Jacek Majchrowski jest jednym z dłużej urzędujących prezydentów miast w Polsce – rządzi Krakowem od 16 lat. I jego dobra passa może trwać dłużej – właśnie wygrał pierwszą turę wyborów w Krakowie.
Według sondażu IPSOS Majchrowski uzyskał 43,7 proc. głosów. Głosowały na niego w większości osoby, które w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku oddały swój głos na Bronisława Komorowskiego.
Drugi wynik uzyskała Małgorzata Wassermann - 33,6 proc. głosów. Zgodnie z przewidywaniami, przedstawicielkę Prawa i Sprawiedliwości wybierali głownie wyborcy Andrzeja Dudy.
Jako kolejni uplasowali się Łukasz Gibała (16,8 proc.), Konrad Berkowicz (2,8% proc.), Daria Gosek-Popiołek (2 proc.) i Jolanta Gajęcka (1,1 proc.).
- Zawsze obiecywałem to, co jest realne. Nigdy nie mówiłem o obietnicach nie mających pokrycia – podkreślał Majchrowski krótko przed rozpoczęciem ciszy wyborczej.
Wynik "mickiewiczowski"
- Ten mój wynik, który jest lepszy niż bywały w pierwszych turach w poprzednich latach, prawie 44 procent, to takie "mickiewiczowskie" trochę - powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tuż po ogłoszeniu wyników wyborów opartych o sondaż exit poll.
Podziękował wszystkim, którzy na niego głosowali. - To też świadczy o tym, że jestem odbierany tak jak zapowiadałem: jestem osobą, która chce ze wszystkimi pracować, obojętnie jakiej są barwy - powiedział.
Majchrowski apelował o wysoką frekwencję także w drugiej turze wyborów. Od tego zależy, jaki będzie Kraków, a dobrze, żeby był taki jak większość innych miast - mówił.
Młodzi wyborcy podzieleni
Jak wynika z sondażu, Majchrowski zebrał najwięcej głosów najmłodszych wyborców (w przedziale wiekowym 18-29 lat) - głosowało na niego 31,6 proc. wyborców z tej grupy. Co interesujące, niewiele mniej (30,3 proc.) młodych obywateli oddało głos na Łukasza Gibałę, który na niemal każdym etapie kampanii podkreślał, jak bardzo jego plan na zarządzenia miastem różni się od tego, co prezentował dotychczasowy prezydent.
Najstarszymi wyborcami (powyżej 60 roku życia) Majchrowski i Wasserman "podzielili się" niemal po równo.
Swój głos na Majchrowskiego nieco chętniej oddawały kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 45.6 i 41.4 proc.). w Przypadku Małgorzaty Wasserman różnica między płciami również była nieznaczna - przedstawicielkę PiS wybrało 34,7 proc. mężczyzn i 32,7 proc. kobiet.
M jak…
Tegoroczną kompanię prezydent-elekt prowadził pod hasłem „Wspólnie tworzymy przyszłość Krakowa”. Swój program oparł na „trzech M” – M jak Mieszkańcy (poprawa jakości życia krakowian), M jak Możliwości (edukacja, kultura i wsparcie przedsiębiorczości) oraz M jak Metropolia (inwestycje w infrastrukturę miasta).
Jako najciekawsze punkty swojego programu wyborczego polityk wymieniał między innymi utworzenie nowych Plant Podgórskich, zakup autobusów elektrycznych dla MPK oraz wprowadzenie grantów dla tych mieszkańców miasta, którzy zajmą się wspólnymi terenami zielonymi (np. skwerami).
Jacka Majchrowskiego w wyborach samorządowych poparła koalicja Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej.
Pierwsza kadencja
Urodzony w Sosnowcu Majchrowski jest najdłużej urzędującym prezydentem Krakowa. Urząd objął w 2002 roku, pokonując Zbigniewa Ziobrę, Jana Marię Rokitę i Józefa Lassotę. Podczas pierwszej kadencji Majchrowskiego zmodernizowane zostały stadiony Wisły i Cracovii, ukończono budowę oczyszczalni ścieków „Płaszów II”, a także wymieniona została nawierzchnia na Rynku Głównym. Przeciwnicy prezydenta zarzucają mu między innymi, że nie zrealizował panów utworzenia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
Druga kadencja
Za drugim razem Majchrowski starł się z popieranym przez PiS Ryszardem Terleckim. Zwyciężył, zdobył 59,57 procent głosów.
W latach 2006-2010 zakończyła się między innymi budowa podziemnego oddziału Muzeum Historycznego umieszczonego pod Rynkiem. Ukończono też budowę drugiego odcinka pierwszej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
Nie udało się natomiast rozpocząć budowy linii tramwajowej na Ruczaj, której zakończenie początkowo planowano na rok 2009. Opóźniono też pracę nad III Obwodnicą Krakowa.
Trzecia kadencja
W 2010 w wyścigu do prezydenckiego fotela Majchrowski pokonał kandydata Platformy Obywatelskiej Stanisława Kracika. Uzyskał 59,55 procent głosów. W tej kadencji otwarta została największa w Polsce hala widowiskowo-sportowa Kraków Tauron Arena, a także międzynarodowe centrum kongresowe i rozrywkowe ICE Kraków Congress Centre i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
Czwarta kadencja
Podczas swoich czwartych wyborów Majchrowski po raz kolejny pokonał Marka Lasotę. Podczas tej kadencji otwarto dwa parkingi typu park&ride (na Bieżanowie i w Kurdwanowie). Wyremontowano i zbudowano w sumie 103 boiska na terenach przyszkolnych i klubowych, a także otwarto cztery nowe przedszkola.
Dyrektor z wyrokami
Nie obyło się jednak bez kontrowersji. W 2015 roku na stanowisko dyrektora Zarządu Infrastruktury komunalnej i Transportu powołany został Jan Tajster, dwukrotnie skazany za niedopełnienie obowiązków i fałszowanie dokumentacji. Ponadto w czasie, kiedy objął stanowisko dyrektora prokuratura w aż 13 aktach oskarżenia zarzucała mu m.in. korupcję i mobbing.
- Zawsze uważałem go za dobrego, wymagającego dyrektora – mówił wówczas Majchrowski.
Ostatecznie, po pięciu dniach od objęcia stanowiska, Jan Tajster został z niego odwołany.
Afera korupcyjna
Na początku lipca tego roku CBA zatrzymało trzy urzędniczki z krakowskiego Wydziału Mieszkalnictwa, w tym jego dyrektorkę. Prokuratura postawiła pracowniczkom samorządowym zarzuty sprzedajności urzędniczej - przyjmowania korzyści majątkowych lub osobistych w związku z pełnioną funkcją i zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Zarzucono im też przekroczenie uprawnień, płatną protekcję i przekupstwo.
W sumie w związku z korupcją w krakowskim magistracie zatrzymano 12 osób, głownie biznesmenów i pośredników.
Prawnik i historyk
Jacek Majchrowski jest z profesorem nauk prawnych. Urodził się 13 stycznia 1947 roku w Sosnowcu.
Od 1965 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, legitymację oddał po wprowadzeniu stanu wojennego. Przed prezydenturą pełnił funkcję wojewody krakowskiego. W tym czasie podjął szeroko komentowaną decyzję o przeniesieniu przeniesienia grobów żołnierzy radzieckich pochowanych na krakowskich Plantach na Cmentarz Rakowicki.
Należy do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz naukowych towarzystw zagranicznych. Jest autorem 14 książek historycznych.
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków / PAP