Kraków. Wiatr przewrócił dźwig, dwie osoby nie żyją. Kontrole w trybie pilnym w całej Małopolsce

Aktualizacja:
Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Przewrócił się dźwig, dwie osoby nie żyją
Przewrócił się dźwig, dwie osoby nie żyjąTVN24
wideo 2/5
TVN24Przewrócił się dźwig, dwie osoby nie żyją

Z powodu wichury przewrócił się żuraw budowlany przy ulicy Domagały w Krakowie (dzielnica Podgórze). Cztery osoby zostały ranne, dwie z nich zmarły.

Strażacy dostali zgłoszenie o godzinie 9.07, trwają działania. Do zdarzenia doszło na placu budowy pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Mający ponad 20 metrów żuraw przewrócił się na dopiero powstające budynki. W kabinie operatora nikogo nie było.

W sumie ranne zostały cztery osoby, dwóm z nich pomoc została udzielona na miejscu. Dwie miały poważne obrażenia i zmarły mimo udzielonej pomocy.

Najpoważniej ranni zostali dwaj mężczyźni w wieku 23 i 63 lat, jeden z nich znajdował się na dachu budynku, a drugi na ziemi. Informacje o ich śmierci potwierdził rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

W wypadku na placu budowy zginęły dwie osobyTVN24

"Patrzymy, a ten dźwig leci"

Na miejsce pojechało osiem zastępów straży pożarnej. - Trwają czynności ratowniczo-zabezpieczające. Powiadomiono nadzór budowlany, Państwową Inspekcję Pracy i prokuraturę. Będą oględziny, ustalone zostaną dokładne przyczyn katastrofy - poinformowała policja.

- Chłopaki zaczęły wszystko łapać i chować się. Nagle patrzymy z żoną i ten dźwig leci. Przez chwilę myśleliśmy, że nikomu nic się nie stało, ale potem widzieliśmy, że strażacy kogoś na dachu reanimują – opowiadał świadek zdarzenia w rozmowie z reporterem TVN24 Marcinem Kwaśnym. 

Przewrócił się dźwig budowlanyPortal 112Małopolska

Kontrole dźwigów w całej Małopolsce

Po wypadku żurawia przy ul. Domagały w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita polecił inspekcji budowlanej przeprowadzenie w trybie pilnym kontroli dźwigów i żurawi na budowach w całym województwie. Pierwsze zespoły kontrolne już przystąpiły do czynności.

- Wyniki kontroli zostaną omówione po ich zakończeniu - poinformowała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

Jednocześnie inspektorzy nadzoru budowlanego nawiązali kontakt z kierownikami budów, przypominając o spoczywających na nich obowiązkach związanych z właściwym zabezpieczeniem takich obiektów jak dźwigi czy żurawie budowlane. - Ma to szczególne znaczenie wobec dynamicznej sytuacji pogodowej, która ma się utrzymywać w najbliższym czasie - zaznaczyła rzeczniczka.

Oświadczenie dewelopera

W czwartek po południu deweloper wydał oświadczenie dotyczące wypadku. Poinformowano w nim, że "doszło do przewrócenia się żurawia wieżowego w wyniku gwałtownego porywu wiatru i towarzyszących nagłych zjawisk pogodowych pomimo, iż w związku z alertami RCB, na wszystkich budowach Grupy Murapol w całej Polsce zostały wyłączone z pracy żurawie wieżowe i wprowadzone w bezpieczny tzw. tryb wiatrowy”.

Jak podkreślono, w kabinie nie było operatora maszyny. Osoby poszkodowane, w tym dwie ofiary śmiertelne, to pracownicy firmy podwykonawczej przebywający w tym czasie na terenie budowy. Deweloper zaznaczył, że dokłada wszelkich starań i udostępni odpowiednim służbom niezbędne informacje w celu wyjaśnienia przyczyn zaistniałej sytuacji. Równocześnie grupa złożyła kondolencje rodzinom osób, które zginęły.

Wichury w Małopolsce

Rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak podkreśla, że obecnie sytuacja pogodowa w województwie stabilizuje się, jednak wciąż konieczna jest ostrożność.

CZYTAJ TEŻ: Wichury przechodzą przez Polskę >>>

Na terenie całego kraju obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w Małopolsce do północy obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia. Według IMGW na terenie województwa prędkość wiatru miejscami może przekraczać 100 km/h. Od rana straż pożarna otrzymuje coraz więcej zgłoszeń.

W czwartek wczesnym ranem odnotowano 21 interwencji, podczas gdy z upływem godzin (do godz. 10) liczba ta przekroczyła 220. Straż apeluje o rozwagę, ostrożność, pozostanie w domu, jeśli to możliwe.

O zdarzeniu poinformował portal 112Małopolska.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości