Majówka 2023 w górach. Gdzie pojechać na długi majowy weekend?

Źródło:
tvn24.pl
Pogoda na 16 dni: zaraz po weekendzie gwałtowna zmiana
Pogoda na 16 dni: zaraz po weekendzie gwałtowna zmianatvnmeteo.pl
wideo 2/6
Pogoda na 16 dni: gwałtowna zmianatvnmeteo.pl

Polskie góry potrafią zaoferować niejedną atrakcję na długi weekend majowy. To bardzo popularny kierunek na majówkę i mowa tu nie tylko o Zakopanem, ale także o wielu innych górskich miejscowościach mniej lub bardziej oddalonych od dużych ośrodków. Jakie są najciekawsze miejsca do spędzenia majówki 2023 w polskich górach? Podpowiadamy.

Majówka w 2023 roku rozpoczyna się w sobotę 29 kwietnia i potrwa do 3 maja (środa), choć oczywiście dla niektórych ten okres będzie się różnił w zależności od wykonywanej pracy. Przygotowaliśmy listę podpowiedzi miejsc, w których można spędzić dłuższe wolne w polskich górach. To bardzo popularny kierunek na kilkudniowy wypad - nic zresztą dziwnego, bo Tatry, Pieniny czy Beskidy mają do zaoferowania bardzo wiele. Co konkretnie? O tym w naszym przewodniku po najciekawszych propozycjach spędzenia weekendu majowego w polskich górach.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Majówka 2023 w Zakopanem. Nie tylko Krupówki

Stolica Tatr, Zakopane, słynie nie tylko z bezpośredniej bliskości gór, ale także z wielu przygotowanych dla turystów atrakcji, pięknej architektury i bogatej historii. Krupówki nazywane są najsłynniejszym deptakiem w Polsce i jeśli ktoś nie miał dotąd okazji przespacerowania się po tym wyjątkowym miejscu, tegoroczna majówka może być na to dobrym momentem. Na Krupówkach, oprócz bogatej oferty handlowej i gastronomicznej, znajdują się także miejsca niepowtarzalne, jak zabytkowa siedziba Muzeum Tatrzańskiego czy drewniane wille "Poraj" oraz "Zośka".

Krupówki w ZakopanemShutterstock

Dla tych, którzy w góry jadą przede wszystkim dla bliskości natury, doskonale pasować będzie oferta Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajduje się tam między innymi największa w Polsce makieta Tatr, odtworzona w budynku jaskinia, a także wiele eksponatów związanych z przyrodą najwyższych polskich gór. Jest też sala odkryć, w której przy użyciu gier dzieci mogą poznać bliżej lasy i żyjące w nich zwierzęta.

Z kolei ci, których fascynuje góralska kultura i historia, ciekawą ofertę znajdą w willi "Koliba", będącej siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Sam budynek jest pierwszym, wybudowanym w stylu zakopiańskim - autorstwa właśnie Witkiewicza.

W Zakopanem przespacerować się można także w okolice Wielkiej Krokwi - największej i najsłynniejszej w Polsce skoczni narciarskiej. Obowiązkowym punktem wycieczki jest również pamiątkowe zdjęcie na Gubałówce, na którą można wejść pieszo, wjechać samochodem lub dostać się kolejką linową.

Wielka Krokiew ugości uczestników Mistrzostw Polski
Wielka Krokiew zimąWielka Krokiew ugości uczestników Mistrzostw Polskieurosport

Majówka 2023 w Tatrach. Jaki szlak wybrać?

Wyjście w góry, szczególnie w tym okresie i w najwyższych polskich górach, zawsze należy dobrze rozplanować. Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, a więc przed spakowaniem plecaka należy bezwzględnie zapoznać się z komunikatami lawinowymi TOPR, informacją turystyczną Tatrzańskiego Parku Narodowego i sprawdzić prognozę pogody. Tym bardziej, że nawet początek maja potrafi jeszcze uderzyć zimowym oddechem, przysypać białym puchem i zaskoczyć oblodzonymi szlakami. Podobne środki bezpieczeństwa obowiązują także w innych górskich rejonach, które opisujemy w tym przewodniku, dlatego porządne przygotowanie do wyprawy jest konieczne.

Z praktycznych wskazówek trzeba pamiętać, że wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny (opłatę można uiścić na miejscu lub wcześniej przez aplikacje mobilne), a parkowanie miejscami może być nie tylko bardzo drogie, ale i trudne ze względu na duży ruch turystyczny.

Dla początkujących jednym z najbardziej urokliwych, a zarazem nietrudnych szlaków, jest ten prowadzący przez Dolinę Chochołowską. Trasa z parkingu na Siwej Polanie do schroniska i z powrotem liczy łącznie niecałe 15 kilometrów. W większości prowadzi przez teren niemalże płaski, dlatego pokonanie całości (w obie strony) powinno zająć od czterech do pięciu godzin spokojnego marszu. Bardzo popularne są także szlaki prowadzące ku Dolinie Kościeliskiej (osiem kilometrów w jedną stronę, około dwóch godzin marszu) i Morskim Oku (długość trasy z Polanicy podobna jak w przypadku Doliny Kościeliskiej). Z Morskiego Oka z kolei można dostać się dalej do urokliwej Doliny Pięciu Stawów Polskich - to już jednak wędrówka, podczsa której koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ewentualne zimowe warunki, na jakie można natknąć się po drodze.

Kwitnące krokusy w Dolinie ChochołowskiejPAP/Grzegorz Momot

Równie pięknym miejscem na wędrówkę jest Ścieżka nad Reglami. Jej całkowita długość to aż około 17 kilometrów, dlatego lepiej nie planować przejścia jej jednego dnia w obie strony - chyba że wyruszy się bardzo wcześnie i jest się pewnym swojej kondycji, bo całość zajęłaby bez dłuższych postojów 12 godzin lub więcej. Można jednak z powodzeniem wybrać odpowiadające nam odcinki tej turystycznej trasy. Z Zakopanego wędrówkę najłatwiej rozpocząć z Kalatówek. Szlak prowadzi między innymi przez Przełęcz Białego, Czerwoną Przełęcz (skąd, w odpowiednich warunkach, można dostać się na Sarnią Skałę), Wielką Polanę Małołącką czy Dolinę Kościeliską.

Kolejnym niepozornym, choć na pewno wartym polecenia, wyborem, jest Hala na Stołach, położona nad Doliną Kościeliską. Wycieczka jest łatwa i nagradza niezwykłymi widokami.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Majówka 2023 w Bieszczadach. Tarnica, Smerek i "Chatka Puchatka"

Na pewno również w Bieszczadach nie da się nudzić. Najwyższy szczyt Podkarpacia - Tarnica - na pewno zaoferuje turystom niezapomniany widok. Najkrótsza droga na Tarnicę prowadzi ze wsi Wołosate (to nieco ponad dwie godziny), z kolei z Ustrzyk Górnych około ośmiokilometrowa trasa zajmuje nam ponad trzy godziny marszu.

TarnicaShutterstock

W tej okolicy polecić można malowniczy szlak prowadzący między innymi przez Bukowe Berdo, Przełęcz pod Tarnicą (swego rodzaju skrzyżowanie szlaków turystycznych) i Szeroki Wierch - jednak dotarcie do każdego z tych miejsc podczas jednej wędrówki może zająć nawet około sześciu godzin.

Odwiedzając Bieszczady trudno również pominąć kultowe miejsce, jakim jest najwyżej położone schronisko w tych górach, czyli "Chatka Puchatka". To miejsce wyjątkowe, od ubiegłego roku ponownie otwarte dla turystów. Wcześniej nie można było odwiedzać schroniska ze względu na trwającą przebudowę. Można je znaleźć na Połoninie Wetlińskiej pod Hasiakową Skałą. Prowadzący tam szlak z Przełęczy Wyżnej da się pokonać w sprzyjających warunkach w niespełna półtorej godziny. Z "Chatki Puchatka" można dojść między innymi na leżący nieopodal szczyt Smerek.

Majówka 2023 w Bieszczadach. Jezioro Solińskie

Doskonałym wyborem na spędzenie majówki są okolice Jeziora Solińskiego. Jezioro można podziwiać nie tylko wypoczywając na plaży czy urządzając sobie długą wędrówkę jednym z wielu szlaków turystycznych. To także świetna propozycja dla miłośników dwóch kółek, bo wokół jeziora prowadzi ścieżka rowerowa, przystosowana zarówno dla profesjonalistów, jak i zupełnych amatorów. Można wybrać różne warianty trasy, niektóre liczące nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Popularnym miejscem wycieczek w Solinie jest znajdująca się na jeziorze zapora na Jeziorze Solińskim - najwyższa w Polsce. Można ją zwiedzać, jednak na terenie całej elektrowni obowiązuje zakaz robienia zdjęć i filmów, a także wprowadzania psów, a nawet wnoszenia włączonych smartfonów. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem.

Od niedawna Jezioro Solińskie można oglądać także z lotu ptaka - z wysokości około stu metrów. W ubiegłym roku uruchomiono tam kolej gondolową, w której skład wchodzi 25 ośmioosobowych wagoników poruszających się po półtorakilometrowej trasie. Zostały oddane do użytku również wieża widokowa i szklany chodnik.

Majówka 2023 w Pieninach. Trzy Korony i ruiny zamku

Jednym z najsłynniejszych i najpopularniejszych zarazem szczytów w Polsce są bez wątpienia Trzy Korony, dlatego tegoroczna majówka może być okazją do nadrobienia lub odświeżenia sobie tej niezwykłej lokalizacji.

Trzy KoronyPiotr Pawelczyk/Shutterstock

Choć szczyt wygląda na dość trudny do przebycia, wcale taki nie jest. Jak to bywa z górami - nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy w ogóle się go obawiać, jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku całość przejdziemy bez większego problemu w około cztery godziny. Całość, czyli liczący ponad siedem kilometrów szlak z miejscowości Sromowce Niżne.

Będąc w masywie Trzech Koron warto zaplanować sobie wizytę również w znajdujących się w Pienińskim Parku Narodowym ruinach XIV-wiecznego zamku Pieniny. Kilka lat temu zostały one zamknięte z powodu remontu, jednak są już dostępne do zwiedzania.

CZYTAJ TEŻ: Majówka w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Majówka 2023 w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to dobry wybór dla osób, które unikają tłumów turystów, którzy przyjeżdżają regularnie na przykład do Zakopanego, a jednocześnie cenią sobie nietuzinkową przyrodę. Świętokrzyskie jest zresztą bliższym wyborem dla tych, którzy w góry jadą ze środkowej i północnej części Polski niż Tatry czy Bieszczady.

Jedną z najsłynniejszych atrakcji tych gór jest jaskinia "Raj" w Chęcinach, będąca jedną z najbardziej widowiskowych jaskiń krasowych Polski. Miejsce to zwiedzać można wyłącznie z przewodnikiem. Po sąsiedzku, bo w Nowej Słupi, można za to odwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. To w tej okolicy znaleziono starożytne piece hutnicze, które teraz można oglądać na wystawie.

Prawdziwą perłą wizyty w Górach Świętokrzyskich jest jednak spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym. W jego sercu - choć formalnie poza granicami parku - znajduje się między innymi sanktuarium na Świętym Krzyżu. Na szczycie o tej samej nazwie (Święty Krzyż, inaczej: Łysiec) miały odbywać się dawniej sabaty czarownic - była to święta góra Słowian.

Zakon oblatów z lotu ptakaarchiwum TVN24

Majówka 2023 w Beskidach

W Beskidach można znaleźć całą masę interesujących miejsc do chodzenia i aktywnego wypoczynku. Wśród najpopularniejszych w Beskidzie Śląskim miejsc, które trzeba wpisać sobie na listę do obejrzenia, są położone niedaleko siebie szczyty Czantoria i Równica, na które można wybrać się z Ustronia. Jednym z najważniejszych szczytów są jednak Skrzyczne w okolicach Szczyrku, które oferują zieloną okolicę, a także mnogość szlaków pieszych i rowerowych. W pobliżu znajduje się też Jezioro Żywieckie.

SkrzyczneWikipedia | Ency

W Beskidach znajduje się również sporo wież widokowych, z których podziwiać można panoramę Karpat. Takie platformy można znaleźć na przykład pod szczytem Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim, na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim, na Grzywackiej Górze w Beskidzie Niskim czy - to propozycja charakterystyczna ze względu na "ślimaczy" kształt platformy - w Woli Kroguleckiej w Beskidzie Sądeckim.

Jeśli wybieracie się na majówkę w Beskid Sądecki, nie można pominąć wizyty w Krynicy-Zdroju, znanej ze swoich wód mineralnych. Podobnymi ośrodkami są leżące nieopodal Piwniczna-Zdrój, Muszyna i Szczawnica.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24