Majówka 2023 w górach. Gdzie pojechać na długi majowy weekend?

Źródło:
tvn24.pl
Pogoda na 16 dni: zaraz po weekendzie gwałtowna zmiana
Pogoda na 16 dni: zaraz po weekendzie gwałtowna zmianatvnmeteo.pl
wideo 2/6
Pogoda na 16 dni: gwałtowna zmianatvnmeteo.pl

Polskie góry potrafią zaoferować niejedną atrakcję na długi weekend majowy. To bardzo popularny kierunek na majówkę i mowa tu nie tylko o Zakopanem, ale także o wielu innych górskich miejscowościach mniej lub bardziej oddalonych od dużych ośrodków. Jakie są najciekawsze miejsca do spędzenia majówki 2023 w polskich górach? Podpowiadamy.

Majówka w 2023 roku rozpoczyna się w sobotę 29 kwietnia i potrwa do 3 maja (środa), choć oczywiście dla niektórych ten okres będzie się różnił w zależności od wykonywanej pracy. Przygotowaliśmy listę podpowiedzi miejsc, w których można spędzić dłuższe wolne w polskich górach. To bardzo popularny kierunek na kilkudniowy wypad - nic zresztą dziwnego, bo Tatry, Pieniny czy Beskidy mają do zaoferowania bardzo wiele. Co konkretnie? O tym w naszym przewodniku po najciekawszych propozycjach spędzenia weekendu majowego w polskich górach.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Majówka 2023 w Zakopanem. Nie tylko Krupówki

Stolica Tatr, Zakopane, słynie nie tylko z bezpośredniej bliskości gór, ale także z wielu przygotowanych dla turystów atrakcji, pięknej architektury i bogatej historii. Krupówki nazywane są najsłynniejszym deptakiem w Polsce i jeśli ktoś nie miał dotąd okazji przespacerowania się po tym wyjątkowym miejscu, tegoroczna majówka może być na to dobrym momentem. Na Krupówkach, oprócz bogatej oferty handlowej i gastronomicznej, znajdują się także miejsca niepowtarzalne, jak zabytkowa siedziba Muzeum Tatrzańskiego czy drewniane wille "Poraj" oraz "Zośka".

Krupówki w ZakopanemShutterstock

Dla tych, którzy w góry jadą przede wszystkim dla bliskości natury, doskonale pasować będzie oferta Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Znajduje się tam między innymi największa w Polsce makieta Tatr, odtworzona w budynku jaskinia, a także wiele eksponatów związanych z przyrodą najwyższych polskich gór. Jest też sala odkryć, w której przy użyciu gier dzieci mogą poznać bliżej lasy i żyjące w nich zwierzęta.

Z kolei ci, których fascynuje góralska kultura i historia, ciekawą ofertę znajdą w willi "Koliba", będącej siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Sam budynek jest pierwszym, wybudowanym w stylu zakopiańskim - autorstwa właśnie Witkiewicza.

W Zakopanem przespacerować się można także w okolice Wielkiej Krokwi - największej i najsłynniejszej w Polsce skoczni narciarskiej. Obowiązkowym punktem wycieczki jest również pamiątkowe zdjęcie na Gubałówce, na którą można wejść pieszo, wjechać samochodem lub dostać się kolejką linową.

Wielka Krokiew ugości uczestników Mistrzostw Polski
Wielka Krokiew zimąWielka Krokiew ugości uczestników Mistrzostw Polskieurosport

Majówka 2023 w Tatrach. Jaki szlak wybrać?

Wyjście w góry, szczególnie w tym okresie i w najwyższych polskich górach, zawsze należy dobrze rozplanować. Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, a więc przed spakowaniem plecaka należy bezwzględnie zapoznać się z komunikatami lawinowymi TOPR, informacją turystyczną Tatrzańskiego Parku Narodowego i sprawdzić prognozę pogody. Tym bardziej, że nawet początek maja potrafi jeszcze uderzyć zimowym oddechem, przysypać białym puchem i zaskoczyć oblodzonymi szlakami. Podobne środki bezpieczeństwa obowiązują także w innych górskich rejonach, które opisujemy w tym przewodniku, dlatego porządne przygotowanie do wyprawy jest konieczne.

Z praktycznych wskazówek trzeba pamiętać, że wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny (opłatę można uiścić na miejscu lub wcześniej przez aplikacje mobilne), a parkowanie miejscami może być nie tylko bardzo drogie, ale i trudne ze względu na duży ruch turystyczny.

Dla początkujących jednym z najbardziej urokliwych, a zarazem nietrudnych szlaków, jest ten prowadzący przez Dolinę Chochołowską. Trasa z parkingu na Siwej Polanie do schroniska i z powrotem liczy łącznie niecałe 15 kilometrów. W większości prowadzi przez teren niemalże płaski, dlatego pokonanie całości (w obie strony) powinno zająć od czterech do pięciu godzin spokojnego marszu. Bardzo popularne są także szlaki prowadzące ku Dolinie Kościeliskiej (osiem kilometrów w jedną stronę, około dwóch godzin marszu) i Morskim Oku (długość trasy z Polanicy podobna jak w przypadku Doliny Kościeliskiej). Z Morskiego Oka z kolei można dostać się dalej do urokliwej Doliny Pięciu Stawów Polskich - to już jednak wędrówka, podczsa której koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ewentualne zimowe warunki, na jakie można natknąć się po drodze.

Kwitnące krokusy w Dolinie ChochołowskiejPAP/Grzegorz Momot

Równie pięknym miejscem na wędrówkę jest Ścieżka nad Reglami. Jej całkowita długość to aż około 17 kilometrów, dlatego lepiej nie planować przejścia jej jednego dnia w obie strony - chyba że wyruszy się bardzo wcześnie i jest się pewnym swojej kondycji, bo całość zajęłaby bez dłuższych postojów 12 godzin lub więcej. Można jednak z powodzeniem wybrać odpowiadające nam odcinki tej turystycznej trasy. Z Zakopanego wędrówkę najłatwiej rozpocząć z Kalatówek. Szlak prowadzi między innymi przez Przełęcz Białego, Czerwoną Przełęcz (skąd, w odpowiednich warunkach, można dostać się na Sarnią Skałę), Wielką Polanę Małołącką czy Dolinę Kościeliską.

Kolejnym niepozornym, choć na pewno wartym polecenia, wyborem, jest Hala na Stołach, położona nad Doliną Kościeliską. Wycieczka jest łatwa i nagradza niezwykłymi widokami.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Majówka 2023 w Bieszczadach. Tarnica, Smerek i "Chatka Puchatka"

Na pewno również w Bieszczadach nie da się nudzić. Najwyższy szczyt Podkarpacia - Tarnica - na pewno zaoferuje turystom niezapomniany widok. Najkrótsza droga na Tarnicę prowadzi ze wsi Wołosate (to nieco ponad dwie godziny), z kolei z Ustrzyk Górnych około ośmiokilometrowa trasa zajmuje nam ponad trzy godziny marszu.

TarnicaShutterstock

W tej okolicy polecić można malowniczy szlak prowadzący między innymi przez Bukowe Berdo, Przełęcz pod Tarnicą (swego rodzaju skrzyżowanie szlaków turystycznych) i Szeroki Wierch - jednak dotarcie do każdego z tych miejsc podczas jednej wędrówki może zająć nawet około sześciu godzin.

Odwiedzając Bieszczady trudno również pominąć kultowe miejsce, jakim jest najwyżej położone schronisko w tych górach, czyli "Chatka Puchatka". To miejsce wyjątkowe, od ubiegłego roku ponownie otwarte dla turystów. Wcześniej nie można było odwiedzać schroniska ze względu na trwającą przebudowę. Można je znaleźć na Połoninie Wetlińskiej pod Hasiakową Skałą. Prowadzący tam szlak z Przełęczy Wyżnej da się pokonać w sprzyjających warunkach w niespełna półtorej godziny. Z "Chatki Puchatka" można dojść między innymi na leżący nieopodal szczyt Smerek.

Majówka 2023 w Bieszczadach. Jezioro Solińskie

Doskonałym wyborem na spędzenie majówki są okolice Jeziora Solińskiego. Jezioro można podziwiać nie tylko wypoczywając na plaży czy urządzając sobie długą wędrówkę jednym z wielu szlaków turystycznych. To także świetna propozycja dla miłośników dwóch kółek, bo wokół jeziora prowadzi ścieżka rowerowa, przystosowana zarówno dla profesjonalistów, jak i zupełnych amatorów. Można wybrać różne warianty trasy, niektóre liczące nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Popularnym miejscem wycieczek w Solinie jest znajdująca się na jeziorze zapora na Jeziorze Solińskim - najwyższa w Polsce. Można ją zwiedzać, jednak na terenie całej elektrowni obowiązuje zakaz robienia zdjęć i filmów, a także wprowadzania psów, a nawet wnoszenia włączonych smartfonów. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem.

Od niedawna Jezioro Solińskie można oglądać także z lotu ptaka - z wysokości około stu metrów. W ubiegłym roku uruchomiono tam kolej gondolową, w której skład wchodzi 25 ośmioosobowych wagoników poruszających się po półtorakilometrowej trasie. Zostały oddane do użytku również wieża widokowa i szklany chodnik.

Majówka 2023 w Pieninach. Trzy Korony i ruiny zamku

Jednym z najsłynniejszych i najpopularniejszych zarazem szczytów w Polsce są bez wątpienia Trzy Korony, dlatego tegoroczna majówka może być okazją do nadrobienia lub odświeżenia sobie tej niezwykłej lokalizacji.

Trzy KoronyPiotr Pawelczyk/Shutterstock

Choć szczyt wygląda na dość trudny do przebycia, wcale taki nie jest. Jak to bywa z górami - nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy w ogóle się go obawiać, jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku całość przejdziemy bez większego problemu w około cztery godziny. Całość, czyli liczący ponad siedem kilometrów szlak z miejscowości Sromowce Niżne.

Będąc w masywie Trzech Koron warto zaplanować sobie wizytę również w znajdujących się w Pienińskim Parku Narodowym ruinach XIV-wiecznego zamku Pieniny. Kilka lat temu zostały one zamknięte z powodu remontu, jednak są już dostępne do zwiedzania.

CZYTAJ TEŻ: Majówka w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Majówka 2023 w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to dobry wybór dla osób, które unikają tłumów turystów, którzy przyjeżdżają regularnie na przykład do Zakopanego, a jednocześnie cenią sobie nietuzinkową przyrodę. Świętokrzyskie jest zresztą bliższym wyborem dla tych, którzy w góry jadą ze środkowej i północnej części Polski niż Tatry czy Bieszczady.

Jedną z najsłynniejszych atrakcji tych gór jest jaskinia "Raj" w Chęcinach, będąca jedną z najbardziej widowiskowych jaskiń krasowych Polski. Miejsce to zwiedzać można wyłącznie z przewodnikiem. Po sąsiedzku, bo w Nowej Słupi, można za to odwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. To w tej okolicy znaleziono starożytne piece hutnicze, które teraz można oglądać na wystawie.

Prawdziwą perłą wizyty w Górach Świętokrzyskich jest jednak spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym. W jego sercu - choć formalnie poza granicami parku - znajduje się między innymi sanktuarium na Świętym Krzyżu. Na szczycie o tej samej nazwie (Święty Krzyż, inaczej: Łysiec) miały odbywać się dawniej sabaty czarownic - była to święta góra Słowian.

Zakon oblatów z lotu ptakaarchiwum TVN24

Majówka 2023 w Beskidach

W Beskidach można znaleźć całą masę interesujących miejsc do chodzenia i aktywnego wypoczynku. Wśród najpopularniejszych w Beskidzie Śląskim miejsc, które trzeba wpisać sobie na listę do obejrzenia, są położone niedaleko siebie szczyty Czantoria i Równica, na które można wybrać się z Ustronia. Jednym z najważniejszych szczytów są jednak Skrzyczne w okolicach Szczyrku, które oferują zieloną okolicę, a także mnogość szlaków pieszych i rowerowych. W pobliżu znajduje się też Jezioro Żywieckie.

SkrzyczneWikipedia | Ency

W Beskidach znajduje się również sporo wież widokowych, z których podziwiać można panoramę Karpat. Takie platformy można znaleźć na przykład pod szczytem Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim, na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim, na Grzywackiej Górze w Beskidzie Niskim czy - to propozycja charakterystyczna ze względu na "ślimaczy" kształt platformy - w Woli Kroguleckiej w Beskidzie Sądeckim.

