Przez ponad 30 lat wcielał się w Lajkonika. Teraz strój Tatara na koniu ubierze jego syn

Lajkonik Kraków
Pochód Lajkonika przeszedł przez Kraków (materiał z 25.06.2022)
Źródło: TVN24

W Krakowie wybrano nowego Lajkonika - to syn ustępującego "Konika Zwierzynieckiego" Mariusz Glonek. Jego ojciec, Zbigniew, występował w tradycyjnej roli Tatara na koniu co roku od 34 lat. "Zawsze robiłem to najlepiej jak umiałem, solidnie i z oddaniem. To samo poradzę kiedyś swojemu następcy" - zapowiadał Glonek w 2012 roku.

Pochód Lajkonika to lokalna tradycja, którą w Krakowie kultywuje się od co najmniej XVIII wieku. To jeden z symboli dawnej stolicy. Barwny korowód, któremu przewodzi "Konik Zwierzyniecki" - jak również nazywa się Lajkonika - odbywa się co roku w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała. Według tradycji uderzenie buławą konnego Tatara przynosi szczęście. - Na cały rok - podkreślał w rozmowie z reporterem TVN24 w 2013 roku.

Czytaj też: Lajkonik zadzwonił do najstarszej pianistki na świecie. Pani Wanda zaprasza go na herbatę

Lajkonik co roku pokonuje tę samą trasę po krakowskich ulicach
Lajkonik co roku pokonuje tę samą trasę po krakowskich ulicach (materiał z 07.06.2013)
Źródło: Artur Głupczyk/mkul | TVN24 Kraków

Zmiana Lajkonika po 34 latach

Od czerwca 1988 roku w postać Lajkonika wcielał się co roku Zbigniew Glonek. Teraz jednak ustępuje, a swoją buławę przekaże następcy. Jak w sobotę poinformowało Muzeum Krakowa, na tę funkcję wybrany został syn pana Zbigniewa, Mariusz Glonek. To pracownik wodociągów, związany z orszakiem od 1994 roku.

Mariusz Glonek po raz pierwszy założy kolorowe ubranie Tatara siedzącego na koniu 15 czerwca 2023 roku.

Zbigniew Glonek jako Lajkonik
Zbigniew Glonek jako Lajkonik
Źródło: Shutterstock

Oddający zaszczyt synowi Zbigniew Glonek podkreślał w wywiadach, że w roli Lajkonika najważniejsze są "solidność i oddanie".

- Zawsze robiłem to najlepiej jak umiałem, solidnie i z oddaniem. To samo poradzę kiedyś swojemu następcy - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem PAP w 2012 roku.

Historia Lajkonika

Harce Lajkonika, zwanego także Konikiem Zwierzynieckim, wiązane są z legendą mówiącą, że podczas oblężenia Krakowa przez Tatarów w 1287 roku flisacy wiślańscy dzielnie wspomagali obrońców miasta, a nawet zabili samego chana tatarskiego i doprowadzili do odstąpienia najeźdźców. Najdzielniejszy z nich, przebrany w zdobyczny strój zabitego Tatara, triumfalnie wkroczył do miasta, owacyjnie witany przez mieszkańców.

Czytaj też: Tradycji stało się zadość. Lajkonik przyniesie szczęście?

Choć pierwsza wzmianka o tradycyjnym pochodzie Lajkonika pochodzi z 1738 roku, najprawdopodobniej historia tego zwyczaju sięga czasów jeszcze dawniejszych. W organizację harców Lajkonika początkowo zaangażowani byli flisacy wiślańscy, zwani włóczkami. Po III rozbiorze Polski bractwo włóczków przestało istnieć, ale nadal organizowano pochody Lajkonika. Zwyczaj ten przetrwał w XIX wieku dzięki krakowskiej rodzinie Micińskich.

W drugiej połowie XIX wieku pochód finansowało miasto, a na przełomie XIX i XX wieku opiekę nad Lajkonikiem roztoczyło Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W 1904 roku strój dla Lajkonika zaprojektował Stanisław Wyspiański. Członkowie orszaku od 1997 roku chodzą w strojach zaprojektowanych przez Krystynę Zachwatowicz, współtwórczynię kabaretu Piwnica pod Baranami.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: