W Lipnicy Dolnej koło Jasła archeologowie odnaleźli osadę pochodzącą z czasów rzymskich. Wśród tysiąca eksponatów znajduje się piec garncarski, służący do wypalania ceramiki.
Osada z okresu wpływów rzymskich datowana jest na III - IV wiek naszej ery. Na razie archeologom z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie udało się odkopać jedynie niewielką część. - Wioska zajmuje zdecydowanie większy obszar, niż został odkryty. Pokrywa cały cypel w dolinie Wisłoki – opisuje znalezisko Tomasz Leszczyński, archeolog.
Trudno oszacować, ilu miała mieszkańców. - Nawet jeśli teren całej osady zostanie odkopany, trudno będzie to stwierdzić. Nie wiemy też, przez ile lat wioska była zamieszkiwana – mówi Leszczyński.
Na podstawie znalezionych obiektów udało się jednak ustalić, czym zajmowali się mieszkańcy osady.
– Najważniejszym zajęciem była produkcja naczyń. Nie dotarliśmy jeszcze do obiektów służących do lepienia ceramiki, ale znaleźliśmy narzędzia używane przy ostatnich etapach jej produkcji – opowiada Leszczyński.
Archeolodzy natrafili też na mierzące około metra naczynia, które mogły służyć do przechowywania zboża.
Niezwykłe znalezisko
Jak podkreśla rozmówca portalu tvn24.pl, najcenniejszym odkryciem jego ekipy jest piec do wypalania naczyń, pochodzący z późnego okresu czasów rzymskich.
- Ma dwa metry długości i tyle samo szerokości. Jego lokalizacja świadczy o tym, że do podtrzymania temperatury podczas wypalania ceramiki wykorzystywano wiatr wiejący znad rzeki – opisuje archeolog. Leszczyński przekonuje, że takie piece to rzadkość w regionie: - Chociaż takie obiekty są nam znane, bo podobne odnaleziono w Sanoku i Krośnie, w tej części Karpat jest ich niewiele.
Jego zdaniem, tego typu znalezisk mogło być więcej, jednak nie wszystkie badania prowadzone są zastosowaną przez archeologów z Muzeum Podkarpackiego metodą wykopaliskową.
Potrzeba funduszy
Jak podkreślają, aby odkryć pozostałe fragmenty wioski, trzeba będzie przeprowadzić kolejne wykopaliska. - Trudno powiedzieć, czy będziemy kontynuować badania – przyznaje Leszczyński i zastrzega, że kolejne działania będą wiązały się z kosztami.
Badania w Lipnicy Dolnej przeprowadzone zostały na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Na razie otrzymaliśmy fundusze, które pokryją tylko koszty badań prowadzonych obecnie. Jeśli będziemy je kontynuować, na pewno będziemy starali się pozyskać fundusze – mówi rozmówca portalu.
Archeolodzy zajmują się teraz dokumentacja odnalezionych obiektów. Wszystkie trafią do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Miejsce znane od 20 lat
Stanowisko, w którym odnaleziono osadę, znane jest archeologom już od 20 lat. Na początku lat 90. trafił na nie dyrektor krościeńskiego Muzeum. Wtedy jednak przeprowadzono jedynie wykopaliska powierzchniowe, a prac nie kontynuowano.
Osadę najprawdopodobniej zamieszkiwała ludność kultury przeworskiej. Była to kultura epoki żelaza występująca między III wiekiem przed narodzeniem Chrystusa do V stulecia naszej ery na terenie dzisiejszej Polski i Zakarpacia.
Odkrycia dokonano w Lipnicy Dolnej:
Autor: mmw/r / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TSL