Jeśli wybieracie się na majówkę w Beskid Sądecki, nie można pominąć wizyty w Krynicy-Zdroju, znanej ze swoich wód mineralnych. Podobnymi ośrodkami są leżące nieopodal Piwniczna-Zdrój, Muszyna i Szczawnica.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska armia rozpoczęła wielkie manewry wokół Tajwanu. Media w Pekinie poinformowały o wysłaniu w stronę wyspy kilkudziesięciu myśliwców uzbrojonych w rakiety. Resort obrony w Tajpej określił to mianem "irracjonalnych prowokacji". Chińczycy ćwiczą trzy dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Tajwanu.

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

Źródło:
PAP, Reuters

Posłowie spierali się w czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu w temacie rosyjskich wpływów. Rządzący oskarżali PiS o "najbardziej prorosyjską politykę w historii", a ci odpowiadali tyradą pod adresem premiera Donalda Tuska. - Próbujecie odwracać kota ogonem. W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - zwrócił się do posłów PiS Robert Kropiwnicki z KO.

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

Źródło:
TVN24

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Część dachu zawaliła się w hali produkcyjnej przy ulicy Kołobrzeskiej w Białogardzie (województwo zachodniopomorskie). Ewakuowano 174 osoby. Nikt nie został poszkodowany.

Pod naporem wody runął dach hali produkcyjnej, ewakuowano ponad 170 osób

Pod naporem wody runął dach hali produkcyjnej, ewakuowano ponad 170 osób

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 23.05 około południa nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. W ciągu kolejnych godzin niebezpiecznych zjawisk będzie więcej. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w czterech województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w czterech województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał z ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Na dużym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami, z czego w siedmiu województwach są to ostrzeżenia drugiego stopnia. Intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia i gwałtowne wzrosty poziomu wody w rzekach - alarmuje IMGW.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Mogą wystąpić podtopienia

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Mogą wystąpić podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał nic do gadania - tak o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości w kontekście zeznań Tomasza Mraza, byłego dyrektora, mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy. Roman Giertych, poseł KO, ocenił, że "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą", która działała pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Politycy opozycji twierdzą, że słowa Mraza to "konfabulacje", "ustawka" i "nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości".

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Większość ankietowanych uważa, że PiS nie powinien na swoich listach do europarlamentu umieszczać Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka - wynika z sondażu opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą".

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W miejscowości Płoty (woj. lubuskie) na drodze przewrócił się rowerzysta. Wezwano policję, bo obawiano się, że mogło mu się coś stać. Szybko okazało się, że 59-latek jest po prostu kompletnie pijany. Mężczyzna odpowie przed sądem łącznie za pięć wykroczeń.

Rowerzysta nagle się przewrócił, wezwano służby. "Wydmuchał niemal 3 promile"

Rowerzysta nagle się przewrócił, wezwano służby. "Wydmuchał niemal 3 promile"

Źródło:
TVN24

Wszystko rozegrało się w sieci. Oszuści podszywali się pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy, pośredników w sprawach spadkowych, czasem rozbudzali miłość. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy. Ale najpierw kazali im uiścić różne opłaty. W ten sposób dorobili się 25 milionów złotych. - Jedna z pań przekazała im 800 tysięcy - mówi policjantka z Katowic.

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Na przejeździe kolejowym w Wolsztynie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Autobus, którym podróżowała młodzież szkolna, został zamknięty między szlabanami. W internecie pojawiło się nagranie z wnętrza pojazdu.

Autobus z dziećmi utknął między rogatkami. Nagranie z wnętrza pojazdu

Autobus z dziećmi utknął między rogatkami. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
tvn24.pl / Wolsztyn112

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder ma objąć to stanowisko po raz drugi, był już stałym przedstawicielem RP przy NATO w latach 2011–2016. - Trudno o lepiej przygotowaną osobę na to stanowisko - stwierdził rzecznik MSZ Paweł Wroński. Zdaniem Pałacu Prezydenckiego "próba zmiany stałego przedstawiciela Polski przy NATO wbrew prezydentowi Andrzejowi Dudzie jest uderzeniem w interesy Polski". Tylko że - jak mówi rzecznik MSZ - Duda żadnego sprzeciwu nie zgłosił i po prostu od dawna się w tej sprawie nie odzywa.

Jacek Najder ma zostać ambasadorem przy NATO. Rzecznik MSZ: prezydent się nie odzywał, resort robi swoje

Jacek Najder ma zostać ambasadorem przy NATO. Rzecznik MSZ: prezydent się nie odzywał, resort robi swoje

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2024 roku wzrosła o 4,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 5,1 procent.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czwartkowymi burzami. Alert został ogłoszony dla siedmiu województw.

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Partnerka Tomasza Szmydta, byłego sędziego ściganego za szpiegostwo, który uciekł na Białoruś, ukrywała w Polsce swoje pochodzenie. Olena K. wpisała, że "nie posiada żadnego obywatelstwa". Bycie bezpaństwowcem to stary, klasyczny sposób tak zwanego legendowania szpiegów - pisze "Rzeczpospolita".

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

Źródło:
PAP

Po konsultacjach z policją organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie odwołali tegoroczną edycję koncertu "Szalom na Szerokiej". "Sytuacja na Bliskim Wschodzie prowokuje wielu ludzi do zachowań skrajnych, a my nie chcemy narażać Was na niebezpieczeństwo" - tłumaczą twórcy wydarzenia, podkreślając, że festiwal odbywa się "w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej w Izraelu i na Bliskim Wschodzie".

Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej odwołują koncert. "Po konsultacjach z policją"

Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej odwołują koncert. "Po konsultacjach z policją"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

Nie żyje Charlie Colin, amerykański basista i założyciel nagrodzonego Grammy zespołu Train, z którym wylansował przeboje takie jak "Drops of Jupiter" i "Meet Virginia". Miał 58 lat.

Nie żyje Charlie Colin. Muzyk "poślizgnął się pod prysznicem"

Nie żyje Charlie Colin. Muzyk "poślizgnął się pod prysznicem"

Źródło:
CBS News

Izraelskie media wyemitowały nagranie z 7 października 2023 roku przedstawiające moment porwania izraelskich żołnierek przez terrorystów z Hamasu. Rodziny pojmanych mają nadzieję, że materiał filmowy zwiększy presję na premiera Benjamina Netanjahu, aby zgodził się na rozejm z Hamasem i zapewnił uwolnienie jeńców.

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Źródło:
PAP

Projekt postanowienia w sprawie zmiany granicy na Morzu Bałtyckim został usunięty z rosyjskiej bazy aktów prawnych, ponieważ "potrzebuje dopracowania" - oznajmił Jewgienij Fiodorow z rządzącej Jednej Rosji. Wcześniej niezależne rosyjskie media podały, że Rosja, bez uzgodnienia z władzami Finlandii i Litwy, postanowiła zmienić przebieg granicy z tymi państwami na Bałtyku. Spotkało się to z szybkimi reakcjami Helsinek i Wilna.

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Źródło:
RTVI, Interfax, Current Times, PAP

Kreml chce jednostronnie zmienić granice morskie na Bałtyku, we wschodniej części Zatoki Fińskiej oraz w regionie obwodu królewieckiego przy granicy z Litwą – piszą fińskie media o projekcie Moskwy, która opublikowała na swoich stronach taki projekt, a wieczorem go usunęła. Fiński rząd powinien uspokajać sytuację, ale wymaga ona również "zdecydowanego działania" w ramach NATO – podkreśla dziennik "Iltalehti". Finlandia działa, jak zawsze, spokojnie i na podstawie faktów. Nie będzie się kontaktowała z Rosją - podkreślił prezydent Alexander Stubb.

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

Źródło:
PAP

Ukrainie udało się wznowić eksport zboża przez Morze Czarne, a przyczyniły się do tego między innymi siły zbrojne, które odzyskały kontrolę nad zachodnią częścią wód w tym akwenie - oceniła BBC. Według brytyjskiego resortu obrony przepustowość czarnomorskich portów Ukrainy "niemal na pewno osiągnęła wyższy poziom niż w jakimkolwiek momencie w czasie inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę".

