Kraków

Kraków

Ponieważ jestem generalnie człowiekiem koncyliacyjnym, kompromisu, to uznałem, że mogę się podjąć pełnienia funkcji przewodniczącego sejmiku - powiedział w rozmowie z TVN24 Jan Duda. Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy został w środę wybrany na tę funkcję w sejmiku województwa małopolskiego. Podczas sesji ślubowanie złożyło też sześcioro nowych radnych wojewódzkich, którzy objęli mandaty po radnych wybranych do Sejmu.

W Rzeszowie ruszył w poniedziałek proces dziesięciu byłych dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej, oskarżonych o przyjęcie łącznie około 867 tys. zł łapówek. To jeden z wątków śledztwa dotyczącego przywłaszczenia prawie 30 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Zatrzymanie podejrzanych o przygotowanie do uprowadzenia obywatela Włoch to efekt działań policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli między innymi broń, paralizator oraz kajdanki. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Paweł Ł., pseudonim Master, lider Jude Gangu - bojówki kiboli Cracovii, został zatrzymany w sobotę w Warszawie przed stadionem Legii. Mężczyzna ukrywał się przed policją, ale postanowił obejrzeć mecz warszawskiej drużyny z Lechem Poznań. Według informacji tvn24.pl mężczyzna został przewieziony do Krakowa, gdzie ma usłyszeć zarzuty związane z wyjaśnieniami złożonymi przez Pawła M., pseudonim Misiek, szefa kiboli Wisły.

Siedem osób obwinionych o blokadę Wawelu podczas przejazdu polityków PiS, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich zostało uniewinnionych przez sąd. Ich ukarania chciała policja.

Sprzyjająca pogoda sprawiła, że w miniony weekend tatrzańskie szlaki wyraźnie się zaludniły. W niedzielę zdarzyło się jednak kilka poważnych wypadków, do których było wzywane TOPR. Ratownicy pomogli m.in. kobiecie, która zbyt szybko wynurzyła się z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Setki absolwentów i dziesiątki wykładowców z całej Polski. W takim otoczeniu, podczas uroczystej jubileuszu krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, prezydent Andrzej Duda podzielił się ze zgromadzonymi żartem. Materiał "Szkła Kontaktowego" TVN24.