Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w największych miastach w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Kraków, PAP
Organizatorka obchodów w Szczecinie: wychodzimy dzisiaj, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy za pokojem
Organizatorka obchodów w Szczecinie: wychodzimy dzisiaj, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy za pokojemTVN24
wideo 2/8
Organizatorka obchodów w Szczecinie: wychodzimy dzisiaj, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy za pokojemTVN24

W Dniu Niepodległości Ukrainy w wielu miastach Polski odbyły się uroczystości, koncerty i spotkania. Już drugi raz od początku rosyjskiej inwazji w naszym kraju zorganizowano obchody ukraińskiego święta. - Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę – mówił konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Solidarności i Wolności, a po nim odegrano hymny Ukrainy i Polski. Celebrowania nie zabrakło też między innymi w Opolu, Poznaniu czy Warszawie.

Dzień Niepodległości Ukrainy został ustanowiony 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą Ukrainy. To symboliczna data przywrócenia temu krajowi suwerenności i rocznica uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Jest obchodzony od 1992 roku.

Uroczystości w polskich miastach

Podobnie jak w 2022 roku, w tym również w polskich miastach odbył się uroczyste obchody ukraińskiego święta.

W Opolu w czwartek odbyły się warsztaty plastyczne, flash mob, debata, koncert muzyki ukraińskiej, pokazy filmowe. W Katowicach zorganizowano bezpłatne warsztaty malarskie, a w Kieleckim Parku Technologicznym odbyło się spotkanie z dyskusją i zabawami dla dzieci. W Gdańsku fontanna Neptuna rozbłysła na niebiesko-żółto.

W Szczecinie na kiermaszu można było kupić różne ukraińskie produkty, a o wysokości datku decydowali sami odwiedzający. Świętowanie umilały występy artystyczne. Przeszedł także marsz przeciwko zbrodniom i okrucieństwom w Ukrainie. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Mi-Gracja.

Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w Szczecinie (wideo z drona)
Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w Szczecinie (wideo z drona)TVN24

Katerina Zavizhenets ze stowarzyszenia mówiła TVN24, że tego dnia wychodzi się na ulice, aby "przypomnieć o tym, że dalej w Ukrainie nasi żołnierze walczą o tą niepodległą Ukrainę". - Walczymy o pokój nie tylko Ukrainy, ale też całej Europy - podkreśliła.

- Wychodzimy, żeby wyrazić solidarność tym osobom, które dalej mieszkają w Ukrainie i tego dnia dzień nie wszyscy mogą wyjść na ulice, żeby podnieść flagę ukraińską, żeby zaśpiewać hymn ukraiński. My wychodzimy dzisiaj, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy za pokojem - oświadczyła.

Organizatorka obchodów w Szczecinie: wychodzimy dzisiaj, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy za pokojem
Organizatorka obchodów w Szczecinie: wychodzimy dzisiaj, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy za pokojemTVN24
Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w SzczecinieTVN24

Życzenia z okazji ich święta złożył Ukraińcom prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Oby wolność myślenia i działania zawsze była waszym atutem. Życzymy wam, abyście odczuwali ją w waszej pracy, kontaktach międzyludzkich i w swoim życiu. Jesteśmy dumni z naszej przyjaźni i wdzięczni za męstwo, z jakim walczycie dla całej Europy – powiedział samorządowiec na nagraniu opublikowanym na Facebooku.

W Krakowie zorganizowano także marsz ulicami miasta, który zakończył się przy Sukiennicach.

Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w KrakowieTVN24

Konsul w Lublinie: Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę

W Poznaniu trwa Tydzień Sztuki Ukraińskiej, zainaugurowany przez koncerty muzyki klasycznej oraz ukraińskiej, podczas których przeprowadzona została zbiórka pieniędzy dla walczących żołnierzy. Dodatkowo budynek urzędu miasta przy placu Kolegiackim we wtorek i środę podświetlony był na niebiesko-żółto, barwy ukraińskiej flagi.

Od mszy rozpoczęły się obchody w Lublinie. Następnie uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej. Podczas oficjalnych uroczystości przed ratuszem nastąpiło podniesienie flag i odegranie hymnów narodowych Ukrainy i Polski oraz hymnu Unii Europejskiej.

- Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę i była też pierwszym państwem, które przyszło jej na pomoc na początku inwazji Rosji na Ukrainę – mówił przed ratuszem konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wyraził nadzieję, że kolejne święto niepodległości Ukrainy będzie obchodzone w innych okolicznościach, bez trwającej wojny

Czytaj też: Dzisiaj Dzień Niepodległości Ukrainy. Zełenski: to wartość dla każdego z nas i za to walczymy

Po wspólnej modlitwie za Ukrainę w kościele św. Jozafata uczestnicy obchodów zgromadzili się na Placu Litewskim, gdzie rozpoczęto kampanię polsko-ukraińskiego braterstwa, która potrwa do Dnia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Na placu utworzono łańcucha jedności, zaprezentowano wideo z pozdrowieniami od znanych ukraińskich i polskich gwiazd, przedstawiono spot "Dziękuję Ci, Polsko!". Otwarto również wystawę charytatywną pn. "Dusha moja – Ukraina", zorganizowaną przez ukraińską młodzież i studentów Wydziału Artystycznego UMCS.

Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w Krakowie
Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w KrakowieTVN24

Wrocławski Marsz Solidarności i Wolności

Kilkudniowe obchody zaplanowano we Wrocławiu. W czwartek po mszy w Katedrze greckokatolickiej św. Wincentego i św. Jakuba z placu Nankiera na plac Gołębi wyruszył Marsz Solidarności i Wolności, a po nim odegrano hymny Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej. Wieczorem na Rynku utworzony został Łańcuch Jedności.

Marsz Solidarności i Wolności podczas wrocławskich obchodów Dnia Niepodległości UkrainyTVN24

Opera Wrocławska przygotowała plenerowy pokaz ukraińskiego dzieła "Zaporożec za Dunajem" Semena Hułak-Artemowskiego. Spektakl wystawiony został przy budynku ASP, obok Wzgórza Polskiego i Bastionu Ceglarskiego. W spektaklu wzięli udział specjalnie zaproszeni artyści z Ukrainy, z których część znalazła swój dom w Polsce. Ponadto w operze wystąpiły dzieci ukraińskie, mieszkające obecnie na terenie Wrocławia i regionu Dolnego Śląska.

W piątek po południu i wieczorem na Placu Wolności odbędzie się natomiast koncert i jarmark, a w sobotę - IV Festiwal Integracyjny Skovoroda Fest 2023.

Na rynku we Wrocławiu zebrało się wiele osóbTVN24

W Warszawie uroczystości zostały zorganizowane na placu Zamkowym. Elementem obchodów było wręczenie "Stand With Ukraine Awards", czyli nagrody ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego dla Polaków, którzy wspierają Ukraińców. "Razem będziemy celebrować niepodległość Ukrainy, podziękujemy Polsce i Polakom za solidarność" - podkreślają organizatorzy.

Na scenie na pl. Zamkowym odbył się także koncert.

Autorka/Autor:wini, akr/tok, adso

Źródło: TVN24 Kraków, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rosyjski dyktator Władimir Putin przybył we wtorek do Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un. Przed wizytą Putin podziękował Korei Północnej za wsparcie w wojnie przeciw Ukrainie i mówił, że liczy na podpisanie "wieloaspektowego strategicznego traktatu o partnerstwie".

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Źródło:
PAP, Reuters

Siedem osób zginęło we wtorek wieczorem w wypadku samochodowym w pobliżu Chartres w środkowej Francji - poinformowała lokalna prefektura w Regionie Centralnym-Dolinie Loary. Pięcioro zmarło w płonącym aucie, a dwie z drugiego pojazdu z powodu siły uderzenia. Nie są na razie znane przyczyny wypadku.

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Źródło:
PAP, Le Figaro

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały we wtorek, że zatwierdzone zostały plany ofensywy na Liban i podjęto decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych. Portal Times of Israel przypomina, że Izrael ostrzegał, iż nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy.

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Źródło:
PAP

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24

- Mamy 25 rannych żołnierzy i mamy żołnierza, który tam zginął - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, odnosząc się do sytuacji na granicy Polski i Białorusi. Mówił, że "służby białoruskie i rosyjskie szkolą ludzi przeciwko polskim żołnierzom". - Uczą ich, co żołnierze mogą, a czego nie, jakie techniki powinni stosować ci ludzie - wskazywał.

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Źródło:
TVN24

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skłaniam się do tego, żeby raczej powiedzieć ministrowi Radosławowi Sikorskiemu: Zostań, dalej pomagasz. Tu, na miejscu - przyznał Donald Tusk, pytany, czy szef MSZ zostanie unijnym komisarzem do spraw obronności lub obejmie inne wysokie zagraniczne stanowisko. Premier ocenił, że "dzisiaj polski minister spraw zagranicznych to jest naprawdę ważna polityczna figura w układzie europejskim".

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef resortu sprawiedliwości wszczął procedurę odwoławczą wobec osób z kierownictwa trzech sądów. Wśród nich jest prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafał Puchalski, wiceprzewodniczący nowej KRS.

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Źródło:
PAP
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Justin Timberlake został zatrzymany w poniedziałek - poinformowała stacja ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Po spędzeniu nocy w areszcie we wtorek stanął przed sądem, gdzie postawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje CNN.

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, ABC News

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl