Górale cieplej myślą o WOŚP? Pierwszy raz od 12 lat będą koncerty, sztab zapełnił się w kilka dni

Źródło:
tvn24.pl, PAP
32. Finał WOŚP. Trwają aukcje w internecie
32. Finał WOŚP. Trwają aukcje w internecieTVN24
wideo 2/12
32. finał WOŚP. Trwają aukcje w internecieTVN24

Po raz pierwszy od 12 lat w Zakopanem odbędą się koncerty z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W organizację wydarzenia włączyło się tym razem miasto, a także zakopiańscy policjanci, strażacy i strażnicy graniczni. Fala zgłoszeń do kwestowania zaskoczyła nawet organizatorów. - Udało nam się zapełnić sztab w ciągu zaledwie tygodnia - mówi szefowa sztabu Katarzyna Dziewońska-Kachnic.

Władze Zakopanego po raz pierwszy od wielu lat włączą się w organizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 32. edycji WOŚP w mieście odbędą się koncerty i pokazy służb mundurowych - cel zbiórki będą wspierać też lokalni przedsiębiorcy.

Czytaj też: Nietypowa pamiątka z granicy między Koreami, udział w programach, obraz albo treningi. Aukcje TVN24 i TVN dla WOŚP

"Rok 2012 był ostatnim, kiedy tyle się działo"

W 2023 roku wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica zapewniała w rozmowie z Onetem, że brak koncertu z okazji WOŚP to "przeoczenie" i zapowiadała wsparcie imprezy w kolejnej edycji. Jak poinformowała nas w poniedziałek Agata Pacelt-Mikler z Urzędu Miasta Zakopane, 28 stycznia, podczas 32. finału WOŚP, w Zakopanem odbędzie się trwający ponad sześć godzin cykl koncertów. - Dotrzymujemy słowa. Przed nami bardzo długa seria występów, bo aż 380 minut czystego grania - powiedziała Pacelt-Mikler.

Pytana, czy w urzędzie ocieplił się stosunek wobec WOŚP, urzędniczka podkreśla: "zawsze mieliśmy pozytywne nastawienie do tej imprezy". - To jednak bardzo gorący okres, jest dużo festiwali, zawodów - tłumaczy. Miasto sfinansuje koszty poniesione przez koncertujące zespoły. Właściciele Kombinatu udostępnią swój lokal na występy muzyczne nieodpłatnie.

Czytaj też: Szymon Hołownia wystawił na licytację WOŚP barierkę zdemontowaną sprzed Sejmu

Sztab WOŚP w Zakopanem jest zorganizowany, jak co roku, w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Nauczycielka z tej placówki i szefowa sztabu Katarzyna Dziewońska-Kachnic zaznacza, że zdecydowana większość wolontariuszy (których jest łącznie 74) to uczniowie. Zainteresowanie kwestowaniem przerosło jednak w tym roku jej oczekiwania.

- Stosunek do WOŚP się ociepla. W ubiegłych latach rekrutacja trwała miesiąc, pomagali nam nawet ludzie, którzy przyjeżdżali tu na ferie. W tym roku udało nam się zapełnić sztab w ciągu zaledwie tygodnia. Musiałam wręcz odmawiać chętnym, bo nie mieliśmy już miejsc - mówi nam Dziewońska-Kachnic.

Skarbonki zakopiańskiego sztabu WOŚPKatarzyna Dziewońska-Kachnic

Szefowa szkolnego sztabu wspomina, że "rok 2012 był ostatnim, kiedy tyle się działo". Wówczas do Zakopanego przyjechał Jurek Owsiak, inaugurując na Równi Krupowej XX finał WOŚP. Ze stolicy Tatr twórca Orkiestry udał się do Krakowa, a stamtąd samolotem udostępnionym przez PLL LOT do Warszawy. W tej podróży eskortowały go przez chwilę myśliwce F-16.

20. finał WOŚP w Zakopanem (materiał z 2012 roku)
Orkiestra gra już po raz 20.08.01| - Trzy, dwa, jeden, zero start! Ruszył XX finał - tak punktualnie o 9.00 w Zakopanem Jurek Owsiak, który na zakopiańską Równię Krupową przyjechał góralskimi saniami, dał sygnał do startu Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku gra ona pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko". Orkiestra - jak co roku - gra w całej Polsce i wielu krajach na świecie. TVN24

32. finał WOŚP w Zakopanem

Podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zakopanem koncertów będzie można posłuchać w "Kombinacie - miejscu wielu pasji" przy ulicy Nowotarskiej. Kwestujących będzie można jednak spotkać w całym Zakopanem i w innych miejscach na Podhalu. Na przykład himalaista i ratownik TOPR Andrzej Bargiel będzie zbierał datki na Kasprowym Wierchu.

