TVN24 | Kraków

Zbadali go przed zabiegiem, teraz tylko w tym domu pomocy zakażonych jest 86 osób. "Sytuacja opanowana"

TVN24 | Kraków

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
25 sierpnia: 763 nowe przypadki zakażenia, zmarło 17 osób
25 sierpnia: 763 nowe przypadki zakażenia, zmarło 17 osóbTVN24
wideo 2/8
TVN2425 sierpnia: 763 nowe przypadki zakażenia, zmarło 17 osób

187 podopiecznych i 55 pracowników domów pomocy społecznej w Małopolsce jest obecnie zakażonych koronawirusem. Najwięcej zachorowań stwierdzono w placówkach w Nowym Sączu i w Grobli.

- We wszystkich placówkach mieszkańcy mają zapewnioną opiekę, wyżywienie i środki ochrony indywidualnej – poinformował wydział polityki społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który monitoruje sytuację.

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w Domu Opieki "Jestem" w Grobli, w Rodzinnym Domu Seniora "Słoneczna jesień" w Brzeszczach oraz w domach pomocy społecznej w Sieradzy, Nowym Sączu i w Klęczanach.

"Prowadzimy rejestrację osób chętnych do pracy na zasadzie wolontariatu"

W DPS w Nowym Sączu zakażenie wykryto, gdy jeden z pensjonariuszy szedł na planowany wcześniej zabieg w szpitalu. Wykonane w ubiegłym tygodniu testy potwierdziły COVID-19 u 86 osób: 70 podopiecznych, z których 22 ze względu na choroby współistniejące wymagało hospitalizacji, oraz u 16 osób z personelu, które przebywają w izolacji domowej.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

- Sytuacja jest opanowana. Zdrowi pensjonariusze są oddzieleni od zakażonych, nie musimy w tej chwili angażować do opieki nad osobami przebywającymi w placówce wolontariuszy, niemniej prowadzimy rejestrację osób chętnych do pracy na zasadzie wolontariatu, żeby w razie potrzeby wzmocniły one personel DPS. Mamy też wystarczającą ilość środków ochronnych – powiedział Mariusz Smoleń z Urzędu Miasta Nowego Sącza.

W poniedziałek przeprowadzono ponowne testy wśród pracowników sądeckiego DPS-u, ale wyniki nie są jeszcze znane.

"Raz otrzymują wynik pozytywny, a raz negatywny"

W lipcu zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 100 podopiecznych i ok. 20 osób z personelu Domu Opieki "Jestem" w Grobli, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku.

Jak poinformował we wtorek przedstawiciel ośrodka dr Krystian Dudek, zgodnie z danymi otrzymanymi z sanepidu w Grobli jest już 43 ozdrowieńców: 21 podopiecznych i 22 pracowników.

- 64 osoby są nadal leczone, z czego 43 przebywają w ośrodku, a 21 w szpitalu. Spora część z tych osób badana była już testami i miała wyniki ujemne, niemniej za ozdrowieńca można uznać osobę, która ma dwa negatywne testy wykonane po sobie. Testy realizowane są na bieżąco 2-3 razy w tygodniu – powiedział dr Dudek.

Dodał, że zdarzają się też przypadki, iż osoby czujące się dobrze raz otrzymują wynik pozytywny, a raz negatywny, dlatego zgodnie z zaleceniami służb są nadal izolowane. W ciągu ostatnich dziewięciu dni w ośrodku zmarła jedna osoba, a w szpitalu dwie. W sumie ośrodek informuje o 17 zgonach z powodu COVID-19. Jak zaznacza jednak dr Dudek, przebywają w nim osoby w bardzo zaawansowanym wieku, często będące w ciężkim stanie, z innymi chorobami w zaawansowanym stadium.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 141 mieszkańców Małopolski. Od początku pandemii COVID-19 zostało potwierdzone u 6 638 osób w regionie. Zmarło 113 osób. Obecnie hospitalizowane są 334 osoby, a na kwarantannie przebywa 11 381 osób.

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości