Z Łodzi do Krakowa. Abp Marek Jędraszewski zostanie nowym metropolitą krakowskim. Kardynał Stanisław Dziwisz przechodzi na emeryturę. Dziś żegnał się, podkreślając, że wybór Jędraszewskiego to "ważny moment dla Archidiecezji Krakowskiej i Kościoła w Polsce". Ingres nowego metropolity nastąpi za około dwa miesiące, do tego czasu kard. Dziwisz będzie nadal pełnił funkcje administracyjne w Kurii.
Decyzję Ojca Świętego przekazał w czwartek nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio.
"Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięcznością, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliski był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego" - napisał abp Jędraszewski w oświadczeniu opublikowanym na stronie archidiecezji łódzkiej. Podziękował również swoim dotychczasowym współpracownikom i poprosił o modlitwę w swojej intencji.
Odchodzący ze stanowiska łódzki hierarcha poprosił o modlitwę w intencji duchownego - jego nazwisko na razie pozostaje nieznane - który z woli papieża Franciszka obejmie po nim funkcję.
Jak ujawnił nowy metropolita krakowski w skierowanym do wiernych liście, papież Franciszek przekazał mu swoją wolę osobiście 28 listopada, gdy abp Jędraszewski przebywał w Rzymie, biorąc udział w IV Światowym Kongresie poświęconym duszpasterstwu studentów, organizowanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Decyzją papieża na ogłoszenie nominacji wyznaczono dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Kard. Dziwisz przechodzi na emeryturę, ale zostaje w Krakowie
Abp Marek Jędraszewski zastąpi na stanowisku metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza, najbliższego współpracownika św. Jana Pawła II. Kard. Dziwisz pełnił funkcję metropolity krakowskiego przez 11 lat.
- Mianowanie abpa Marka Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego to ważny moment dla Archidiecezji Krakowskiej i Kościoła w Polsce - powiedział podczas czwartkowej konferencji kard. Stanisław Dziwisz.
Duchowny przypomniał, że zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego biskup diecezjalny, który ukończył 75 lat składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego stanowiska.
- Taką rezygnację złożyłem na wiosną 2014 roku. Wobec rozpoczętych wówczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z woli Ojca Świętego podjąłem się dalszej posługi - powiedział kard. Dziwisz. Jak podkreślił, ŚDM było wielkim wydarzeniem w historii Kościoła oraz Polski.
- Przyszedł czas na zmianę. Witamy w naszej archidiecezji nowego arcypasterza. Modlimy się o boże błogosławieństwo w nowej misji - powiedział kard. Dziwisz. Duchowny będzie pełnił swoją dotychczasową funkcję jeszcze przez około dwa miesiące, do ingresu nowego metropolity. Wszystko wskazuje na to, że kard. Dziwisz po przejściu na emeryturę pozostanie w Krakowie.
Kard. Nycz: archidiecezja krakowska ma tradycję i historię
Metropolita warszawski Kazimierz Nycz określił zmianę w krakowskiej kurii jako „niezwykle istotną”. – Papież jest tym, który mianuje biskupów na poszczególne diecezje i kieruje się w tym przede wszystkim dobrem kościoła powszechnego i lokalnego. Takich zmian właśnie dziś dokonał w Kościele krakowskim – zauważył duchowny
Kard. Nycz przypomniał też, że archidiecezja krakowska jest jedną z najstarszych i największych w Polsce. – To jest diecezja ugruntowana, ma swoją tradycję i historię. Ma także swoje „dziś”, które koncentruje się wokół nauki. Jest ośrodkiem porównywalnym do Warszawy, jeśli chodzi o liczbę uczelni. Jest też ośrodkiem kultury i mocnego życia zakonnego – podkreślił kardynał
Z Łodzi do Krakowa
Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Od prawie 20 lat jest biskupem, w tym ponad 4 lata arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od marca 2014 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Jest również członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, pracuje w Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary i w Duszpasterstwie Młodzieży. Pełni też funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.
Abp Jędraszewski przewodniczy Komisji Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów, jest delegatem CCEE ds. Duszpasterstwa Akademickiego, członek Rady Programowej KAI. W dykasteriach watykańskich jest członkiem Kongregacji Edukacji Katolickiej (Instytucji Naukowych).
