Jest "pierwszy w Polsce", ma "zawstydzić rząd i Sejm"

Kraków

Pierwszy butelkomat w Krakowietvn24
wideo 2/4

W krakowskim urzędzie miejskim stanął automat skupujący za gotówkę plastikowe butelki. Jak podkreśla pomysłodawca projektu, to pierwsze takie urządzenie w Polsce.

Za każdą wrzuconą do automatu butelkę dostaniemy 10 lub 20 groszy – kwota jest losowa. Urządzenie znajduje się w Centrum Administracyjnym przy al. Powstania Warszawskiego 10.

Jak czytamy na stronie krakowskiego urzędu miasta, automat może przyjąć 800 plastikowych butelek. Aby w zamian otrzymać monetę musimy dopilnować, by skaner sczytał kod kreskowy z butelki. Dodatkowo butelki powinny być opróżnione i nie mogą być zgniecione.

Radni podkreślają, że butelkomat ma pomóc w utrzymaniu porządku w mieście.

"Chcemy pokazać, że da się"

Automat został sfinansowany z Funduszu Promocji Miasta Krakowa, a pieniądze na kaucję przekazał radny Łukasz Wantuch, pomysłodawca projektu.

- Pokazaliśmy, ze taka butelka nie musi trafiać na ulicę, do lasu albo na chodnik. Nie musi być palona w piecu – tłumaczy Wantuch.

Radny zaznacza, że taki system obowiązuje między innymi w Niemczech i Francji. – W Berlinie nie widziałem żadnej butelki plastikowej na ulicy. Chciałbym, żeby tego typu kaucja była wprowadzona w całej Polsce. To najlepszy sposób, żeby nasze miasta były czyste.

Rada miasta przyjęła uchwałę, w której apeluje do prezydenta Jacka Majchrowskiego o zwiększenie liczby butelkomatów. – Chcemy skupić milion butelek, by zawstydzić nasz rząd oraz nasz Sejm i pokazać, że się da – podkreśla Wantuch.

Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: tvn24