Tu Ukraińcy zniszczyli Rosjan i świat może nieco odetchnąć

Tu Ukraińcy zniszczyli Rosjan i świat może nieco odetchnąć

Źródło:
BBC, PAP, tvn24.pl

Władze Ukrainy od miesięcy argumentują, że mają pełne prawo atakowania obiektów w Rosji, również przy pomocy uzbrojenia otrzymanego z Zachodu. Amerykański dziennik "New York Times" napisał, że sekretarz stanu USA Antony Blinken, który niedawno przebywał z wizytą w Kijowie, zaczął przychylać się do tego stanowiska.

Nadejdzie wielka zmiana? "NYT": Blinken wrócił z Kijowa i chce przekonać Bidena

Nadejdzie wielka zmiana? "NYT": Blinken wrócił z Kijowa i chce przekonać Bidena

Źródło:
PAP

Aż o pięć milionów więcej Niemców będzie mogło zagłosować w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego względem poprzednich wyborów z 2019 roku. To skutek między innymi obniżenia minimalnego wieku, od jakiego można głosować, do 16. roku życia. Łącznie uprawnionych do głosowania będzie w tym kraju niemal 65 milionów ludzi. A jak sytuacja wygląda w innych państwach Unii Europejskiej?

W tym kraju w eurowyborach może zagłosować 65 milionów ludzi. A w Polsce?

W tym kraju w eurowyborach może zagłosować 65 milionów ludzi. A w Polsce?

Źródło:
Eurostat, tvn24.pl

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił termin wyborów do Izby Gmin. Będzie to 4 lipca. Reuters informuje, że zgodnie z sondażami konserwatyści – po 14 latach sprawowania władzy – przegrają z opozycyjną Partią Pracy. Ogłoszenie terminu wyborów kończy miesiące spekulacji na ten temat.

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Źródło:
PAP

Milorad Dodik - skrajny nacjonalista rządzący Republiką Serbską będącą częścią Bośni i Hercegowiny - stwierdził, że jeżeli ONZ przegłosuje dziś rezolucję w sprawie upamiętnienia ludobójstwa w Srebrenicy z 1995 roku, to będzie to oznaczało "koniec Bośni i Hercegowiny". Dodik przyjechał już do Srebrenicy i na czwartek zaplanował tam wyjazdowe posiedzenie swojego gabinetu.

Serbski nacjonalista grozi. Mówi, że w czwartek w ONZ może zostać "podpisany koniec istnienia Bośni"

Serbski nacjonalista grozi. Mówi, że w czwartek w ONZ może zostać "podpisany koniec istnienia Bośni"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wielka Brytania będzie obecna w regionie Bałkanów Zachodnich - zadeklarował szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron w czasie środowej wizyty w stolicy Albanii, Tiranie, gdzie rozmawiał o nielegalnej imigracji, przemycie ludzi, a także napięciach etnicznych.

"Jeśli Bałkany będą mieć problem, będzie go mieć reszta Europy"

"Jeśli Bałkany będą mieć problem, będzie go mieć reszta Europy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na przejściu dla pieszych zginął 75-letni mężczyzna. Kierowca, który go potrącił był pijany. Został tymczasowo aresztowany, grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności.

Na przejściu zginął pieszy, kierowcy grozi 20 lat więzienia

Na przejściu zginął pieszy, kierowcy grozi 20 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie księdza Stanisława Kostki Streicha (1902-1938), poinformował Watykan. Oznacza to, że w polskim Kościele katolickim będzie nowy błogosławiony.

Został zastrzelony podczas mszy. Polski ksiądz uznany za męczennika

Został zastrzelony podczas mszy. Polski ksiądz uznany za męczennika

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Gdyni zatrzymali 50-latka, który wiązką lasera oślepiał załogę policyjnego śmigłowca. Mężczyzna w momencie zatrzymania był pijany. Usłyszał zarzuty spowodowania niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lotniczym. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Oślepiał laserem załogę policyjnego helikoptera. Usłyszał zarzuty

Oślepiał laserem załogę policyjnego helikoptera. Usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Dziś pełnia Księżyca. Nasz naturalny satelita znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem, co sprawi, że będzie wydawał się większy niż zazwyczaj. Jak zapowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają miłośników obserwacji nocnego nieba w nadchodzących godzinach.

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl