Remont magistrali zakończony. Woda wróciła do tysięcy krakowian

Wody miało nie być m.in. w obrębie 9 osiedli Krakowa
Wody miało nie być m.in. w obrębie 9 osiedli Krakowa

MPWiK poinformowało, że udało się zakończyć prace przy głównej magistrali. Oznacza to, że już wszyscy mieszkańcy na południu Krakowa mają wodę w kranach. Podczas remontu bieżąca woda była jedynie u 10 procent mieszkańców.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zakończyło remont głównej magistrali. Wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Mieczysław Góra poinformował, że poza planowanymi pracami, udało się także przeprowadzić akcję na os. Piaski Nowe. Tam wymieniony został układ pomiarowy.

Jak zaznaczają pracownicy przedsiębiorstwa, wszystko przebiegło zgodnie z planem, a remont udało się zakończyć przed czasem.

Woda wróciła na południe

Oznacza to, że wszyscy mieszkańcy południowej części Krakowa mają już dostęp do bieżącej wody.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, dostawy wody zostały wstrzymane 1 lipca o godz. 1 w nocy.

Przerwa w dostawie wody miała dotyczyła10 osiedli, które zamieszkuje około 40 tys. osób.

Jednak 10 procent mieszkańców osiedli, których miała dotyczyć przerwa w dostawie, wodę w kranach ma.

- Udało nam się stworzyć system, który pozwala przepompować wodę z północnej części miasta na południe. Nie poinformowaliśmy o tym mieszkańców, bo pierwszy raz przeprowadzamy tak dużą operację - tłumaczył Robert Żurek, rzecznik przedsiębiorstwa. Woda przepompowana została ze zbiorników Kościuszko i Rajsko.

Wody miało nie być m

Wody miało nie być m.in. w obrębie 9 osiedli Krakowa

Wcześniej MPWiK apelowało, by mieszkańcy na przerwę w dostawie wody odpowiednio się przygotowali. Polecono zgromadzenie zapasów - przynajmniej 50 l na osobę. Rzecznik zalecił też, by mieszkańcy nie korzystali z pralek ani zmywarek.

Według zapowiedzi wody w kranach mieli nie mieć mieszkańcy dziewięciu krakowskich osiedli (Wróblowic, Swoszowic, Jugowic, Opatkowic, Klinów, Kobierzyna, Sidziny, Skotnik i os. Żywickiego) oraz Libertowa w gminie Mogilany.

40 tys

40 tys. mieszkańców Krakowa bez wody w kranach

Do dyspozycji mieszkańców były punkty poboru wody rozstawione na obrzeżach osiedli, do których woda nie była dostarczana.

Remont głównej magistrali pierwszy od 40 lat

Zapowiadana przerwa w dostawie to efekt prac modernizacyjnych prowadzonych w głównej magistrali.

- Remont jest konieczny, bo tzw. komora zasuw na magistrali wodociągowej w rejonie ul. Szarych Szeregów od czasu jej wybudowania w końcu lat 70., nie była modernizowana. Dynamiczny rozwój miasta powoduje, że potrzebujemy już nowszych urządzeń, wyposażonych w automatykę, które będzie można sprawnie obsługiwać z centralnej dyspozytorni - mówił Góra. - To pierwsza tak długa operacja w historii krakowskich wodociągów, podczas której będziemy musieli zamknąć zasilanie w wodę z sieci - dodał.

Modernizacja magistrali ma podnieść poziom niezawodności sieci wodociągowej oraz zapewnić, że w przypadku awarii w przyszłości z zasilania wyłączony będzie mniejszy obszar miasta.

Alternatywne punkty i cysterny

Wcześniej MPWiK apelował do mieszkańców o zgromadzenie zapasów wody na 1,5 doby. Było to możliwe w 11 zastępczych punktach poboru.

Sieć wodociągowa w Krakowie ma obecnie 2 tys. 134 km długości. Działają 4 zakłady uzdatniania wody. Dostęp do sieci ma 99 proc. mieszkańców miasta.

Autor: wini, mmw / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Czytaj także: