Adaptowany dla potrzeb Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu (MUP) budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS. Jedną z dachówek, zdjętych przy okazji remontu, przekazano obecnie do izraelskiego Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.
Dachówka wykonana przez żydowskich robotników przymusowych
"Dachówka ta została wykonana po 1942 r. przez żydowskich robotników przymusowych w obozie pracy SS w Drohobyczu na zachodniej Ukrainie i dostarczona do obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu zadaszenia magazynu SS" – czytamy w komunikacie, opublikowanym przez MUP.
Czytaj też: Kubek od lat stał na wystawie w Muzeum Auschwitz. Teraz odkryto jego tajemnicę
Uczelnia podała, że dachówkę - w imieniu rektor dr Soni Grychtoł - na ręce kierownik kolekcji artefaktów w Jad Waszem Sary Szor przekazał koordynator ds. kontaktów z zagranicą, honorowy profesor MUP dr Matthias Gleitze.
Budynek z tragiczną historią
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed II wojną światową. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.
Trzeci budynek, obecnie adaptowany dla potrzeb uczelni, jest największym z kompleksu. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty.
Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych MUP Justyna Kuglin poinformowała w piątek, że remont i adaptacja zakończą się jeszcze w tym roku. W murach budynku studenci mają rozpocząć zajęcia wraz z nowym rokiem akademickim.
Autorka/Autor: wini//rzw
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu