Burmistrz Zakopanego, mimo wcześniejszych zapewnień, że pójdzie w ślady Krakowa, nie chce w swoim mieście referendum w sprawie igrzysk olimpijskich. Zwrócił się wprawdzie do radnych o opinię w tej sprawie, ale jak podkreśla "u nas nie ma takiej woli".
Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher krytykuje prezydenta Krakowa za poparcie inicjatywy referendalnej. Jego zdaniem jest ono spóźnione. - Dzisiaj to podkopywanie wiarygodności własnego wniosku – mówił w poniedziałek w Radiu Kraków Majcher.
- Głos mieszkańców jest ważny, ale powinien być on słyszany rok temu. Dzisiaj jest za późno. Referendum rok temu miałoby całkowicie inne znaczenie – dodaje w rozmowie z tvn24.pl.
"Nie ma atmosfery do przeprowadzenia referendum"
Jak już informowaliśmy, początkowo burmistrz Majcher chciał referendum. CZYTAJ WIĘCEJ. - Skonsultowałem to z radnymi i u nas nie ma takiej woli - tłumaczy dziś.
Burmistrz zaznacza, że poprosił radnych o stanowisko w tej sprawie. Na najbliższej sesji rady miasta, 17 kwietnia zapadnie decyzja czy referendum zostanie zorganizowane. Jak jednak zauważa burmistrz "nie ma atmosfery do jego przeprowadzenia". – Mamy już uchwałę z 27 lutego popierającą organizację tych igrzysk, a ponadto w Zakopanem panują dobre nastroje proigrzyskowe – przekonuje.
– Jeśli jednak rada wyrazi gotowość zorganizowania referendum, to przygotuję uchwałę w trybie pilnym, z konkretnymi pytaniami – deklaruje.
Referendum w Krakowie
Radni Krakowa podczas nadzwyczajnej sesji zdecydowali, że 25 maja na terenie tego miasta odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzą na pytanie dot. organizacji w stolicy Małopolski igrzysk zimowych. CZYTAJ WIĘCEJ.
Rada Miasta Krakowa przyjęła też rezolucję, w której poproszono rady innych czterech gmin (Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Myślenice, Zakopane), aby także przeprowadziły lokalne referenda w sprawie ZIO 2022. Organizatorem igrzysk w Polsce ma być Kraków, ale zawody mają się odbyć także w czterech wspomnianych gminach oraz na Słowacji (konkurencje alpejskie).
Gminy Kościelisko, Myślenice oraz Bukowina Tatrzańska, nie planują referendów w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
Walczy pięć miast
O prawo przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w 2022 r. stara się pięć miast: Pekin, Ałma-Ata, Lwów, Oslo i Kraków.
Wcześniej w wyniku lokalnego referendum swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm.
Decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: JUST/b / Źródło: TVN24 Kraków/PAP/Radio Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24