Dzięki tej gipsowej formie "robili sobie jaja" w XIX wieku

Stuletnią formę do wyrobu pisanek oglądać można w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Stuletnią formę do wyrobu pisanek oglądać można w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Źródło: TVN24 Kraków

Ma około 100 lat, znaleźli ją 40 lat temu. Teraz forma do wyrobu pisanek okrzyknięta została zabytkiem miesiąca. Zwiedzający podziwiają obiekt w muzeum Archeologicznym w Krakowie i nie mają wątpliwości: w XIX wieku krakowianie robili sobie jaja.

Zabytkiem miesiąca w krakowskim Muzeum Archeologicznym jest teraz forma do wyrobu pisanek odkryta w 1977 roku w zagruzowanej z końcem XIX wieku piwnicy kamienicy przy ul. Grodzkiej 11.

Jak mówi nam Michał Zaitz z Muzeum, forma wykonana została prawdopodobnie ze skały gipsowej albo sztucznego kamienia.

Służyła do wyrobu dwóch wielkanocnych pisanek. Kamienne formy związywano sznurkiem i wlewano między nie wosk lub masło. Po zastygnięciu jaja były gotowe. Prawdopodobnie wykorzystywane były w wielkanocnych obrzędach, stanowiły też dekorację.

Kiedyś jaj nie malowali

W 2015 roku Muzeum prezentowało formę do produkcji baranków, która odnaleziona została w tym samym miejscu co forma do wyrobu pisanek. Oba obiekty to pierwsze XIX-wieczne formy kamienne do wyrobu tego typu ozdób związanych z obrzędami wielkanocnymi z terenu Krakowa.

W Krakowie i okolicach jeszcze w początkach XX wieku na Wielkanoc święcono niezdobione jaja. Były tylko barwione na brązowo w trakcie gotowania wywarem z łupin cebuli, albo pomalowane na jeden kolor -najczęściej czerwony.

Zobacz też: Wielkanoc w Małopolsce na archiwalnych fotografiach

Wielkanoc w Małopolsce na archiwalnych fotografiach

Autor: mmw/mś / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: