Kraków

Kraków

"Byłem pierwszy przy bramie wyjściowej"

Wyzwolenie było dla nas nadzieją na życie – podkreśla Henryk Duszyk, który do Auschwitz II-Birkenau trafił w sierpniu 1944 r. z Warszawy. Miał 8 lat. W styczniu 1945 r. był zbyt słaby, by iść o własnych siłach w ewakuacyjnym Marszu Śmierci. Niemcy go zostawili.

"Byłam dzieckiem, które najdłużej żyło w Auschwitz"

Pamiętam, że do baraku dziecięcego weszli nagle żołnierze z czerwoną gwiazdą na czapkach, a nie ekipa Mengelego, którego panicznie się bałyśmy. Dali mi pajdę chleba z margaryną. Jej smak do dziś pamiętam – wspomina była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Lidia Maksymowicz.

Precyzyjni "organizatorzy śmierci". Kim byli kaci z Auschwitz?

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy - komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze. Materiał "Czarno na białym".

"Podjechaliśmy pod rampę, za którą była wolność. Ja wyciągnąłem pistolet"

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz Birkenau. ("Czarno na białym")

Radni zablokują przebudowę torowiska? "Możemy stracić 80 mln zł"

W środę krakowscy radni podejmą decyzję, czy zgadzają się na finansowanie z miejskiego budżetu wprowadzenia ruchu jednokierunkowego wokół Plant. Ponieważ rajcy są w większości przeciwni, inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom wystosowała do nich apel, w którym prosi o poparcie dla tych zmian.

"Frankowicze" wyszli na ulice. "Chcemy rozmów z bankami i z rządem"

Gdańsk, Wrocław, Łodź, Warszawa i Kraków - to tam niezadowoleni frankowicze najliczniej wyszli na ulice, żeby przedstawić swoje racje. Wszyscy zgodnie domagają się pomocy od państwa. Są rozżaleni, że rząd nie naciska na banki, które jeszcze kilka lat temu kusiły tanimi i łatwo dostępnymi kredytami we frankach.

Apartamenty w Zakopanem, które nie istnieją. Policja ostrzega

W internecie pojawiła się strona reklamująca luksusowe apartamenty w stolicy Tatr do wynajęcia na czas wypoczynku. Okazuje się jednak, że oferta jest dziełem wyłudzaczy a "Magiczne Apartapenty" nie istnieją. Policja prosi o ostrożność przy planowaniu urlopu.

Co w życiu jest ważne? Oddychanie. Spotem walczą o powietrze

- Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo co w życiu: oddychanie - mówi w spocie "Walka o oddech" biegacz wysokogórski i himalaista Andrzeja Bargiel. Przygotowany przez Podhalański Alarm Smogowy spot z jego udziałem uświadamia wagę problemu, z którym boryka się Zakopane. W piątek normy powietrza w Małopolsce zostały poważnie przekroczone. Wprowadzono I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Syntetyczna skała lepsza niż beton. Wynalazek naukowców z Krakowa zrewolucjonizuje rynek?

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej opracowali materiał, który może zupełnie odmienić polską branżę budowlaną. "Syntetyczna skała" ma lepsze właściwości niż beton i jest do tego ekologiczna, bo wytwarzana z tufu wulkanicznego. Teraz naukowcy rozglądają się za inwestorem, który będzie zainteresowany wprowadzeniem na rynek nowego materiału.

Gdzie ukrywają się nietoperze?

Grupy badaczy przeczesują teren Gór Świętokrzyskich, skupiając się głównie na opustoszałych piwnicach starych budynków. Szukają żyjących tam nietoperzy.

Tramwaje znikną z okolic krakowskiego Rynku? Radni: prezydent postawił nam ultimatum

Prezydent Krakowa chce wprowadzić ruch jednokierunkowy wokół Plant. W poprzedniej kadencji radni podobny pomysł już raz odrzucili. Teraz twierdzą, że są szantażowani przez prezydenta, który miał zagrozić, że jeśli nie zgodzą się na wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, remont torowiska zostanie przeprowadzony dopiero w przyszłym roku. Do tego czasu ruch tramwajów przy Rynku może być wstrzymany.

Rumun zmarł z głodu w krakowskim areszcie. Sąd uchylił wyroki dla lekarzy

Sąd uchylił wyrok dla lekarzy ws. śmierci obywatela Rumunii. Zostali skazani na osiem lat więzienia za to, że nie ratowali mężczyzny w odpowiednim czasie i w ten sposób nieumyślnie doprowadzili do jego śmierci. Teraz sąd sprawę przekazał do prokuratury rejonowej w celu ponownego rozpoznania. Ponownie rozpatrywana będzie także sprawa uniewinnionej wcześniej kierowniczki więziennego ambulatorium.