Kraków

Kraków

„Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza wygrała konkurs główny „Wytyczanie drogi” 6. edycji Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Po raz pierwszy w historii imprezy najważniejszą nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów oraz milion złotych od PISF- pod warunkiem realizacji kolejnego filmu w kraju, zdobył obraz polski. O Krakowską Nagrodę Filmową walczyło 12 filmów z całego świata. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych zwyciężył obraz „Bejbi blues” Kasi Rosłaniec.

Kompozytor Zbigniew Preisner zwróci się do sądu w związku z odtworzeniem jego muzyki na wiecu w Krakowie w trzecią rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Partia zaprzecza, by wykorzystała utwór, jednak kompozytor nie zamierza zostawić tej sprawy. - Podejmę kroki prawne, ponieważ nie zamierzam być wycieraczką PiS - stwierdził Preisner.

Koronę grobową, należącą według tradycji do króla Zygmunta I Starego, oraz kilkadziesiąt strojów i wyrobów rzemiosła artystycznego można oglądać w Domu Jana Matejki w Krakowie. W czerwcu minie 175 lat od urodzin malarza, a 1 listopada 120 lat od jego śmierci. Z tej okazji Muzeum Narodowe otworzyło wystawę poświęconą artyście.

We wrześniu 2014 r. ma stanąć nowy most na Zakopiance w Białym Dunajcu. Do tego czasu na starym moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną. Przez ponad rok kierowcy będą się musieli liczyć z dużymi utrudnieniami: - Lepszy korek, niż katastrofa - przekonują urzędnicy.

Skoczek narciarski Maciej Kot, Miss Polski 2012 Katarzyna Krzeszowska i zdobywca złotego medalu w zawodach Robot Challenge Michał Gazda będą zachęcać do studiowania w Krakowie. Rusza kampania „Kraków to stan umysłu”.

Na nowoczesnym sprzęcie będą uczyć się studenci PPWSZ pod okiem wykładowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. – Dydaktyka jest na pierwszym miejscu – zaznacza Roman Kaczmarczyk, który będzie prowadził zajęcia. Laboratorium ma też służyć firmom komercyjnym do badania gruntu np. pod budowę dróg.