Majówka 2023 pod Krakowem. Gdzie najlepiej pojechać?

Źródło:
tvn24.pl
Prognozowana temperatura na majówkę
Prognozowana temperatura na majówkęventusky.com
wideo 2/6
Prognozowana temperatura na majówkęventusky.com

Choć Kraków sam jest miastem oferującym moc atrakcji dla mieszkańców i turystów, majówka to doskonały czas na to, by zaplanować wycieczki do innych, nieco oddalonych od miejskiego zgiełku miejsc w regionie. Tym bardziej, że jest co zobaczyć. Długi weekend można spędzić zarówno nad wodą, jak w Czorsztynie, na Pustyni Błędowskiej, jak i wśród drzew i skał - jak w Dolinkach Krakowskich.

Majówka blisko Krakowa? Nic prostszego! Dzięki unikatowemu położeniu dawnej stolicy Polski wypad na długi majowy weekend można zaplanować bez poszukiwania odległych celów podróży. Blisko są jeziora i zalewy, lasy, urokliwe miasteczka, zamki, a także góry. O tych ostatnich w kontekście majówki pisaliśmy już w innym poradniku. Dowiecie się z niego, gdzie najlepiej zaplanować wycieczkę w Tatry, Beskidy, Bieszczady czy Góry Świętokrzyskie.

Majówka 2023 pod Krakowem. Puszcza Niepołomicka i zamek

Około pół godziny jazdy samochodem z Krakowa i znajdujemy się w Niepołomicach. Choć to niewielka miejscowość, oferuje ona atrakcje zarówno zwiedzanie ciekawych miejsc wzniesionych ludzką ręką, jak i kontakt z dziką naturą.

W samym centrum Niepołomic znajduje się urokliwy Zamek Królewski. Nie wiadomo, kiedy dokładnie został zbudowany, jednak najprawdopodobniej pierwsze budowle stały tam już w 1349 roku. Jedną z największych fortyfikacji jest kolekcja Czartoryskich zbiorów malarstwa i rzeźby europejskiej Muzeum Narodowego. Znajduje się tam łącznie ponad 100 dzieł. W budynku odbywają się też wydarzenia kulturalne. Z kolei tuż za zamkiem znajdują się założone z inicjatywy królowej Bony ogrody, po których można spacerować.

Zamek Królewski w NiepołomicachUrząd Miasta i Gminy Niepołomice, niepolomice.eu

Podobno z niepołomickiego zamku król Kazimierz Wielki, który kazał wybudować rezydencję, wybierał się na polowania do nieodległej Puszczy Niepołomickiej. To kolejny punkt wycieczki, który warto odwiedzić. W sercu lasu znajduje się idealny na wypoczynek nad wodą i otoczony gęstą siatką drzew Czarny Staw. W samej puszczy spacerować można zarówno po utwardzonej ziemi, jak i po asfalcie, który świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi w wózkach, ale także dla rowerzystów czy rolkarzy.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Czarny Staw w Puszczy NiepołomickiejUrząd Miasta i Gminy Niepołomice, niepolomice.eu

Majówka 2023 pod Krakowem. Ojcowski Park Narodowy

Do położonego najbliżej Krakowa parku narodowego można dojechać w około pół godziny - w zależności od natężenia ruchu i miejsca, z którego wyruszamy. A zdarza się, że na drodze krajowej numer 94 ruch jest bardzo duży, dlatego w słoneczny dzień ten czas może znacząco się wydłużyć. Warto jednak odstać w korkach, bo Ojcowski Park Narodowy jest miejscem wyjątkowym na mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Ojcowski Park Narodowyojcowskiparknarodowy.pl

Miejscami, które bezwzględnie trzeba zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym, są jaskinie Ciemna i Łokietka. Jaskinia Ciemna zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, bo odkryte zostały tam ślady po neandertalczykach. Grota robi wrażenie swoim rozmiarem - komora wstępna ma aż 10 metrów wysokości i prawie 90 metrów długości. Można tam wejść wyłącznie z przewodnikiem. Nawet w ciepłe dni warto zabrać ze sobą bluzę - wewnątrz jaskini jest zdecydowanie chłodniej niż na zewnątrz.

Wnętrze Jaskini Ciemnejojcowskiparknarodowy.pl

Z kolei Jaskinia Łokietka, również dostępna dla zwiedzających, swoją nazwę wzięła od legendy o królu Władysławie Łokietku, który w pieczarze miał ukrywać się w niej przed królem czeskim Wacławem II na przełomie XIII i XIV wieku. W grocie znajdują się ułatwienia dla turystów, takie jak schody i oświetlenie.

W Ojcowskim Parku Narodowym można też zwiedzić dwie fortece - ruiny zamku w Ojcowie, wzniesionego na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Turyści mogą też zobaczyć zamek Pieskowa Skała, który należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego odrodzenia i jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Majówka 2023 pod Krakowem. Pustynia Błędowska

W tym samym kierunku co Ojcowski Park Narodowy z Krakowa można wybrać się także na Pustynię Błędowską. To miejsce położone pod Olkuszem, około godzinę drogi od stolicy Małopolski.

Na pustyni znajduje się kilka punktów widokowych, z których można podziwiać niecodzienny jak na polskie warunki krajobraz. Jednym z najbardziej wartych polecenia jest Czubatka w Kluczach, gdzie przy okazji można zobaczyć ruiny punktu dowodzenia niemieckich wojsk z II wojny światowej. Jednak największą atrakcją Pustyni Błędowskiej jest jednak róża wiatrów - można zrobić sobie tam wyjątkowe zdjęcia i odpocząć.

Róża wiatrów na Pustyni Błędowskiejgmina-klucze.pl

Okolice Pustyni Błędowskiej należą do wyjątkowo malowniczych - znajdują się tam warte zwiedzenia fortyfikacje (jak Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, przy którym znajduje się cieszący się popularnością szczególnie wśród dzieci Park Miniatur Ogrodzieniec), szlaki turystyczne (jak ten prowadzący przez Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej), a na obiad można zatrzymać się na przykład w Pilicy, znanej z malowniczego rynku i zabytkowego budynku ratusza.

Majówka 2023 pod Krakowem. Zapora w Dobczycach

Zmieniamy kierunek. Na południe od Krakowa jedną z ciekawszych lokalizacji, które można odwiedzić po trwającej około trzy kwadranse podróży samochodem, są Dobczyce. Ta niewielka miejscowość może pochwalić się przede wszystkim Jeziorem Dobczyckim. Duży zbiornik można jednak wyłącznie oglądać - obowiązuje tam całkowity zakaz kąpieli. Odwiedzić można jednak znajdującą się tam zaporę.

Zapora w DobczycachPaweł Stożek, Gmina Dobczyce

Tuż nad jeziorem znajduje się Zamek Królewski w Dobczycach, który istniał już najprawdopodobniej w XII wieku. Dziś w zrekonstruowanej części fortyfikacji znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego. Częścią tego muzeum jest przylegający do zamku skansen, w którym znajduje się między innymi kurnik, spichlerz oraz karczma.

Odwiedzając Dobczyce koniecznie trzeba zobaczyć także mury Starego Miasta - a właściwie jedynie fragmenty zachowanych do dziś murów obronnych, bramy wjazdowej i baszt.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w polskich górach. Najciekawsze miejsca na długi weekend

Majówka 2023 pod Krakowem. Dolinki Krakowskie

Żeby zobaczyć wszystkie warte obejrzenia miejsca w Dolinkach Krakowskich, znajdujących się zaledwie pół godziny drogi na zachód od Krakowa, najlepiej wybrać się tam kilka razy. Mowa jest bowiem o całym parku krajobrazowym, składającego się z całej listy dolin, z których każda jest warta odwiedzenia dla nieco innych doświadczeń, w szczególności przyrodniczych.

Park Krajobrazowy Dolinki KrakowskieZespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, zpkwm.pl

Pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku zwiedzić można w Dolinie Kluczwody, z kolei Dolina Będkowska znana jest przede wszystkim z najwyższej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej skały Sokolica i wielu innych skałek, po których chętnie wspinają się alpiniści. Z malowniczych ścieżek w otoczeniu wapiennych skał znane są także doliny Kobylańska, Bolechowicka i Szklarki. Można po nich zarówno chodzić pieszo, jak i wybrać się na wycieczkę rowerową.

Majówka 2023 pod Krakowem. Zamek Tenczyn w Rudnie

Chcąc dojechać do zamku Tenczyn w Rudnie należy pamiętać przede wszystkim o tym, by wpisać w nawigacji całą jego nazwę. Wpisując "Tenczyn" trafimy do miejscowości położonej oddalonej od fortyfikacji o ponad godzinę drogi.

Ruiny zamku, którego budowę ukończono w XIV wieku, są jedną z najpopularniejszych tego typu atrakcji w regionie. Z zamkowego wzgórza roztacza się piękna panorama na okolicę, a u stóp warowni organizowane są niekiedy pokazy rycerskie. Co ciekawe, do zamku wejść można z psem - pod warunkiem używania smyczy.

Zamek Tenczyn w RudnieJakub Krawczyk, visitmalopolska.pl

Obok ruin jest bezpłatny parking, jednak na samo wzgórze trzeba wejść pieszo (lub wjechać rowerem) dość stromym podejściem. U stóp samej warowni jest parking płatny, z którego można się dostać do warowni bez żadnego problemu.

Majówka 2023 pod Krakowem. Kopalnia Soli w Wieliczce

Tegoroczny weekend majowy jest wyjątkowo dobrą okazją na odwiedziny w Kopalni Soli w Wieliczce - i to nie tylko dla osób, które nigdy w tym miejscu nie były. Po trzech latach przerwy w kwietniu ponownie uruchomiono tam Podziemną Trasę Górniczą.

Kopalnia Soli w Wieliczce. Zrzut ekranu z wycieczki GoogleGoogle Street View

"To zupełnie inny szlak niż trasa turystyczna. Ma formę aktywnego wykonywania zadań: zwiedzający ze 'śleprów' stopniowo, pod okiem przewodnika (przodowego), stają się adeptami górniczego fachu" - poinformowały w komunikacie władze muzeum.

Przejście szlaku zajmuje około dwie, trzy godziny. Każdy odwiedzający przechodzi tę trasę w pełnym "rynsztunku" - otrzymuje na wejściu specjalny górniczy strój, kask i latarkę.

Majówka 2023 pod Krakowem. Czorsztyn

To kolejna zamkowa propozycja, jednak w tym przypadku może ona być dobrym pretekstem do odwiedzenia urokliwej okolicy Jeziora Czorsztyńskiego. Mowa o dwóch warowniach, stojących naprzeciwko siebie po dwóch stronach zbiornika - zamku Czorsztyn i zamku Dunajec. Z pewnością trudno zapomnieć widok na jezioro, jaki oferują zwiedzającym te fortyfikacje.

Zamek CzorsztynKamil Bańkowski, visitmalopolska.pl

Na zwiedzanie zamków nie potrzeba wielu godzin, dlatego można zaplanować sobie tę aktywność przy okazji na przykład wycieczki rowerowej po okolicy. W tym kontekście szczególnie warta polecenia jest prowadząca wokół jeziora ścieżka rowerowa Velo Czorsztyn. Jej długość to około 25 kilometrów. Uwaga - zdarzają się jednak strome podjazdy, dlatego mniej wytrzymali rowerzyści będą musieli od czasu do czasu zejść z jednośladu i wtoczyć go pod stromą górkę.

Warto zaznaczyć, że Czorsztyn jest już nieco bardziej odległą wyprawą od Krakowa - trasa zajmuje samochodem co najmniej dwie godziny. Warto więc zaplanować sobie kilkudniową wycieczkę i nacieszyć się bliskością gór - z jeziora bardzo blisko jest na przykład do Zakopanego.

Majówka 2023 blisko Krakowa i w mieście. Kryspinów i Bagry

Jeśli jednak nie chcemy wyjeżdżać zbyt daleko, a i tak chcemy nacieszyć się majówkowym nastrojem nad wodą, w samym Krakowie oraz w najbliższych okolicach jest ku temu niejedna okazja.

Na przykład krakowskie Bagry - czyli jeden z największych w mieście zbiorników wodnych. Praktycznie przez cały rok jest to popularne miejsce spacerów, jednak gdy robi się ciepło, popularność tej miejscówki przebija sufit. Nic dziwnego, bo znajduje się tam kilka plaż, a po samym zalewie można pływać na przykład kajakami. Samochodem można podjechać niemal do samego brzegu.

Zalew Bagry w KrakowieZarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Bardzo podobnie jest w podkrakowskim Kryspinowie - tam jednak w sezonie obowiązuje opłata za wstęp, choć miejsce cieszy się sporą popularnością. Co ciekawe, z mniej uczęszczanej strony zalewu jest jeden bezpłatny zakątek, który funkcjonuje jako plaża dla psów. Czworonogi mogą tam pod okiem właścicieli bawić się w wodzie.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Krawczyk, visitmalopolska.pl

Pozostałe wiadomości

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Z pierwszych - nieoficjalnych doniesień wynikało, że w pobliżu uczelni mógł spaść dron. Leningradzki Okręg Wojskowy poinformował jednak oficjalnie, że na terenie akademii w czasie sprzątania wybuchła amunicja. Rannych zostało co najmniej siedem osób.

Eksplozja na terenie wojskowej uczelni w Petersburgu

Eksplozja na terenie wojskowej uczelni w Petersburgu

Źródło:
tvn24.pl, PAP, RIA Nowosti, TASS

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zniesie od 18 maja tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą - odnotowała agencja Reutera. W tym dniu wchodzi w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza zmiany w dotychczasowym systemie rekrutacji do ukraińskiego wojska.

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy gaszą pożar lasu w powiecie hajnowskim (Podlaskie), który objął prawie 10 hektarów. W akcji brał udział policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jak poinformowała straż pożarna, spłonął jeden z wozów, nikomu nic się nie stało. Pożar został opanowany około godziny 17.

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W rzece Cisa na granicy ukraińsko-rumuńskiej znaleziono trzydzieste ciało mężczyzny od początku inwazji na pełną skalę w Ukrainie - poinformowała ukraińska straż graniczna. Ciało znaleziono po stronie rumuńskiej, trwa jego identyfikacja. Jak dodają służby, to miejsce, gdzie "straż graniczna stale odnotowuje próby przekroczenia granicy państwowej".

W rzece na granicy Ukrainy i Rumunii znaleziono kolejne ciało mężczyzny

W rzece na granicy Ukrainy i Rumunii znaleziono kolejne ciało mężczyzny

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, który uprawiał seks ze swoją żoną w kościele na południu Niemiec, usłyszał wyrok: trafi do więzienia na pięć i pół roku - informuje Deutsche Welle. Na wysokość kary wpłynęły głównie zarzuty oszustwa - poinformowała rzeczniczka sądu w Traunstein. 39-latek wyłudził 400 tysięcy euro od klientów pola kempingowego.

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel

W ciągu kolejnych dni, w tym w weekend, w Polsce będą występować burze. Gwałtownych zjawisk trzeba się spodziewać w niemal całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędziowie Trybunału Stanu wezwali jego przewodniczącą i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską do zwołania posiedzenia w najszybszym terminie, by podjąć prace dotyczące zmiany regulaminu Trybunału. W piątkowym piśmie do Manowskiej ocenili jej odmowę w tej sprawie "jako intencjonalne działanie, mające na celu obstrukcję prac". Tymczasem rzecznik SN poinformował, że Manowska odbiera pismo jako "polityczną zaczepkę".

Sędziowie Trybunału Stanu apelują do Małgorzaty Manowskiej. Jest reakcja przewodniczącej

Sędziowie Trybunału Stanu apelują do Małgorzaty Manowskiej. Jest reakcja przewodniczącej

Źródło:
PAP

"Nikt nie powinien być więziony za zwykłe używanie lub posiadanie marihuany" - napisał w mediach społecznościowych Joe Biden. Prezydent USA nawiązał do rządowej propozycji złagodzenia przepisów dotyczących konopi indyjskich. Przewiduje ona umieszczenie ich na liście substancji o mniej niebezpiecznych i medycznych właściwościach. Eksperci podkreślają jednak, że nie spowoduje to dekryminalizacji posiadania marihuany na poziomie federalnym. Co zatem oznacza "historyczna" propozycja, która miałaby zmienić stosowane od ponad pół wieku regulacje?

Co w sprawie marihuany proponuje administracja Bidena

Co w sprawie marihuany proponuje administracja Bidena

Źródło:
Reuters, BBC, The Washington Post, tvn24.pl, Rzeczpospolita

Watykan przedstawił w piątek nowe wytyczne, zalecając ostrożne podejście do domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych, takich jak płaczące figury Madonny czy stygmaty. Jak biskupi mają reagować na zgłoszenia dokonywane przez wiernych i jakie są powody wprowadzanych zmian?

Są nowe wytyczne Watykanu dotyczące zjawisk nadprzyrodzonych

Są nowe wytyczne Watykanu dotyczące zjawisk nadprzyrodzonych

Źródło:
Reuters, ekai.pl, tvn24.pl

Omar bin Omran, zaginiony przed ponad 25 laty Algierczyk, został odnaleziony w piwnicy swojego sąsiada. Rodzina mężczyzny wyznała, że nigdy nie straciła nadziei na jego odnalezienie. 61-latek, który przetrzymywał zaginionego, został zatrzymany. Przebywa obecnie w areszcie.  

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Źródło:
The Telegraph, BBC

14-latek, który we wrześniu ubiegłego roku zmarł na zawał serca, zjadł chipsa tortilla zawierającego duże stężenie związku występującego w papryczkach chili - ustaliło biuro naczelnego lekarza sądowego amerykańskiego stanu Massachusetts.

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

Źródło:
CNN

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl