Wiosenne liczenie chronionych zwierząt wykazało, że Tatry zamieszkują 963 kozice. To najwyższy wynik od blisko 50 lat.
- Po polskiej stronie gór doliczyliśmy się 273 kozic. Cieszy nas szczególnie duży przychówek młodych koźląt, których mamy 168, z czego po polskiej stronie 58 – zaznacza specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.
Kozie rekordy
Jak wyjaśnia Filip Zięba, liczba kozic w Tatrach stale się waha. – W ciągu ostatnich kilkunastu lat zdarzało się znaleźć ślady kłusownictwa. Nie znamy jednak jednoznacznej przyczyny wahań populacji kozic w Tatrach – tłumaczy Piotr Krzan leśniczy ds. ochrony fauny. – Obecnie cieszymy się, że od kilku lat ich liczba rośnie – dodaje.
Rosnącą liczbę tych zwierząt zauważyli też turyści. – Od kilku lat chodzę po górach, ale po raz pierwszy na szlaku spotkałam tyle kozic – opowiada turystka Karolina Kokoszka. – Towarzyszyły nam niemal przez całą trasę z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką – dodaje zachwycona.
Polak Słowak dwa bratanki
- Akcję przeprowadziliśmy wspólnie ze Słowakami. W dniu liczenia panował ogromny upał, który dawał się we znaki zarówno przyrodnikom, jak i kozicom, które chroniły się przed słońcem pod skałami lub na płatach śniegu, co czasem utrudniało zadanie liczącym – podsumowuje leśniczy ds. ochrony fauny Piotr Krzan.
Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Przyrodnicy prowadzą je od 1954 roku. Od wielu lat współpracują też ze Słowakami. - Liczenie kozic musi odbywać się równocześnie po obu stronach Tatr, ponieważ zwierzęta swobodnie przechodzą wzdłuż grani granicznej – tłumaczy Krzan.
Licząc kozice, przyrodnicy wędrują od górnej granicy lasu w kierunku głównej grani Tatr, gdzie spotkają się ze Słowakami. Każdy zespół, który liczy zwierzęta, posiada mapkę i porusza się tylko w swoim sektorze. Aby wyniki były jak najbardziej miarodajne i wiarygodne każdy z obserwatorów, określa miejsce i godzinę napotkania kozic co ma wykluczyć policzenie dwa razy tych samych zwierząt.
Symbol Tatr
Kozica jest symbolem polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mimo, że jest to gatunek chroniony, zdarza się, że kłusownicy polują na te zwierzęta. Dlatego weryfikacja ich liczby jest tak ważna.
W Polsce, poza Tatrami kozice żyją także w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielka liczba kozic przeszła przez granicę do Polski w latach 70. i zadomowiła się również na zboczach Śnieżniki.
Autor: koko / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Kielczyk