Zawołaniem jego posługi biskupiej są słowa: "Scire Christum" ("Znać Chrystusa").
Kariera naukowa
W 1975 roku abp Antoni Baraniak skierował ks. Marka Jędraszewskiego na studia specjalistyczne, które odbył na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W czerwcu 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii na podstawie pracy "La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur"(wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego), natomiast dnia 20 grudnia 1979 roku obronił pracę doktorską "Le relazioni intersoggettive nella filosofia di Levinas" (promotor: prof. Simon Decloux SJ, praca nagrodzona złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II).
W 1991 roku habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy "Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas – w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze".
Rzecznik prasowy Episkopatu Polski podkreśla, że arcybiskup Marek Jędraszewski to wybitny intelektualista, autor wielu nagradzanych książek, a także duszpasterz młodzieży akademickiej.
W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dnia 26 listopada 1998 roku otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a dnia 7 grudnia tegoż roku nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM.
Dnia 2 stycznia 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
Dnia 11 lipca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Marka Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim. Metropolita znany jest m.in. z organizowanych co miesiąc w archidiecezji łódzkiej "Dialogów w katedrze", gdzie odpowiada na pytania dotyczące Kościoła i wiary.
Światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia
Archidiecezja krakowska jest jedną z 15 metropolii w Kościele katolickim w Polsce. Diecezja krakowska została erygowana w 1000 roku przez papieża Sylwestra II i obecnie i wraz z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską tworzy metropolię krakowską. W archidiecezji krakowskiej odbyły się 44 synody; ostatni w latach 1972-1979 przeprowadził kard. Karol Wojtyła.
W swojej długiej historii miała wielu wybitnych pasterzy. Na biskupiej katedrze na Wawelu zasiadali m.in. święty biskup i męczennik Stanisław ze Szczepanowa (1072 - 1079 r.) – główny patron archidiecezji, błogosławiony Wincenty Kadłubek (1208 - 1218 r.), Księże Niezłomny kard. Adam Stefan Sapieha (1911 - 1951 r.), kard. Karol Wojtyła (1963 - 1978 r.) – późniejszy papież św. Jan Paweł II, oraz niedawno zmarły kard. Franciszek Macharski (1978 - 2005 r.).
W Krakowie znajduje się światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia, sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Papieski Uniwersytet Jana Pawła II. Archidiecezja krakowska była organizatorem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Metropolita od 2005 roku
Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej, niedaleko Nowego Targu w rodzinie rolniczo-kolejarskiej. Był piątym z siedmiorga dzieci Stanisława i Zofii z domu Bielarczyk. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1963 r. z rąk bp. Karola Wojtyły.
W 1966 r. Dziwisz został kapelanem i sekretarzem metropolity krakowskiego Karola Wojtyły. 7 lutego 1998 r. Jan Paweł II mianował swego najbliższego współpracownika biskupem tytularnym San Leone, a 19 marca osobiście udzielił mu sakry biskupiej. Był to prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdy urzędujący papież mianował biskupem swego aktualnego sekretarza. Herb bp. Dziwisza przedstawia gołębicę symbolizującą Ducha Świętego, sześcioramienną gwiazdę oraz wizerunek Giewontu z krzyżem. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Sursum corda" (W górę serca).
Abp Dziwisz jest prawdopodobnie jedynym biskupem na świecie, który za życia ma swój pomnik na terenie zarządzanej przez siebie archidiecezji. Po raz pierwszy bowiem na postawionym w sierpniu 2004 r. pomniku Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem znalazł się także papieski sekretarz.
3 czerwca 2005 r. Benedykt XVI mianował go czwartym w historii arcybiskupem metropolitą krakowskim: po kard. Adamie Stefanie Sapieże, kard. Karolu Wojtyle i kard. Franciszku Macharskim.
W październiku kard. Stanisław Dziwisz poświecił krakowskie sanktuarium św. Jana Pawła II (wideo archiwalne):
Autor: wini/i / Źródło: TVN24 / PAP / ekai / IAR