Kraków

Kraków

Półroczna Magda P. z Brzeznej (woj. małopolskie) zmarła z powodu niedożywienia i zaniedbania. Teraz jej rodzice oraz znachor Marek H. staną przed sądem. To "porady" pseudolekarza miały doprowadzić do zagłodzenia niemowlęcia. Pierwszą rozprawę sąd wyznaczył na 30 września.

Ministerstwo zadecydowało: dzieci i młodzież w szkołach ma być żywiona zdrowo. Ustawa miała poprawić jakość posiłków jedzonych przez podopiecznych placówek. Zamiast tego uczniowie jedzą jeszcze więcej niezdrowych słodkości. – Rodzice wyposażają dzieci w batony, żeby te zjadły w szkole cokolwiek, bo niedosolonych i niedosłodzonych obiadów jeść nie chcą – tłumaczy starosta nowotarski Krzysztof Faber. Górale wystosowali do minister edukacji apel, w którym proszą o ponowne przemyślenie ustawy.

Zapadł precedensowy wyrok, potwierdzający możliwość karania za handel niebezpiecznymi substancjami, tzw. dopalaczami, na podstawie kodeksu karnego, a nie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty.

Najpierw przegrały w rankingu z ziemniakiem, teraz kieleckie przystanki sprawdzi CBA. Każdy kosztował 400 tys. złotych, a projekt nie przewiduje nawet ławek. Miasto na przystanki wyda w sumie aż 32 miliony złotych. Mieszkańcy Kielc od początku bardzo mocno krytykują kosztowną inwestycję. Przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach zapewniają, że kontroli CBA się nie obawiają.

12 godzin trwała akcja poszukiwawcza mężczyzny, na którego podczas kopania studni osunęła się ziemia. Służbom nie udało się uratować 62-latka. W nocy znaleziono jego zwłoki.

W poniedziałek rozpoczną się regularne kursy pociągów Kolei Małopolskich na nowej linii kolejowej łączącej Kraków z lotniskiem Kraków Airport. Pociągi będą jeździć o stałych porach, co pół godziny. Przejazd w jedną stronę zajmie około 20 minut.

- Gmina nie poczuwa się do winy, trudno powiedzieć czy to wyciek spowodował zatrucie – tak na zarzuty wędkarzy odpowiada wójt gminy Lubenia. Ci uważają, że do śmierci ryb w miejscowej rzeczce doprowadził nielegalny odpływ gminnej kanalizacji. - Do tej pory nie było wiadomo o żadnym nielegalnym odprowadzaniu – podkreśla wójt. Sprawę bada policja.

Mieszkańcy Kościeliska wyszli na ulice. Jedni po to, by zaprotestować przeciwko przyjęciu uchodźców, drudzy, by poprzeć ten pomysł. Doszło do kłótni i wyzwisk. Manifestacje to pokłosie słów wójta, który zadeklarował, że gmina może imigrantów przyjąć. Później z tego stwierdzenia się wycofał, jednak to nie powstrzymało protestujących.

Krakowscy policjanci trafili na trop dwóch poznaniaków, którzy w sieci mieli sprzedawać podrobioną viagrę i leki na potencję dla kobiet. Mundurowi ustalili, że nieprzebadane medykamenty najprawdopodobniej pochodziły z Indii. - Stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia – podkreślają. Handlarze są już w rękach policji, grożą im 2 lata więzienia.