Ojciec, syn i chemik produkowali i handlowali amfetaminą na dużą skalę. To była mała firma, w której obowiązywał ścisły podział ról. Chemik zajmował się tylko wytwarzaniem narkotyków. Zaopatrzeniem nielegalnego laboratorium i dystrybucją zajmowali się ojciec z synem. Wyprodukowali i rozprowadzili ponad 11 kilogramów narkotyku. Wszyscy mężczyźni są w areszcie. Do sądu trafił już akt oskarżenia. Grozi im do 15 więzienia.
Akt oskarżenia, który prokuratura skierowała do sądu, dotyczy trzech mężczyzn: ojca z synem i wykwalifikowanego chemika, ostatnio zatrudnionego na jednej z krakowskich uczelni. Mężczyźni produkowali amfetaminę w garażu w Cholerzynie (woj. małopolskie).
23 tys. działek amfetaminy
Mężczyzn zatrzymano w połowie października. W grupie był ścisły podział ról.
- Mariusz Ś. który posiadał wykształcenie chemiczne oraz doświadczenie zawodowe w tym zakresie, uruchomił, a następnie kontrolował linię produkcyjną do wytwarzania amfetaminy - mówi Bogusława Marcinkowska z krakowskiej prokuratury.
Szukaniem odbiorców wytworzonej amfetaminy zajmowali się pozostali dwaj członkowie grupy.
- Maciej J. kupował prekursory i inne przedmioty, potrzebne do produkcji amfetaminy oraz poszukiwał nabywców wytworzonego produktu. Krzysztof J. zajmował się sprzedażą gotowego narkotyku, a od lipca 2014 r. brał udział w wykonywaniu czynności prowadzących do wytwarzania amfetaminy – dodaje prokurator.
Przy produkcji narkotyku pracowali przez co najmniej od lipca do października 2014 r. Ilości substancji, które udało się grupie wytworzyć, i co ważniejsze, wprowadzić do obrotu, są duże. – W tym czasie wyprodukowano amfetaminę w ilości ponad 11,5 kg o wartości ponad 104 tys. zł. Można było z tego uzyskać od ponad 11,5 tys. do ponad 23 tys. działek dilerskich - wylicza prokurator.
Chemik pracował jako biegły sadowy
Mimo znacznych ilości narkotyku i kwot, którymi obracali członkowie grupy, sam chemik - jak zeznał - nie czerpał wysokich profitów.
- Mariusz Ś. po zakończeniu każdego z cyklów produkcji narkotyku otrzymywał od Macieja J., jak sam wyjaśnił, "niewielkie pieniądze", przy czym nadzorowanie czterech cykli produkcji amfetaminy w wytwórni w Cholerzynie przyniosło mu łącznie dochód do 2 tys. złotych – mówi prokurator.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Mariusz Ś. w 2011 roku był już zatrzymany w związku z produkcją mefedronu - syntetycznego narkotyku, będącego pochodną efedryny i amfetaminy. Cztery lata temu został on zatrzymany przez CBŚ w nielegalnym laboratorium. Sprawa nabrała rozgłosu, kiedy okazało się, że mężczyzna jest biegłym kilku sądów okręgowych: w Krakowie, Katowicach, Częstochowie i Gliwicach. Jego dziedziną była toksykologia, głównie sprawy związane z dopalaczami.
- Prezesi byli zawiadomieni o prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu karnym - mówi Małgorzata Borkowska, rzecznik prokuratury w Bielsku-Białej. - Nie zgłaszano zastrzeżeń co do wydanych przez przez oskarżonego opinii - dodaje.
Sprawa przeciw Mariuszowi Ś. była prowadzona do 2013 roku, kiedy to do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, skierowano akt oskarżenia. Następnie sprawa trafiła do Warszawy. Jak informuje Borkowska, wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.
Grozi im do 15 lat
Cała trójka oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. - Mariusz Ś. złożył wyjaśnienia. Krzysztof J. skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień, podobnie jego syn Maciej J., który potwierdził, że brał udział w działalności przestępczej - poinformowała Marcinkowska.
Wszyscy członkowie grupy są tymczasowo aresztowani od dnia zatrzymania, czyli 14 października. - Właśnie skończyło się posiedzenie w ich sprawie. Mają przedłużone areszty do połowy czerwca - podaje prokurator Marcinkowska.
Grozi im od 3 do 15 lat więzienia.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: policja