Kraków

Kraków

Władze Krakowa przedstawiły najważniejsze wskaźniki wykonania budżetu miasta za 2012 rok. Dochody Krakowa wyniosły 96,7 proc. planu, wydatki – 96,1 proc. planu, a deficyt budżetowy był mniejszy o niemal 40 proc. niż zakładano.

Jerzy Połomski, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak i Grzegorz Turnau zaśpiewali w Filharmonii Krakowskiej na rzecz bezdomnych i chorych zwierząt. Koncertowi "Granie na szczekanie" towarzyszyła licytacja.

Ponad 10 tysięcy Żydów z całego świata i Polaków wyruszyło w poniedziałek po południu sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. - Ci, którzy tu zginęli, nie mają grobów. Nasza pamięć jest ich jedynym grobem - mówił jeden z uczestników Marszu Żywych.

Jeszcze w kwietniu ma ruszyć system rowerów miejskich - zapewniają krakowscy urzędnicy. Dotychczasowy operator - firma ReweRes zrezygnowała ze współpracy z miastem.

Krakowska prokuratura oskarżyła o nieprawidłową opiekę dwie opiekunki z prywatnego żłobka w podkrakowskich Zielonkach. W zeszłym roku 1,5-roczny chłopiec wypił tam płyn do zmywarek. Dziecko miało oparzenia błon śluzowych, które - w wyniku leczenia - wygoiły się. Opiekunki nie przyznają się do winy. Grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Wierni z całego świata odwiedzili w weekend Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Niedziela Miłosierdzia Bożego zgromadziła łącznie 50 tysięcy wiernych.

Rodzina, przyjaciele, prezydent Bronisław Komorowski, ministrowie oraz współpracownicy z "Tygodnika Powszechnego" pożegnali w Krakowie Krzysztofa Kozłowskiego. - Żegnam swojego mistrza. Krzysztofie, dziękuję ci za wszystko - mówił podczas pogrzebu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak podkreślił Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Kozłowski był jednym z tych, którzy chcieli budować Polskę "bez nienawiści i chęci odwetu". Trumna z ciałem Kozłowskiego, który zmarł 26 marca w wieku 82 lat, została złożona w grobie na Cmentarzu Salwatorskim.

Ponad 2 tysiące razy interweniowała krakowska straż miejska w ciągu ostatnich pięciu miesięcy w sprawie palenia niedozwolonymi odpadami. Funkcjonariusze wystawili 72 mandaty karne na sumę 8,5 tys. zł.

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka otwarto wystawę z ponad 600 zabytkowymi przedmiotami pochodzącymi okresu między X a XIV wiekiem. Eksponaty odkryto w Czermnie (woj. lubelskie), gdzie prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich.

W Lapidarium na Wawelu otworzono trzy nowe sale. Można w nich zobaczyć renesansowe detale architektoniczne i rzeźby związane z historią wawelskiego wzgórza. Pochodzące z XVI i pocz. XVII w. eksponaty dopełniają wystawę "Wawel Zaginiony".

Krzysztof Kozłowski, zmarły 26 marca minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, redaktor "Tygodnika Powszechnego", zostanie dziś pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Zimowa aura to nie tylko problemy na drogach. Nie przetrwała jej część saren i jeleni z małopolskich lasów. Tylko w Nadleśnictwie Piwniczna leśnicy znaleźli ostatnio ok. 20 martwych sztuk tej zwierzyny.

Krakowska prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary, zawęziła krąg osób, mogących mieć związek ze sprawą. Śledztwo zostało przedłużone do końca lipca.

Bernardo Bertolucci wraca po prawie 9 latach, Marco Bellocchio w nowym filmie pyta o sens życia, miłości i nadziei, zaś wnuczka Ernesta Hemingwaya debiutuje jako aktorka. To kilka atrakcji Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, który startuje 12 kwietnia. Filmowcy z całego świata powalczą o nagrodę w wysokości 100 tys. dol.

Dwa samoloty Boeing 737-800 będą operować z bazy Ryanair, która w środę rozpoczęła działalność w podkrakowskich Balicach. To druga obok Wrocławia baza tego przewoźnika w Polsce. Wśród pasażerów, którzy przyszli na otwarcie w przebraniach, rozlosowano darmowe bilety.

We wtorek do prezydenta miasta został wysłany list od dwóch radnych i przewodniczącego Koła Młodych PO. Proponują darmową komunikację w zamian za płacenie podatków w Krakowie. – To absurdalny projekt – twierdzą urzędnicy z krakowskiego magistratu. – Nie będzie w ogóle brany pod uwagę – dodają.