W Dniu Niepodległości Ukrainy w wielu miastach Polski odbyły się uroczystości, koncerty i spotkania. Już drugi raz od początku rosyjskiej inwazji w naszym kraju zorganizowano obchody ukraińskiego święta. - Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę – mówił konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Solidarności i Wolności, a po nim odegrano hymny Ukrainy i Polski. Celebrowania nie zabrakło też między innymi w Opolu, Poznaniu czy Warszawie.
Dzień Niepodległości Ukrainy został ustanowiony 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą Ukrainy. To symboliczna data przywrócenia temu krajowi suwerenności i rocznica uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Jest obchodzony od 1992 roku.
Uroczystości w polskich miastach
Podobnie jak w 2022 roku, w tym również w polskich miastach odbył się uroczyste obchody ukraińskiego święta.
W Opolu w czwartek odbyły się warsztaty plastyczne, flash mob, debata, koncert muzyki ukraińskiej, pokazy filmowe. W Katowicach zorganizowano bezpłatne warsztaty malarskie, a w Kieleckim Parku Technologicznym odbyło się spotkanie z dyskusją i zabawami dla dzieci. W Gdańsku fontanna Neptuna rozbłysła na niebiesko-żółto.
W Szczecinie na kiermaszu można było kupić różne ukraińskie produkty, a o wysokości datku decydowali sami odwiedzający. Świętowanie umilały występy artystyczne. Przeszedł także marsz przeciwko zbrodniom i okrucieństwom w Ukrainie. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Mi-Gracja.
Katerina Zavizhenets ze stowarzyszenia mówiła TVN24, że tego dnia wychodzi się na ulice, aby "przypomnieć o tym, że dalej w Ukrainie nasi żołnierze walczą o tą niepodległą Ukrainę". - Walczymy o pokój nie tylko Ukrainy, ale też całej Europy - podkreśliła.
- Wychodzimy, żeby wyrazić solidarność tym osobom, które dalej mieszkają w Ukrainie i tego dnia dzień nie wszyscy mogą wyjść na ulice, żeby podnieść flagę ukraińską, żeby zaśpiewać hymn ukraiński. My wychodzimy dzisiaj, żeby pokazać, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy za pokojem - oświadczyła.
Życzenia z okazji ich święta złożył Ukraińcom prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Oby wolność myślenia i działania zawsze była waszym atutem. Życzymy wam, abyście odczuwali ją w waszej pracy, kontaktach międzyludzkich i w swoim życiu. Jesteśmy dumni z naszej przyjaźni i wdzięczni za męstwo, z jakim walczycie dla całej Europy – powiedział samorządowiec na nagraniu opublikowanym na Facebooku.
W Krakowie zorganizowano także marsz ulicami miasta, który zakończył się przy Sukiennicach.
Konsul w Lublinie: Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę
W Poznaniu trwa Tydzień Sztuki Ukraińskiej, zainaugurowany przez koncerty muzyki klasycznej oraz ukraińskiej, podczas których przeprowadzona została zbiórka pieniędzy dla walczących żołnierzy. Dodatkowo budynek urzędu miasta przy placu Kolegiackim we wtorek i środę podświetlony był na niebiesko-żółto, barwy ukraińskiej flagi.
Od mszy rozpoczęły się obchody w Lublinie. Następnie uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej. Podczas oficjalnych uroczystości przed ratuszem nastąpiło podniesienie flag i odegranie hymnów narodowych Ukrainy i Polski oraz hymnu Unii Europejskiej.
- Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę i była też pierwszym państwem, które przyszło jej na pomoc na początku inwazji Rosji na Ukrainę – mówił przed ratuszem konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wyraził nadzieję, że kolejne święto niepodległości Ukrainy będzie obchodzone w innych okolicznościach, bez trwającej wojny
Czytaj też: Dzisiaj Dzień Niepodległości Ukrainy. Zełenski: to wartość dla każdego z nas i za to walczymy
Po wspólnej modlitwie za Ukrainę w kościele św. Jozafata uczestnicy obchodów zgromadzili się na Placu Litewskim, gdzie rozpoczęto kampanię polsko-ukraińskiego braterstwa, która potrwa do Dnia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Na placu utworzono łańcucha jedności, zaprezentowano wideo z pozdrowieniami od znanych ukraińskich i polskich gwiazd, przedstawiono spot "Dziękuję Ci, Polsko!". Otwarto również wystawę charytatywną pn. "Dusha moja – Ukraina", zorganizowaną przez ukraińską młodzież i studentów Wydziału Artystycznego UMCS.
Wrocławski Marsz Solidarności i Wolności
Kilkudniowe obchody zaplanowano we Wrocławiu. W czwartek po mszy w Katedrze greckokatolickiej św. Wincentego i św. Jakuba z placu Nankiera na plac Gołębi wyruszył Marsz Solidarności i Wolności, a po nim odegrano hymny Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej. Wieczorem na Rynku utworzony został Łańcuch Jedności.
Opera Wrocławska przygotowała plenerowy pokaz ukraińskiego dzieła "Zaporożec za Dunajem" Semena Hułak-Artemowskiego. Spektakl wystawiony został przy budynku ASP, obok Wzgórza Polskiego i Bastionu Ceglarskiego. W spektaklu wzięli udział specjalnie zaproszeni artyści z Ukrainy, z których część znalazła swój dom w Polsce. Ponadto w operze wystąpiły dzieci ukraińskie, mieszkające obecnie na terenie Wrocławia i regionu Dolnego Śląska.
W piątek po południu i wieczorem na Placu Wolności odbędzie się natomiast koncert i jarmark, a w sobotę - IV Festiwal Integracyjny Skovoroda Fest 2023.
W Warszawie uroczystości zostały zorganizowane na placu Zamkowym. Elementem obchodów było wręczenie "Stand With Ukraine Awards", czyli nagrody ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego dla Polaków, którzy wspierają Ukraińców. "Razem będziemy celebrować niepodległość Ukrainy, podziękujemy Polsce i Polakom za solidarność" - podkreślają organizatorzy.
Na scenie na pl. Zamkowym odbył się także koncert.
Źródło: TVN24 Kraków, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa