Kraków

Kraków

Na co dzień są uczniami, a teraz również uczą innych. – Fajnie tak jest. W jednej dziedzinie wiesz więcej od starszej osoby – mówi jeden z małoletnich nauczycieli, którzy dzielą się swoją informatyczną wiedzą na nietypowym kursie dla seniorów. Na pomysł zajęć, na których profesorowie-wnuczkowie instruują starsze osoby jak obsługiwać komputer, wpadły Społeczne Towarzystwo Oświatowe oraz firma Luxoft.

Tarnowski sąd wydał drugi wyrok w ponownym procesie trzech nastoletnich chłopców, którzy ponad rok temu rzucili bryłą lodu z wiaduktu, na nadjeżdżającego tira. W wypadku, który spowodowali, zginął kierowca ciężarówki. W pierwszym procesie sprawcy dostali odpowiednio 4, 5 i 6 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Tym razem wyrok był ostrzejszy - 8 lat więzienia dla każdego z oskarżonych.

Pomnik sikającego Lenina, który stanął w krakowskiej Nowej Hucie, podzielił nie tylko mieszkańców i polityków Krakowa, ale też zagraniczną prasę. W rosyjskich gazetach możemy przeczytać, że instalacja to "kpina z rewolucji październikowej", ukraińska uważa pomnik, za "dobry żart", a zachodnia docenia walory artystyczne neonowego Lenina.

Policyjny śmigłowiec, który od wtorku zastępuje w Tatrach helikopter TOPR, popsuł się podczas akcji. Awarią zajmą się eksperci. Do czasu naprawy maszyny zespół ratownictwa górskiego pozostał bez wsparcia lotniczego.

Już po raz ósmy krakowskie teatry otworzyły swoje przestrzenie w ramach Krakowskiej Nocy Teatrów. - To doskonała okazja, żeby zakochać się w teatrze - przekonywali organizatorzy. W ramach wydarzenia, przyznana została Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku jej laureatem został aktor teatru im. J. Słowackiego, Grzegorz Mielczarek.

W Krakowie ruszyła kampania zniechęcająca mieszkańców i turystów do dawania pieniędzy żebrakom. Jak podaje urząd miasta, osoby te nie zawsze są biedne. - U blisko 40 procent potwierdziliśmy uprawnienia do emerytury i innych świadczeń, którymi jednak nie byli zainteresowani. Na ulicy mogą zarobić znacznie więcej i bez wysiłku – mówił Łukasz Filk, streetworker z krakowskiego MOPS.

Uniwersytet Jagielloński zamierza zwolnić studentów z opłat za naukę na drugim kierunku. Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec czerwca. Rektor proponuje wprowadzenie podobnych zmian na wszystkich uczelniach wyższych.

Ministerstwo Sportu i Turystyki domaga się zwrotu prawie 4 mln złotych, które przekazało miastu Kraków na prowadzenie działań związanych z kandydaturą do organizacji zimowych igrzysk 2022. Władze miasta nie zamierzają jednak oddawać już wydanych pieniędzy i zasłaniają się zaakceptowanymi przez resort fakturami. Co więcej, Kraków domaga się przekazania reszty obiecanych przez MSiT funduszy.

Referendum w sprawie ZIO 2022 przeprowadzono zgodnie z prawem - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Krakowie. Tym samym odrzucono skargę małżeństwa, które uznało, że Rada Miasta Krakowa przekroczyła swoje kompetencje i działała na szkodę miasta.

Członkowie elitarnej grupy Shadow of the Wolf uczą tropienia funkcjonariuszy polskiej straży granicznej, pracujących przy tak zwanej zielonej granicy. Amerykańscy Indianie z Arizony są cenionymi w świecie ekspertami od ścigania narkotykowych przemytników i nielegalnych imigrantów.