Czytaj też: Tablica rejestracyjna z czterema siódemkami na aukcji WOŚP

Występy zaczną się o godzinie 13.15. Zagrają: De Lux Charts Band, New Market Jazz Band and Ladies, The Voice Sound, Klimat i Przyjaciele, Passport Control, Zakopiańska Akademia Śpiewu Pauliny Martini, Lethe i Nie Tym Tonem. Będą panować klimaty rock'n'rollowe i jazzowe. Będzie można posłuchać autorskich brzmień, a także coverów gigantów takich jak Nirvana, U2 czy Coldplay.

Również zakopiańskie służby mundurowe włączą się w tym roku, po raz pierwszy od wielu lat, w organizację finału WOŚP. Policyjne radiowozy, wozy strażackie i pojazdy straży granicznej pojawią się na placu Niepodległości, tuż przy Krupówkach. Będzie można porozmawiać z funkcjonariuszami, zobaczyć ich sprzęt i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, wrzucając jednocześnie datki do puszek obecnych na miejscu wolontariuszy Orkiestry.

To powrót do sytuacji sprzed rządów Zjednoczonej Prawicy. Przez osiem lat kierowania państwem przez PiS służby miały nieoficjalny zakaz czynnego brania udziału w tej inicjatywie. Mundurowi mieli wyłącznie zabezpieczać finały. Nowe władze MSWiA i MON poinformowały, że będą zachęcać policję i wojsko, a także inne podległe im służby, do wzięcia udziału w WOŚP.

Jak podkreśla Katarzyna Dziewońska-Kachnic, finał WOŚP będą wspierać także lokalni przedsiębiorcy. - Cały wypracowany tego dnia dochód z gabinetu kosmetycznego Studio Orchidea i salonu fryzjerskiego Elżbieta Wiercioch Hair Design zostanie przeznaczony właśnie na cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi szefowa zakopiańskiego sztabu.

Dziewońska-Kachnic liczy na rekordową kwotę zebraną pod Giewontem na cel Orkiestry. - W ubiegłym roku zebraliśmy około 70 tysięcy złotych, były też lata, gdy dobijaliśmy do 90 tysięcy. Mam nadzieję, że w kolejnych latach współpraca z miastem będzie jeszcze lepsza i będziemy mogli zrobić jeszcze bardziej atrakcyjny finał - mówi.

WOŚP w Tatrach i górskie aukcje

Po raz trzynasty z WOŚP gra też Tatrzański Park Narodowy (TPN). Zwycięzca jednej z licytacji będzie mógł zdobyć Kasprowy Wierch w towarzystwie dyrektora TPN Szymona Ziobrowskiego oraz gościa specjalnego, olimpijki Otylii Jędrzejczak.

Będzie można również wylicytować widokowy lot samolotem wzdłuż Tatr z leśniczym TPN, pilotem Ryszardem Suskim. Na licytację trafi także prenumerata kwartalnika "Tatry", zbiór plakatów z corocznej akcji TPN "Nie strzelaj w sylwestra" oraz ręcznie wykonane przez pracowników TPN szydełkowe niedźwiedzie czy makatkę z górskim wzorem.

TPN przekaże także na aukcję tabliczki kierunkowe wyznaczające szlaki, które już są zużyte i zastąpią je nowe. Będą to między innymi tabliczki wyznaczające szlaki do: Doliny Pięciu Stawów Polskich, Doliny Białego czy Polany Strążyskiej. Będą też pomarańczowe kierunkowskazy ze szlaków narciarskich z Kuźnic, Doliny Goryczkowej czy Doliny Kondratowej.

32. finał WOŚP

28 stycznia 2024 roku odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja WOŚP ogłosiła w październiku cel zbiórki: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W tym roku 28 stycznia w Polsce i za granicą kwestować będzie ponad 120 tysięcy wolontariuszy.

32. Finał WOŚP w TVN24
32. Finał WOŚP w TVN24TVN24

Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które w tym roku rozpoczęły się już na początku grudnia. Konto zbiórki można wspierać na różne sposoby: przez SMS o treści SERCE na numer 75 565 (numer będzie aktywny do 14 lutego 2024, koszt wysłania jednej wiadomości SMS wynosi 5 zł netto, czyli 6,15 zł z VAT), wpłaty na stronie WOŚP lub do e-Skarbonek.

Można też wziąć udziału w aukcjach na rzecz Fundacji - dziennikarze redakcji TVN i TVN24 wystawili na licytacje m.in. nietypową pamiątkę z granicy między Koreą Północną a Koreą Południową, udział w specjalnym wydaniu programu "Wstajesz i wiesz", wizytę w "Dzień Dobry TVN", czekoladki z Białego Domu czy spotkania z Ewą Chodakowską albo Joanną Krupą.

Autorka/Autor:bp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24