Kraków

Kraków

Benedict Cumberbatch został uhonorowany nagrodą "Pod Prąd" na festiwalu Off Plus Camera. Nagroda przyznawana jest wybitnym artystom za ich wkład w rozwój filmu i kultury niezależnej. Brytyjskiemu aktorowi statuetkę wręczyła Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

W sobotę mieszkańcy Krakowa mieli szansę przebadać się za darmo w specjalnym tramwaju kursującym w centrum miasta. Około 200 osób skorzystało ze specjalistycznych porad i konsultacji. W ten sposób obchodzono Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej.

Gwiazdor serialu "Sherlock", brytyjski aktor Benedict Cumberbatch spotka się w sobotę z widzami w Krakowie, gdzie trwa 7. edycja Off Plus Camery. Wśród gości festiwalu jest też reżyser Mike Newell, autor filmów "Cztery wesela i pogrzeb" i "Donnie Brasco".

Studenci Politechniki Krakowskiej skonstruowali mały, ekologiczny, ultralekki pojazd przeznaczony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazd stworzony jest z płyt kompozytowych, a prototyp kosztował, zaledwie 25 tysięcy złotych. - Profesor zaproponował nam taki temat na pracę inżynierską - to był projekt i ogólna koncepcja. Na pracę magisterską uzyskaliśmy fundusze od dziekana i mogliśmy przystąpić do realizacji - mówi Filip Przybylski, jeden z konstruktorów pojazdu. - Problemy były, bo wszystko robiliśmy pierwszy raz - przyznaje student.

W miejscowości Młyny (woj. podkarpackie) płonie hala produkcyjna, w której składowane są odpady komunalne. Pożar został opanowany, ale dogaszanie może potrwać nawet kilkanaście godzin.

Aż 100 tysięcy dolarów trafi na konto jednego z 12 finalistów konkursu głównego "Wytyczanie drogi" festiwalu Off Plus Camera. Zwycięzcę wskaże jury, na czele którego stoi Jerzy Stuhr. W rozmowie z TVN24 przewodniczący zdradza, że ma już swoich faworytów.

Rodzice półrocznej Magdy, która zmarła z wygłodzenia pozostaną w areszcie - zdecydował Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Biegli, którzy ich badali złożyli ponadto wniosek o przymusową obserwację psychiatryczną. W czwartek matka dziewczynki była przesłuchiwana w prokuraturze. Jak wynika z ustaleń TVN24 sama poprosiła o możliwość uzupełnienia zeznań. Obciąży znachora, u którego "leczyła" dziecko?

Od 8 do 12 mld zł miałaby kosztować budowa pierwszej linii metra w Krakowie o długości około 19 km, która przebiegałaby przez Nową Hutę, ścisłe centrum miasta do Bronowic. Koszt budowy planowanych trzech tras może wynieść nawet 25 mld zł, a nie jest pewne, czy metro sprawi, że w Krakowie będzie podróżowało się szybciej.

Dziś prokuratura przesłucha matkę półrocznej Magdy, która według prokuratury zmarła z wygłodzenia. Jej rodzicom grozi 10 lat więzienia. Z informacji TVN24 wynika, że matka chce opowiedzieć o kontaktach ze znachorem, pod którego wpływem miała być cała rodzina. Okazuje się, że tragedia spod Nowego Sącza to nie jedyny przypadek śmierci dziecka, którym miał zajmować się ów znachor. ("Czarno na białym")

Tarnobrzescy policjanci zatrzymali motocyklistę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. 29-latek zdążył w trakcie ucieczki popełnić szereg wykroczeń. Mężczyzna stracił prawo jazdy, odpowie też za swoje czyny przed sądem.