. Prokuratorzy sprawdzają jak list został przesłany do zastępczyni prezydenta bez ich wiedzy - podaje Radio Kraków.
O losie korespondencji osadzonego w areszcie prezydenta miasta decyduje prokuratora, która sprawdza treści listów, by ustalić, czy nie zawierają informacji, które mogą utrudniać śledztwo.
Bez cenzury mogą być przesyłane listy m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich czy Ministra Sprawiedliwości. Także korespondencja do organów samorządu terytorialnego nie musi być sprawdzana przez śledczych, ale ci mogą jej w ogóle zabronić. Nie wiadomo czy w tym przypadku była podjęta taka decyzja.
Wiadomo natomiast, że list prezydenta Tarnowa skierowany był do uczestników niedzielnego Charytatywnego Rautu Niepodległościowego – podaje Radio Kraków.
Listu nie odczytano
Nie został on jednak publicznie odczytany, jak chciał prezydent miasta. Nie zgodził się na to jego pierwszy zastępca Henryk Słomka-Narożański, który kieruje obecnie pracami urzędu miasta. Jak przyznał w rozmowie z Radiem Kraków jego zastępca Słomka-Narożański: - Po pierwsze list nie był adresowany do mnie, osoby która zastępuje prezydenta. Po drugie uważam też, że dla dobra Pana Prezydenta i dla dobra miasta ten list podczas tej uroczystości nie musiał być czytany.
Kopie listu rozdawano wszystkim chętnym.
Pełna treść listu prezydenta Tarnowa do uczestników Charytatywnego Rautu Prezydenckiego - w tym roku nazywanego Niepodległościowym:
Kraków, Tarnów, Listopad 2013 Szanowni Państwo, Zacni Goście Przyjaciele z partnerskich i zaprzyjaźnionych miast ! Proszę przyjąć słowa szczerej wdzięczności za uświetnienie Waszą obecnością kolejnego, by nie użyć słowa tradycyjnego już Charytatywnego Rautu Prezydenckiego.Biel i Czerwień, odświętny wystrój Sali Lustrzanej, obecność znamienitych gości w Wigilię Święta Odzyskania Niepodległości wpisują się w tarnowski rytuał obchodów, którego kwintesencją jest symbolika orłów wybijających się ku wolności ukryta w kształtach wręczanej tu statuetki.Nasze miasto, jego mieszkańcy - Tarnowianie odnajdują swoje szczególne miejsce w historii, będąc pierwszymi, którzy już w ostatnich dniach października 1918 r. podjęli decyzję i działania czyniąc nasze miasto Pierwszym Niepodległym.Przy takich okazjach sięgamy myślą w głąb historii. Proszę abyście Państwo przez chwilę wrócili zdarzeń nie tak odległych, bo sprzed 5 lat, kiedy to w 90 rocznicę odzyskania Niepodległości, podczas naszych obchodów był z nami ówczesny Prezydent R.P. Pan Lech Kaczyński, a uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem ówczesnego Marszałka Sejmu Pana Bronisława Komorowskiego. To zaszczyt. To również przywilej ukazania cech naszego miasta: współdziałanie w szacunku dla wartości i odrzucenie dróg konfliktu.Proszę abyście Państwo wybiegali myślą w przyszłość, kiedy to Tarnów obchodzić będzie 100 -lecie odzyskania Niepodległości. Już dziś, dokładnie w połowie ostatniej dekady prowadzącej do jubileuszu stulecia pokornie proszę wszystkich Państwa o pomoc, zaangażowanie i wsparcie dla idei centralne, państwowe uroczystości tegoż radosnego jubileuszu mogły się odbyć w Tarnowie, gdzie narodziła się Niepodległa Polska.Dzisiejszy zaś wieczór proszę świętować radośnie, w sposób właściwy dla charakteru tego święta, a jeżeli zechcecie połączyć radość ze szczodrością znamienną dla rautu charytatywnego, to ci, których wspomożecie odpłacą Wam sercem.
Prezydent Tarnowa jest podejrzany o przyjęcie 50 tysięcy złotych łapówki od jednej z firm drogowych, w zamian za co miał jej pomagać wygrywać miejskie przetargi. Od 27 września przebywa w tymczasowym areszcie. Grozi mu do 8 lat więzienia.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko/par / Źródło: TVN24 Kraków / Radio Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Radio Kraków