- Mamy nadzieję, że nowa rządząca ekipa będzie miała na względzie dobro wspólne, dobro wszystkich obywateli, a zwłaszcza tych, którym niełatwo żyć - mówił podczas mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny w Katedrze na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W Krakowie przed rozpoczęciem obchodów Święta Niepodległości bił dzwon Zygmunt.
W homilii kardynał Dziwisz nawiązał do wyborów. -Jutro zbiera się po raz pierwszy Sejm i Senat w odnowionym składzie. Obywatele polscy w kraju i za granicą zdecydowali o zmianie władzy, co samo w sobie jest normalne i zdrowe w społeczeństwie demokratycznym. Mamy nadzieję, że nowa rządząca ekipa będzie miała na względzie dobro wspólne, dobro wszystkich obywateli, a zwłaszcza tych, którym niełatwo żyć – mówił metropolita krakowski.
"Żyjemy w niespokojnym świecie"
Przypomniał, że żyjemy w niespokojnym świecie, gdy na Ukrainie wciąż trwa konflikt, na Bliskim Wschodzie chrześcijanie są prześladowani i mordowani za wiarę, a w Europie są setki tysięcy uciekinierów i migrantów. - To zjawisko wydaje się przerastać wyobraźnię polityków – powiedział kardynał Dziwisz.
Dodał, że Polacy niejednokrotnie doświadczali, czym są deportacje, a także emigracja i wyruszanie w świat za chlebem. - Dziś modlimy się o mądrość dla polityków i wzywamy odpowiedzialnych, aby szukali sprawiedliwych rozwiązań, a przede wszystkim, by ludzie nie musieli opuszczać swoich domów i mogli żyć w sprawiedliwym pokoju - mówił.
Jak zauważył, patrząc na to, co się dzieje w otaczającym nas świecie, "niezależnie od wszelkich ograniczeń i braków naszej polskiej wolności i demokracji", powinniśmy dziękować za dar życia w wolnym kraju od 26 lat.
W trosce o dobro polskich rodzin
"Zdajemy sobie sprawę z politycznego sporu, dzielącego nasz naród i powinniśmy robić wszystko, aby nie był to spór jałowy, bezproduktywny, marnotrawiący ludzkie energie i możliwości rozwoju kraju" – wzywał kard. Dziwisz. Apelował, by pamiętać o tych polskich rodzinach, którym niełatwo wiązać koniec z końcem.
"Pamiętajmy o bezrobotnych i o ogromnej rzeszy rodaków, którzy za chlebem wyjechali z Polski. Pamiętajmy również, że w ostatnim czasie otrzymaliśmy serię ustaw, które wcale nie budują zdrowych rodzin i zdrowego społeczeństwa, ustaw nie liczących się z Bożym prawem" - dodał.
Metropolita krakowski mówił, że data 11 listopada 1918 r. "wpisała się na trwałe w dzieje polskiego narodu, w jego zwycięstwa i przegrane, w jego rozczarowania i nadzieje, w jego wolę obrony i umacniania własnej kultury i języka pośród innych narodów zamieszkujących europejski kontynent".
Uroczysty pochód i Apel Pamięci
Po mszy św. Drogą Królewską przeszedł pochód patriotyczny. Uczestniczyli w nim Węgrzy z Civil Osszefogas Forum, oklaskami witani przez mieszkańców Krakowa. Pod Krzyżem Katyńskim został złożony wieniec od społeczności Krakowa i Małopolski, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki odbył się Apel Pamięci. Kombatanci, przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski, parlamentarzyści złożyli kwiaty.
"Święto Niepodległości to dla wszystkich Polaków najważniejsza rocznica wyryta głęboko w sercu. Rocznica zwycięstwa wywalczonego ogromnym poświęceniem" – mówił marszałek Małopolski Jacek Krupa. Przypomniał, że to nie tylko wspomnienie wydarzeń sprzed 97 lat, ale także "dzień, który jest symbolem fundamentalnych dla nas wartości: wolności i niepodległości". Zapewnił, że pamięta o wszystkich, którzy swoim życiem dawali dowód, że wartości te są "warte każdej ceny". Marszałek Krupa dodał, że Polacy świętują także 25-lecie odrodzenia samorządu terytorialnego.
Delegacja PiS w Krakowie
Zgromadzeni oklaskami zareagowali na składanie wiązanek przez delegację PiS. Kiedy wojewoda małopolski Jerzy Miller z trybuny odbierał kończącą uroczystości defiladę wojskową, rozległy się okrzyki: "Miller, won z trybuny! Do Anodiny!" i "Miller, oddaj wrak!".
Według policji w uroczystościach uczestniczyło ok. 2 tys. osób.
W ramach Święta Niepodległości wokół krakowskich Plant kursował specjalny "Tramwaj Patriotyczny”, w którym śpiewano patriotyczne piosenki. Będą one rozbrzmiewały także po południu na Rynku Głównym podczas 58. Lekcji Śpiewania.
Po południu odzyskanie niepodległości świętować będą w Krakowie władze i działacze PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i kandydatką na premiera Beatą Szydło.
Autor: Jork / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków