"Tak jak na początku maja modliliśmy się o deszcz, módlmy się, żeby przestał teraz padać"

Aktualizacja:
[object Object]
W czwartek odbyło się posiedzeniu sztabu kryzysowego w Krakowie z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiegotvn24
wideo 2/35

Będziemy na bieżąco monitorować zagrożenie powodziowe - zapewnił podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Na południu Polski po ostatnich ulewach strażacy interweniowali ponad 3 tysiące razy, odnotowano również ponad tysiąc podtopień, z czego najwięcej na Podkarpaciu. - Tak jak na początku maja modliliśmy się o deszcz, to módlmy się, żeby ten deszcz przestał teraz padać - podkreślił szef rządu.

W związku z intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami w małopolskim urzędzie wojewódzkim odbyło się w czwartek posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło i ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Uczestniczył w nim także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz przedstawiciele policji i straży pożarnej.

"Módlmy się, żeby ten deszcz przestał teraz padać"

Premier podziękował za sprawną koordynację między służbami. Dziękował również wojewodom z zalanych terenów, wojsku oraz Wojskom Obrony Terytorialnej.

- Z kilku stron płynęły do mnie takie prośby, abym wspomniał o tym, żeby pracodawcy, którzy zatrudniają druhów i druhny z ochotniczych straży pożarnych, żeby zwalniali [ich - przyp. red.] z pracy w przypadku, kiedy ci druhowie uczestniczą w akcjach - powiedział premier. Jak ocenił, "ci ludzie wykonują znakomitą pracę w terenie".

Zapowiedział, że czwartek uda się w "kilka miejsc, gdzie istnieje zagrożenie powodziowe". - Będziemy na bieżąco monitorować sytuację - zapewnił szef rządu.

- Tak jak na początku maja modliliśmy się o deszcz, to módlmy się, żeby ten deszcz przestał teraz padać - powiedział Morawiecki. Poprosił również szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, aby udał się na południe województwa śląskiego, "ponieważ tam jest sytuacja kryzysowa", i aby osobiście nadzorował i koordynował pracę służb wraz z wojewodą śląskim. Morawiecki podziękował także wicepremier Beacie Szydło, która - jak mówił - "jest ciągle obecna w wielu miejscach".

Szef rządu podkreślił również, że mieszkańcy terenów objętych zagrożeniem powodziowym pomagają sobie nawzajem w sposób "niezwykle ofiarny i solidarny". Podziękował im za to.

735 interwencji w Małopolsce

Wcześniej na początku posiedzenia sztabu kryzysowego, szef rządu wysłuchał raportu komendanta małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej. Starszy brygadier Marek Bębenek przekazał, że do godziny 6 rano małopolska straż podjęła 735 interwencji. - W każdym powiecie mamy zgłoszenia - powiedział.

Sprecyzował, że w nocy ze środy na czwartek do 53 zwiększyła się liczba interwencji w powiecie wielickim i dodał, że w akcjach uczestniczyło 3100 strażaków.

- Zwiększonej liczby zdarzeń na godzinę 6 rano w województwie małopolskim w skali makro nie odnotowaliśmy - dodał Bębenek. Pytany przez premiera, jak wygląda sytuacja w południowych powiatach Małopolski, gdzie zapowiadane są najbardziej intensywne deszcze, szef małopolskiej straży pożarnej odpowiedział: - Tu mamy pojedyncze zgłoszenia. Typowe podtopienia.

- Może się sytuacja zmienić w skali województwa - zastrzegł jednocześnie komendant. Jak dodał, "klapy" Wisły w Małopolsce zachodniej zaczynają się zamykać. - Wszystkie dopływy do Wisły w tym przypadku zaczną robić tak zwaną cofkę, czyli woda będzie zawracać - wyjaśnił. - Przegrupowaliśmy dzisiejszej nocy odpowiednie środki, które nam pozwolą przeczekać niekorzystną aurę - dodał.

Według synoptyków w czwartek w Małopolsce nadal będzie padać miejscami bardzo intensywny deszcz. Pogoda ma się poprawić w piątek.

Utrudnienia na szlakach kolejowych

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekazał, że "z raportu z godziny 6 rano wynika, że jedno utrudnienie w województwie podkarpackim na drodze krajowej numer 9 w rejonie Kolbuszowej zostało usunięte (...). W województwie śląskim i małopolskim nie odnotowano utrudnień na drogach, natomiast większe problemy są na szlakach kolejowych" - poinformował.

Zaznaczył, że w województwie podkarpackim naruszona została stabilność nasypów kolejowych między innymi na szlakach: Dęba, Rozalin, Kolbuszowa, Sędziszów Małopolski, Trzciana.

- Tam wprowadzono ograniczenia prędkości pociągów - poinformował minister. Dodał, że na stacji kolejowej Trzciana zalane zostały przejścia podziemne dla podróżnych. - Pracują tam strażacy, usuwają to zagrożenie - zaznaczył. Przekazał, że na szlaku kolejowym Mszana-Tymbark intensywne opady deszczu spowodowały trudności w relacjach pociągów towarowych.

Z kolei w województwie śląskim na linii pociągów na szlaku Katowice-Muchowiec na skutek podmycia drzew rosnących w pobliżu zerwana została sieć trakcyjna, a na odcinku Mysłowice-Brzezinka konary powalonego drzewa spowodowały utrudnienia w ruchu. - Bardzo trudna sytuacja jest dzisiaj z godziny 5.30 na stacji Wisła-Uzdrowisko. Zostały zalane rozjazdy kolejowe. Wprowadzono komunikację zastępczą. Tam na razie wyłączono ruch kolejowy - powiedział minister.

Adamczyk zapowiedział także, że o godzinie 14 w Ministerstwie Infrastruktury odbędzie się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Tam zostanie oceniona sytuacja we wszystkich województwach, gdzie występują zagrożenia - podkreślił.

Adamczyk: w resorcie infrastruktury pracuje zespół monitorowania zagrożeń na szlakach transportowych
Adamczyk: w resorcie infrastruktury pracuje zespół monitorowania zagrożeń na szlakach transportowychtvn24

"Mamy duży zapas worków na piasek, ponad 3 miliony"

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przypomniał, że wszystkie magazyny przeciwpowodziowe, które są w dyspozycji wojewody są objęte całodobowym dyżurem pracowników.

- Jesteśmy gotowi do tego, aby wspierać powiatowe i gminne centra zarządzania kryzysowego. Ten apel, który wczoraj kierowałem do szefów gmin i powiatów - jesteśmy gotowi do współpracy, do wspierania sprzętem, do wspierania także tym co najbardziej potrzebne jeśli chodzi o umacnianie wałów - powiedział.

- Mamy duży zapas worków na piasek, ponad 3 miliony worków, które są w dyspozycji. Oprócz tego są zasoby w poszczególnych sztabach powiatowych i gminnych, ale także w sztabach Straży Pożarnej, tak że myślę, że tu jesteśmy zaopatrzeni - dodał Ćwik.

Poinformował także, że w czwartek wieczorem zostanie zorganizowane najprawdopodobniej kolejne posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, na który zostanie podsumowana sytuacja w regionie. Zespół zapozna się także z prognozami pogody na najbliższą noc.

Wojewoda małopolski: jesteśmy gotowi do wsparcia lokalnych centrów zarządzania kryzysowego
Wojewoda małopolski: jesteśmy gotowi do wsparcia lokalnych centrów zarządzania kryzysowegotvn24

Interweniują także energetycy

Jak przekazała w czwartek spółka energetyczna Tauron, prawie 200 razy interweniowali do tej pory na terenie województwa małopolskiego energetycy, usuwając uszkodzenia sieci spowodowane intensywnymi opadami deszczu i gwałtownymi burzami.

Większość interwencji dotyczyła rejonu Tarnowa, gdzie sytuacja była najtrudniejsza. Obecnie w okolicach tego miasta wyłączonych jest 55 klientów (5 - Dąbrowa Tarnowska, 50 - Wadowice Dolne). Są to miejsca, gdzie stan wody jest najwyższy. Pozostałe wyłączenia mają charakter przejściowy i uszkodzenia są usuwane na bieżąco.

Przy usuwaniu awarii na obszarze Małopolski aktualnie zaangażowanych jest około 100 pracowników pogotowia energetycznego.

W rejonie Dąbrowy Tarnowskiej drzewo przewróciło się na sieć niskiego napięcia w miejscu, gdzie jest ok. 2 metry wody. Zdarzało się także, że drzewa łamały słupy. Sporo pracy energetycy mają także ze względu na podtopienia urządzeń między innymi zalane przyłącza kablowe i skrzynki energetyczne. Na zalanych ulicach zdarzały się także wyłączenia stacji transformatorowych.

Energetycy przygotowali agregaty prądotwórcze do wykorzystania, gdyby sytuacja powodziowa się pogorszyła. W pełnej gotowości są także brygady energetyków wyposażonych w specjalistyczny sprzęt w postaci podnośników, koparek i dźwigów. Wszystkie te działania są związane z zapewnieniem bezpieczeństwa klientom spółki oraz zabezpieczeniem infrastruktury energetycznej.

Ponad 3000 interwencji strażaków

Jak mówił w czwartek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, to były "bardzo pracowite ostatnie dni".

- Od wtorku do dzisiejszego poranka to już ponad 3 tysiące interwencji, tylko dzisiaj to już ponad 200 - podkreślił. Dodał, że trudna sytuacja była "głównie na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz w województwie Świętokrzyskim".

Przypomniał także, że trudna sytuacja panuje także na Lubelszczyźnie. - W dalszym ciągu w tym województwie w jednej z gmin w czterech miejscowościach usuwane są skutki trąby powietrznej, która przeszła we wtorek - powiedział Frątczak.

- Wiatr uszkodził czy też zerwał dachy na prawie 150 budynkach, z czego 54 to budynki mieszkalne - wymieniał rzecznik PSP szkody powstałe po przejściu trąby powietrznej. - To zawsze priorytet w naszych działaniach - zabezpieczanie takich budynków, żeby zminimalizować i tak już powstałe straty - wskazywał.

Zalanych 1100 budynków

- Zalanych jest według naszych danych prawie 1100 budynków, najwięcej na Podkarpaciu - poinformował Frątczak. Dodał, że w 250 przypadkach strażacy wypompowywali wodę z zalanych dróg.

- Wiele odcinków było nieprzejezdnych - zaznaczył gość TVN24. Dodał, że straż pożarna zajmowała się usuwaniem "setek połamanych i powalonych drzew". - Wczoraj pracowało przy usuwaniu tylko i wyłącznie skutków tych anomalii pogodowych ponad 10 tysięcy strażaków państwowych i ochotniczych straży pożarnych - podkreślił Frątczak.

Mapa podtopień, spowodowanych intensywnymi opadami. Stan na 23 majaGoogle Maps

Ewakuowano prewencyjnie 49 osób

Do godzin popołudniowych łącznie prewencyjnie ewakuowano 49 osób. 32 to mieszkańcy powiatu tarnowskiego (woj. małopolskie), a 17 - powiatów mieleckiego i kolbuszowskiego (woj. podkarpackie).

- To osoby, których domy zostały zalane, bądź też groziło osunięciem się ziemi [na domy - przyp. red.] - wyjaśniał Frątczak.

W czwartek ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują Śląska, Podkarpacia i Małopolski. Wcześniej w środę ostrzeżenia te obowiązywały także dla Świętokrzyskiego, Lubelskiego i Dolnego Śląska.

Ponad 3 tysiące interwencji straży pożarnej w związku z sytuacją pogodową
Ponad 3 tysiące interwencji straży pożarnej w związku z sytuacją pogodowątvn24

"Strefa opadów będzie zalegała do piątku"

W środę podtopienia o charakterze lokalnym wystąpiły głównie w powiatach: tarnobrzeskim, mieleckim, kolbuszowskim i ropczycko-sędziszowskim. Mogły one dotknąć około 300 domów.

W południowej części Kotliny Sandomierskiej spadło 50-80 mm wody na metr kwadratowy, ale już na południu regionu, między innymi w Bieszczadach, tylko kilkanaście. W ocenie meteorologów prognozy na "najbliższe dwie doby nie są optymistyczne", a "strefa opadów będzie zalegała do piątku".

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas środowej konferencji prasowej zagwarantowała "pełną pomoc ze strony państwa, także w postaci zasiłków specjalnych" dla wszystkich poszkodowanych mieszkańców regionu. - Pomoc będzie adekwatna do potrzeb - zaznaczyła wojewoda.

Zalane ulice, ponad 250 interwencji w Świętokrzyskiem

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Kielcach aspirant Kristian Czerwik, straż pożarna w związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowała w Świętokrzyskiem do tej pory 257 razy.

- Wyjeżdżaliśmy głównie do wypompowywania wody z posesji prywatnych, obiektów publicznych oraz zalanych piwnic. Nasze działania w związku z opadami deszczu zostały na tę chwilę zakończone. Nie otrzymujemy na razie nowych zgłoszeń - powiedział Czerwik. Dodał, że w żadnym miejscu nie zostały przekroczone stany ostrzegawcze na świętokrzyskich rzekach.

Najtrudniejsza sytuacja nadal panuje w Kazimierzy Wielkiej, gdzie zalane jest rondo, na którym krzyżują się dwie drogi wojewódzkie. Podtopione są także okoliczne ulice.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia obowiązuje w całym województwie do godziny 18 w czwartek. Prognozy zakładają wystąpienie silnych opadów deszczu z burzami.

W Małopolsce "zaczęły wzbierać rzeki główne"

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora przekazała w czwartek, że na dziesięciu rzekach Małopolski na 11 wodowskazach są przekroczone stany alarmowe. Dla mieszkańców jeszcze w tej dobie nie oznacza to niebezpieczeństwa, przy czym jeśli deszcze nie ustaną w najbliższych dwóch dobach, mogą wystąpić liczniejsze zjawiska podtopień i zalań.

Dodała, że w obrębie całego obszaru działania RZGW - w Małopolsce i na Żywiecczyźnie - na razie nie ma potrzeby podwyższania wałów. - Wszystkie rzeki płyną w korytach. Nawet w powiecie dąbrowskim zaobserwowaliśmy lekki spadek poziomu wód względem dnia wczorajszego, ale zaczęły wzbierać rzeki główne, ponieważ są zaordynowane większe zrzuty ze zbiorników przeciwpowodziowych - powiedziała Sikora. Dodała, że wszystkie zbiorniki mają rezerwę.

Według danych RZGW na ponad 40 wodowskazach w zlewni Górnej Wisły, Soły, Skawy, Raby przekroczone są stany ostrzegawcze, a prognozy są rosnące.

Małopolski komendant PSP Marek Bębenek powiedział że od początku intensywnych deszczy strażacy w regionie podjęli około 750 interwencji. W działania zaangażowanych jest około 3100 strażaków.

- Najpoważniejsza sytuacja jest obecnie w powiecie wielickim, gdzie mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń. Na terenie powiatu dąbrowskiego sytuacja się stabilizuje – powiedział Bębenek. Według synoptyków w czwartek w Małopolsce nadal będzie padać miejscami bardzo intensywny deszcz. Pogoda ma się poprawić w piątek.

"Wały są niskie i nie wytrzymują naporu wody"

Wskutek intensywnych opadów deszczu we wschodniej części Małopolski wezbrały lokalne potoki i rzeki. Najpoważniejsza sytuacja panowała w powiatach: dąbrowskim, tarnowskim, proszowickim i gorlickim.

W środę skutki ulew usuwało ponad dwa tysiące strażaków z państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

- Sytuacja jest obecnie pod kontrolą, a straż pracuje nad umacnianiem wałów. W wielu piwnicach woda nie została jeszcze wypompowana - informował rzecznik prasowy małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej Sebastian Woźniak.

- Budynki gospodarcze są już zalane. Do domu jeszcze nie doszła woda, ale już jest pod napięciem. Gdzie tu wypompować tę wodę, jak tu nie ma gdzie - zwrócił uwagę jeden z mieszkańców Suchego Gruntu.

Kobieta pracująca przy umacnianiu wskazywała, że "trzeba ratować najpierw dom". - To, co już jest w wodzie, to drewno, to już zostanie, ale najważniejszy jest dom. Tym bardziej, że dziesięć dni temu też była u nas powódź - przyznała mieszkanka małopolskiej miejscowości.

Waldemar Gorzkowic ze straży pożarnej stwierdził, że służby starają się "uratować to, co jest". - Wały są niskie i nie wytrzymują naporu wody. Nie wiemy, czy zalew w narożnikach puścił wodę, a jeśli tak, to kiedy - dodał.

W Małopolsce posiedzenie sztabu kryzysowego

Zgodnie ze stanem na środę wieczorem w Małopolsce podtopionych zostało, według danych Urzędu Wojewódzkiego, około 350 budynków. Rzecznik straży podkreślił, że najbardziej aktualne dane są dopiero podliczane.

Nie odnotowano ofiar śmiertelnych ani rannych. W Dąbrowie Tarnowskiej i Swarzowie, w związku z wezbraniem rzeki Breń, ewakuowano łącznie 32 osoby. W Wojewódzkim Magazynie Przeciwpowodziowym dla Małopolski - w obiektach w Dąbrowie Tarnowskiej i Tarnowie - wprowadzono całodobowy dyżur.

W środę premier spotkał się z mieszkańcami miejscowości Suchy Grunt, gdzie wiele terenów znalazło się pod wodą.

Suchy Grunt pod wodą po ulewnych opadach deszczu
Suchy Grunt pod wodą po ulewnych opadach deszczutvn24

Uszczelnianie grobli w Izbiskach koło Mielca

Od południa w środę w Izbiskach koło Mielca trwała akcja uszczelniania przerwanej grobli stawu.

- Pracę zakończył śmigłowiec Straży Granicznej, który wrzucał worki uszczelniające do wyrwy w grobli. Teraz do pracy przystąpili strażacy - poinformował w środę wieczorem rzecznik podkarpackiej straży pożarnej, Marcin Betleja.

Do szerokiej na siedem-osiem metrów wyrwy strażacy wrzucali między innymi kamienie i gruz. W akcji uczestniczy około 100 strażaków. - Na miejscu są też żołnierze, którzy mogą zostać włączeni do prac - wyjaśniał Betleja.

W pobliżu grobli jest kilkanaście gospodarstw. - Nie ma potrzeby ewakuacji. Jednak mamy do dyspozycji sprzęt i jeżeli zajdzie taka potrzeba, to jesteśmy gotowi ją przeprowadzić - zaznaczył rzecznik. Dodał, że z możliwości ewakuacji skorzystało do tej pory kilkanaście osób.

"Sama praca swoja, tego się nie da wycenić"

Właścicielom gospodarstw w Izbiskach trudno jednak na obecnym etapie ocenić skalę zniszczeń. - Sama praca swoja, tego się nie da wycenić. Co z tego, że mogę powiedzieć, ile zapłaciłem za sadzonkę czy nasiona, ale przy tym trzeba było chodzić, poświęcić się - mówił pan Konrad, pytany o szkody, jakie woda poczyniła w jego gospodarstwie.

- Jeśli to wszystko obeschnie, to będzie trzeba wszystko robić od początku, bo nie mamy wyjścia - dodał.

Jego żona, pani Beata, zwróciła uwagę w rozmowie z reporterem TVN24, że w sezonie oboje pracowali nad uprawami od świtu do nocy. - Na pewno straty są duże - oceniła, podkreślając, że będzie im "ciężko wrócić do stanu, który pozwoli im mieć jakiś przychód".

Woda zniszczyła uprawy w podkarpackich Izbiskach
Woda zniszczyła uprawy w podkarpackich Izbiskachtvn24

Zalane śląskie szpitale

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w czwartek rano na stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko zalane zostały rozjazdy kolejowe, trzeba było wstrzymać ruch pociągów. Na odcinku Wisła Uzdrowisko–Wisła Głębce wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Strażacy przez całą minioną dobę wielokrotnie wzywani byli między innymi do wypompowywania wody z dróg i posesji. Około 40 zgłoszeń było związanych z silnym wiatrem - koniecznością usuwania powalonych drzew i konarów. Po kilka takich interwencji strażacy zanotowali w Katowicach, oraz powiatach cieszyńskim i tarnogórskim.

Najtrudniejsza sytuacja występowała w rejonie Bielska-Białej. Z informacji Patrycji Pokrzywy, rzecznik tamtejszych strażaków, od godziny 3 nad ranem w czwartek mieszkańcy wzywali ratowników na pomoc blisko 200-krotnie, z czego około 120 razy w samym mieście. Głównie pompowano wodę z piwnic.

- Spore rozlewisko powstało w niecce na ulicy Słowackiego poza centrum miasta. Głębokość wody przekroczyła tam 50 centymetrów. Już w środę strażacy wypompowywali wodę z piwnicy budynku, w którym znajduje się centrum radioterapii. Teraz mieliśmy też zgłoszenie ze szpitala Pod Bukami. Zalana jest też jedna stacja trafo - powiedziała rzecznik.

Energetycy podali, że przy niektórych ulicach na peryferiach Bielska-Białej występują przerwy w dostawie prądu.

Przekroczone stany alarmowe rzek

W pozostałych rejonach południa województwa jest spokojniej, choć rzeka Olza w okolicy Cieszyna zagroziła wylaniem po czeskiej stronie. Rzecznik czeskocieszyńskiego magistratu Dorota Havlikova poinformowała, że tamtejsi strażacy wytypowali miejsca, w których może ona wystąpić z brzegów. Zaczęli już budować zaporę z worków z piaskiem w parku Adama Sikory.

Z danych IMiGW wynika, że w czwartek rano stany alarmowe były przekroczone: na Olzie w Cieszynie o 72 cm (302 cm), Wiśle w Wiśle (o 3 cm - poziom wynosił 183 cm), Ustroniu (o 32 cm - 262 cm), Skoczowie (o 55 cm - 315 cm) i Goczałkowicach (o 41 cm - 451 cm), Brennicy w Górkach Wielkich (o 10 cm - 270 cm), Biała w Bielsku-Białej (o 30 cm - 230 cm) i Czechowicach-Dziedzicach/Bestwinie (o 188 cm - 448 cm), Koszarawa w Pewli Małej (o 10 cm - 240 cm). W rzece Brynica w Brynicy stan alarmowy był przekroczony o 18 cm. Stan alarmowy przekroczyła również Soła w Oświęcimiu w zachodniej części Małopolski, która graniczy z województwem śląskim (o 46 cm - 506 cm). W kilkunastu innych punktach pomiarowych w regionie także przekroczone są stany alarmowe.

Meteorolodzy zapowiadają, że w czwartek w województwie śląskim należy liczyć się z dalszymi, miejscami intensywnymi, opadami deszczu i burzami. Poziom wody w niektórych w rzekach nadal będzie przekraczał stany alarmowe i ostrzegawcze.

Dwie ich interwencje dotyczyły osuwisk w Beskidach

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach mówił wcześniej w środę, że strażacy są wzywani zazwyczaj do lokalnych podtopień oraz usuwania drzew i konarów.

Najwięcej pracy strażacy mają na południu województwa. Dwie ich interwencje dotyczyły osuwisk w Beskidach. W Lesznej Górnej zwały ziemi zbliżyły się na około 50 metrów do trzech domów. W Koniakowie ziemia osunęła się na drogę. Strażacy oczyścili ją już ze zwałów błota i udrożnili.

Aktualnie pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całej południowej części województwa.

Przekroczone stany ostrzegawcze na dolnośląskich rzekach

W dziesięciu miejscach na dolnośląskich rzekach w środę wieczorem przekroczone były stany ostrzegawcze. Sytuacja związana z opadami deszczu jest stabilna. Nie ma miejsc w województwie, gdzie występują szczególne zagrożenia - wynika z informacji przekazanych przez straż pożarną.

- Obecnie na dolnośląskich rzekach stany ostrzegawcze przekroczone są na dziesięciu wodowskazach. Taka sytuacja jest na Białej Lądeckiej, Nysie Kłodzkiej, Pełcznicy, Kaczawie, Kamienicy, Kamiennej, Kwisie, Czarnym Potoku i Witce - poinformował w środę wieczorem na Twitterze wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu powiedział, że sytuacja związana z zagrożeniami wynikającymi z opadów deszczu jest na Dolnym Śląsku stabilna. - Nie ma miejsc w województwie, gdzie występują jakieś szczególne zagrożenia - powiedział dyżurny.

Dodał, że jeśli w nocy nie będzie gwałtownych opadów, to woda w rzekach powinna zacząć opadać.

Lubelskie: trwa usuwanie skutków nawałnic

W województwie lubelskim nie było silnych burz ani gwałtownych, ulewnych deszczy. Trwało natomiast usuwanie skutków nawałnic, jakie przeszły nad regionem w ostatnich dniach.

Przez całą środę strażacy mieli 80 interwencji, z czego 40 wiązało się z usuwaniem z dróg połamanych gałęzi i konarów drzew. - Dzień upłynął raczej spokojnie. Nie było gwałtownych wichur ani burz. Nie wyjeżdżaliśmy też do podtopień - poinformował oficer dyżurny ze stanowiska kierowania w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Lublinie Piotr Kołtun.

Około stu strażaków, a także kilkudziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, pracowało w gminie Wojciechów przy usuwaniu skutków trąby powietrznej, która przeszła tam we wtorek. Wichura zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa. Największe straty są we wsiach Stasin i Palikije Pierwsze.

Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski powiedział, że w gminie uszkodzonych jest 90 budynków, w tym 29 to budynki mieszkalne.

- Na czterech budynkach mieszkalnych jest całkowicie zerwany dach, na pozostałych są mniejsze uszkodzenia. Na budynkach gospodarczych też są zniszczenia dachów, ale są też takie sytuacje, że te budynki gospodarcze, garaże, stodoły są zawalone - powiedział.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przekazał w środę gminie Wojciechów pierwsze środki na wsparcie dla poszkodowanych. Na konto gminy trafiła kwota 192 tysiące złotych, przeznaczona na pomoc dla 32 rodzin, którym żywioł odebrał dobytek. Wojewoda zapowiedział, że po oszacowaniu wszystkich strat poszkodowanym będą przekazywane kolejne środki.

Według wstępnych szacunków wójta gminy Wojciechów wartość strat może przekroczyć milion złotych. Jak tłumaczył, oprócz zerwanych i uszkodzonych dachów na budynkach, są też zniszczone między innymi maszyny rolnicze, ciągniki, które były w zawalonych garażach i wiatach.

Zapowiedzi pomocy finansowej dla poszkodowanych

W powiecie lubartowskim strażacy kończyli usuwanie skutków silnego wiatru, który wiał tam w poniedziałek i wtorek. Najwięcej szkód nawałnica wyrządziła w gminach Uścimów, Ostrów Lubelski i Niedźwiada.

Uszkodzonych zostało w sumie 25 budynków – uszkodzenia te głównie dotyczą dachów, ale pięć budynków mieszkalnych i trzy gospodarcze ma uszkodzoną konstrukcję. Strażacy usunęli też z posesji i dróg kilkadziesiąt powalonych drzew i konarów.

- Wszystkie zgłoszenia są już obsłużone. Zabezpieczyliśmy prowizorycznie uszkodzone dachy. Nie było potrzeby ewakuacji ludzi - powiedział Maciej Lewczuk z komendy powiatowej PSP w Lubartowie.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że poszkodowani mieszkańcy powiatu lubartowskiego także otrzymają wsparcie finansowe. Zapewnił, że pozostaje w tej sprawie w kontakcie z władzami tamtejszych gmin.

Na skutek silnych opadów deszczu uszkodzona została droga gminna między miejscowościami Góry Kolonia i Gutanów, na granicy gmin Markuszów i Garbów. Jezdnię podmyła tam wezbrana woda.

Autor: asty,akr//now / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożar magazynu na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Gdańsku. Z ogniem walczy blisko 150 strażaków. Przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się około 60 osób. W hali znajdowało się 1500 rowerów miejskich, w tym 1300 elektrycznych, oraz 1000 akumulatorów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców Gdańska, apeluje o zamykanie okien.

Wielki pożar hali, w środku rowery elektryczne i akumulatory. "Dym może być toksyczny"

Wielki pożar hali, w środku rowery elektryczne i akumulatory. "Dym może być toksyczny"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/ PAP

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski w czasie posiedzenia sejmowych komisji odpowiadał na krytykę części posłów dotyczącą tej instytucji. - Uchwalcie państwo zmianę konstytucji i zlikwidujcie Trybunał Konstytucyjny, jeżeli tak wam on przeszkadza - zwrócił się do nich.

Bogdan Święczkowski: zlikwidujcie Trybunał, jak wam tak przeszkadza

Bogdan Święczkowski: zlikwidujcie Trybunał, jak wam tak przeszkadza

Źródło:
PAP

Piaszczyste plaże i lazur ciepłych wód Morza Śródziemnego... Donald Trump ogłosił, że widzi tu "riwierę Bliskiego Wschodu", a na niej "międzynarodowe" towarzystwo. Wystarczy jednak odwrócić się tyłem do morza, by zobaczyć, że tam, gdzie prezydent USA widzi przyszłe fale turystów, od wielu lat przelewają się fale przemocy, uchodźców, ubóstwa i bólu. Przyjrzyjmy się, czym jest Strefa Gazy.

To tu Trump widzi "riwierę". A czym jest Strefa Gazy?

To tu Trump widzi "riwierę". A czym jest Strefa Gazy?

Źródło:
CNN, BBC, TVN24, tvn24.pl

Lód załamał się pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey (USA). Z uwagi na niesprzyjające warunki wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musiał sam wskoczyć do jeziora i przebijać się przez lód, by dotrzeć do tonącego. Jak później opowiadał, w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody

Źródło:
ABC7 News

  Belgijska policja szuka uzbrojonych mężczyzn po doniesieniach o strzelaninie w pobliżu stacji metra Clemenceau w Brukseli. Po oddaniu strzałów wbiegli oni na stację. Mogli się ukryć w tunelach metra. Belgijska stacja telewizyjna VRT przekazała, że policja ich tam nie odnalazła. Obława wciąż trwa.

Oddali strzały i uciekli. W tunelach metra policjanci ich nie znaleźli

Oddali strzały i uciekli. W tunelach metra policjanci ich nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Le Soir, tvn24.pl, VRT

Żołnierz, który na początku lutego zmarł przy polsko-białoruskiej granicy, wysłał przed śmiercią wiadomość do kolegów. Prokuratura bada ten wątek, jednak nie ujawnia treści wiadomości. Podkreśla też, że na razie nie ma w planach stawiania komukolwiek zarzutów w związku z tragedią. Sekcja zwłok potwierdziła, że przyczyną zgonu 19-latka była rana postrzałowa głowy.

Żołnierz przed śmiercią wysłał wiadomość kolegom

Żołnierz przed śmiercią wysłał wiadomość kolegom

Źródło:
tvn24.pl

Obraźliwy baner wymierzony w dziennikarza "Gazety Wyborczej" Piotra Żytnickiego zawisł na trybunie stadionu podczas meczu Ekstraklasy pomiędzy Lechem Poznań a Widzewem Łódź. Transparent miał wisieć kilkanaście minut. Żytnicki złożył zawiadomienie do prokuratury. Nikt z klubu się z nim nie kontaktował ani go nie przeprosił.

Kibole wywiesili transparent obrażający dziennikarza. "To zemsta za opisywanie ich działalności"

Kibole wywiesili transparent obrażający dziennikarza. "To zemsta za opisywanie ich działalności"

Źródło:
tvn24.pl

Tygrys i dzik zostały uwięzione w studni w środkowych Indiach. Zwierzęta wpadły do wody po nieudanym polowaniu, ale w wodzie drapieżnik i ofiara zawarły tymczasowy rozejm. Na pomoc ruszyli im pracownicy pobliskiego parku narodowego. Uwięzionym udało się bezpiecznie opuścić pułapkę.

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"

Źródło:
NDTV, Times of India

Na autostradzie A2 na wysokości Brwinowa doszło do dwóch zdarzeń. W pierwszym przypadku zderzyły się trzy osobówki, w drugim - tir i busy. Dwie osoby zostały poszkodowane. Są utrudnienia w ruchu w kierunku Poznania.

Zaczęło się od hamowania, skończyło na dachowaniu. Utrudnienia na A2

Zaczęło się od hamowania, skończyło na dachowaniu. Utrudnienia na A2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hiszpańska policja rozbiła grupę przestępczą, która przez internet oferowała sprzedaż zwierząt, głównie psów. Potencjalnych nabywców przekonywała zdjęciami czworonogów, zwierzęta te jednak w rzeczywistości nie istniały. W ten sposób wyłudzono ponad 150 tysięcy euro.

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu NBP – wskazano w komunikacie opublikowanym po zakończonym w środę posiedzeniu RPP.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sam zakaz telefonów komórkowych w szkołach nie wiąże się z lepszymi ocenami ani lepszym samopoczuciem uczniów - wynika z nowych badań brytyjskich naukowców. Analiza wskazuje, że wykluczenie smartfonów ze szkół to za mało - podkreśla współautorka nowych badań w rozmowie z BBC, dodając, że "musimy zrobić coś więcej".

Jak zakaz telefonów w szkołach wpływa na uczniów? "Zaskakujące" wyniki badań

Jak zakaz telefonów w szkołach wpływa na uczniów? "Zaskakujące" wyniki badań

Źródło:
BBC, Lancet, tvn24.pl

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewnił w środę, że nie wstydzi się niczego, co padło na posiedzeniach kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, którego jest prezesem. Podkreślił też, że nie wydał żadnej decyzji, aby nie udostępniać stenogramów wnioskującym o to posłankom Koalicji Obywatelskiej.

Nawrocki "nie wstydzi się niczego", co było na kolegiach IPN

Nawrocki "nie wstydzi się niczego", co było na kolegiach IPN

Źródło:
PAP

- Zabiegamy o to, żeby zwiększyć zasiłek dla bezrobotnych. Chodzi o to, aby stanowił co najmniej 50 procent ostatniego wynagrodzenia z okresu poprzedzającego utratę pracy - przekazał w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. - Cztery miliony Polaków zarabia płacę minimalną, a więc po utracie pracy mają problem. Taka sytuacja jest ogromną tragedią przy dzisiejszych kosztach życia - dodał.

Chcą dużej podwyżki zasiłków dla bezrobotnych. Nawet połowa ostatniej pensji

Chcą dużej podwyżki zasiłków dla bezrobotnych. Nawet połowa ostatniej pensji

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Benjamin Netanjahu podarował Donaldowi Trumpowi złoty pager, nawiązując do ubiegłorocznej akcji z wybuchającymi pagerami członków Hezbollahu, podają izraelskie media po spotkaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych i premiera Izraela. Politycy rozmawiali w Białym Domu między innymi o przyszłości Strefy Gazy.

Media: Trump otrzymał od Netanjahu wymowny prezent

Media: Trump otrzymał od Netanjahu wymowny prezent

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada powiatu kieleckiego zgodziła się na przywrócenie do Świętokrzyskiego Parku Narodowego szczytu Łysiec, wyrwanego z granic parku przez rząd PiS. Klasztor mają tam misjonarze oblaci, którzy upominali się o władzę nad działkami, jednak teraz nie oponują wobec planów resortu. Prace nad rozporządzeniem trwają. Wiadomo już, że nie będzie w nim mowy o planowanym przez ministerstwo powiększeniu parku o 340 hektarów cennych terenów. Nie zgodziły się na to samorządy.

Park narodowy odzyska ziemię wyrwaną przez rząd PiS dla zakonu. Ale granic nie powiększy

Park narodowy odzyska ziemię wyrwaną przez rząd PiS dla zakonu. Ale granic nie powiększy

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej orzekł w środę, że potrącenie Polsce kar przez Komisję Europejską w związku z niezawieszeniem Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym było zgodne z prawem. Skargi w tej sprawie złożyła Polska, dotyczyły one kar na kwotę około 320 milionów euro. Wyrok nie jest prawomocny. Minister do spraw UE Adam Szłapka zapowiedział, że Polska się odwoła.

Gigantyczna kara dla Polski. Jest wyrok i zapowiedź odwołania

Gigantyczna kara dla Polski. Jest wyrok i zapowiedź odwołania

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. pozostanie w areszcie - poinformował w środę sąd magistracki w Londynie, który prowadzi sprawę jego ekstradycji. Stało się tak, bo nie wpłynęła pełna kwota kaucji. Kolejne posiedzenie w sprawie aresztu dla K. wyznaczono na 12 lutego.

Kaucja nie wpłynęła. Michał K. zostaje w areszcie

Kaucja nie wpłynęła. Michał K. zostaje w areszcie

Źródło:
PAP

Policja dostała zgłoszenie o bójce kilkunastu osób w Słupsku. Na udostępnionym w sieci nagraniu widać mężczyzn okładających się pięściami, jeden z nich ma w rękach przedmiot wyglądający jak nóż. Część uczestników bójki uciekła - teraz szuka ich policja.

Bójka kilkunastu osób w Słupsku, wśród uczestników Kolumbijczycy. Policja szuka świadków. Nagranie

Bójka kilkunastu osób w Słupsku, wśród uczestników Kolumbijczycy. Policja szuka świadków. Nagranie

Źródło:
TVN24/tv-slupsk.pl

Łódzka fabryka Beko ma zostać przejęta przez innego producenta komponentów - spółkę Mefa. Firmy podpisują właśnie list intencyjny - poinformowała Beko Europe. "Dzięki tej transakcji zakład w Łodzi utrzyma dotychczasowy profil produkcji, a także 250 miejsc pracy" - podano.

Fabryka w Łodzi z nowym inwestorem. 250 miejsc pracy ma zostać uratowanych

Fabryka w Łodzi z nowym inwestorem. 250 miejsc pracy ma zostać uratowanych

Źródło:
PAP

Słowa Donalda Trumpa o przejęciu Strefy Gazy i budowie tam "Riwiery Bliskiego Wschodu" brzmią jak wypowiedź dewelopera nieruchomości, którym prezydent USA kiedyś był - komentują światowe media. Pomysł Trumpa oceniany jest przez nie jako "szalony" i "bezczelny", pokazujący "ekspansjonistyczne ambicje nowej administracji".

"Jeden z najbardziej bezczelnych pomysłów od lat". Media o przejęciu Strefy Gazy przez USA

"Jeden z najbardziej bezczelnych pomysłów od lat". Media o przejęciu Strefy Gazy przez USA

Źródło:
CNN, New York Times, Reuters, Guardian, tvn24.pl

W strzelaninie, do której doszło we wtorek w szwedzkim mieście Örebro, zginęło 11 osób - podała dziś rano policja. Funkcjonariusze zastrzegają jednak, że liczba ofiar może wzrosnąć. Świadkowie ataku dzielą się dramatycznymi relacjami z przebiegu zdarzenia.

"Wszyscy byli w szoku. Mówili tylko: uciekaj, uciekaj". Świadkowie o strzelaninie w szwedzkiej szkole

"Wszyscy byli w szoku. Mówili tylko: uciekaj, uciekaj". Świadkowie o strzelaninie w szwedzkiej szkole

Źródło:
Svenska Dagbladet, Sveriges Television, TV4, The Guardian, PAP, tvn24.pl

Na odcinku pokrowskim w obwodzie donieckim szturm sił rosyjskich na pozycje wojsk ukraińskich zakończył się porażką - podało walczące w tym rejonie Zgrupowanie Operacyjno-Strategiczne Chortyca. Opublikowało nagranie pokazujące odparcie ataku.

Atak sił rosyjskich "się zachłysnął". Ukraińcy publikują nagranie

Atak sił rosyjskich "się zachłysnął". Ukraińcy publikują nagranie

Źródło:
NV, Ukrinform, tvn24.pl

10-latek z autyzmem w samej bieliźnie spacerował w mroźną noc po ulicy w miejscowości Zdzieszowice (woj. opolskie). Świadek, który zauważył chłopca, zadzwonił na policję. Kiedy funkcjonariusze odprowadzili dziecko do domu, okazało się, że rodzice byli pijani i nie zauważyli jego wyjścia.

Dziesięciolatek błąkał się w nocy po ulicy. Rodzice nie zauważyli, że wyszedł

Dziesięciolatek błąkał się w nocy po ulicy. Rodzice nie zauważyli, że wyszedł

Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę wciąż ma krytyczny wpływ na stabilność naszego regionu - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas corocznej i jednocześnie ostatniej odprawy rozliczeniowo-zadaniowej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej. Wyraził wdzięczność żołnierzom pełniącym służbę na granicy polsko-białoruskiej i dziękował tym, który w ramach operacji Fenix brali udział w walce ze skutkami zeszłorocznej powodzi.

Ostatnia taka odprawa prezydenta Dudy

Ostatnia taka odprawa prezydenta Dudy

Źródło:
PAP

Nie mam z tym nic wspólnego - mówi Robert Makłowicz o kontach sygnowanych jego imieniem i nazwiskiem pojawiających się w serwisach X i TikTok. Na swoim oficjalnym koncie instagramowym zaapelował do obserwatorów o pomoc.

Robert Makłowicz: kradną mój dorobek, powołują się na mnie

Robert Makłowicz: kradną mój dorobek, powołują się na mnie

Źródło:
tvn24.pl

W tragicznym wypadku w miejscowości Dęba koło Radomia, gdzie czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe, zginął ksiądz, proboszcz pobliskiej parafii - poinformowała Diecezja Radomska. Prokuratura ustala, kto siedział za kierownicą drugiego pojazdu.

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Amerykańskie służby są zmuszone do wypuszczania niektórych zatrzymywanych migrantów, bo brakuje miejsca w przeznaczonych do ich przetrzymywania ośrodkach. W ostatni poniedziałek opuściło je około 160 osób - informują amerykańskie media.

Amerykańskie służby wypuszczają część zatrzymanych migrantów

Amerykańskie służby wypuszczają część zatrzymanych migrantów

Źródło:
CBS News

100 tysięcy jaj zniknęło z przyczepy dystrybucyjnej, należącej do sklepu Pete & Gerry's Organics. Do kradzieży doszło w miejscowości Greencastle na wschodzie Stanów Zjednoczonych - przekazał w środę portal telewizji CNN. Straty oszacowano na 40 tysięcy dolarów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. Ten podstawowy produkt spożywczy stał się ostatnio trudno dostępny w niektórych regionach USA z powodu wybuchu ptasiej grypy, a jego ceny osiągają niemal rekordowe poziomy.

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Źródło:
PAP, CNN

Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

W parlamencie od stycznia leżą trzy projekty ustaw - przekazał w Sejmie Jarosław Kaczyński. Dotyczą one obniżenia stawki VAT na żywność, energię i gaz. Jak mówił prezes PiS, "w dalszym ciągu nie są podjęte przez Sejm". Odpowiedział na to marszałek Szymon Hołownia, który zwrócił uwagę, że do projektów ustaw zostało przygotowane "niekompletne uzasadnienie". Głos zabrał także minister finansów Andrzej Domański. - Panie pośle Kaczyński, jak panu nie wstyd? - zapytał.

Kaczyński o "losie budżetów małych i dużych". Domański: splądrowaliście portfele Polaków

Kaczyński o "losie budżetów małych i dużych". Domański: splądrowaliście portfele Polaków

Źródło:
TVN24

Tajlandia notuje kolejny turystyczny rekord: od początku stycznia ten azjatycki kraj odwiedziło prawie cztery miliony turystów - o 22 procent więcej niż rok wcześniej. W 2024 roku Tajlandię odwiedziło ponad 26 procent osób więcej niż w poprzednim roku. W 2025 roku władze postawiły sobie poprzeczkę jeszcze wyżej.

Ten kraj odnotował rekordową liczbę turystów. Chce przyciągnąć jeszcze więcej

Ten kraj odnotował rekordową liczbę turystów. Chce przyciągnąć jeszcze więcej

Źródło:
Bangkok Post, Reuters

Miliarder, filantrop i przywódca duchowy Aga Khan zmarł w wieku 88 lat - poinformowała założona przez niego organizacja charytatywna. Książę Karim Aga Khan IV był imamem szyickich ismailitów. Objął tę funkcję w 1957 roku po śmierci swojego dziadka, Agi Khana III. 

Zmarł Aga Khan. Miliarder, filantrop i przywódca duchowy miał 88 lat

Zmarł Aga Khan. Miliarder, filantrop i przywódca duchowy miał 88 lat

Źródło:
BBC

Jednodniowy bojkot zakupów zorganizowany w piątek w kilku krajach bałkańskich skłonił część rządów do obniżenia cen podstawowych produktów oraz zobowiązania się do "walki o pobudzenie konkurencji". W kilku krajach objętych akcją ruch w sklepach spadł tego dnia o około połowę.

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Źródło:
PAP

W pożarze mieszkania w Gdyni zginęła 64-letnia kobieta, ranny 72-latek trafił do szpitala. Z płonącego budynku strażacy wynieśli też nieprzytomnego psa. Suczkę udało się uratować. 17-letnia Becia trafiła do schroniska. Jak wstępnie ustalili policjanci, przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia przez niedopałek papierosa.

Wynieśli suczkę z płonącego mieszkania. Jej właścicielka zginęła

Wynieśli suczkę z płonącego mieszkania. Jej właścicielka zginęła

Źródło:
TVN24

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała, że odwołuje do kraju niemal cały personel USAID. Pracownikom agencji pomocowej przekazano, że mają 30 dni na powrót, chyba że zostaną uznani za "personel niezbędny". Zwolnieni zostaną zewnętrzni podwykonawcy.

Pracownicy mają 30 dni na powrót do domu. Decyzja administracji Trumpa

Pracownicy mają 30 dni na powrót do domu. Decyzja administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w sierpniu 2024 roku wyniosła 6697,52 zł brutto i była niższa o 18 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że połowie zatrudnionych zostało wypłacone wynagrodzenie nie wyższe niż ta kwota, a druga połowa otrzymała wynagrodzenie nie niższe.

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Badhal, małej wioski w północnych Indiach, zmagają się z tajemniczą chorobą. W ostatnich tygodniach doprowadziła ona do śmierci 17 osób. Władze zorganizowały w okolicy dwa ośrodki kwarantanny. Żadne z ponad stu przeprowadzonych dotąd badań nie wskazało na konkretną infekcję wirusową bądź bakteryjną. Służby mają jednak inne podejrzenia na temat prawdopodobnego źródła problemu.  

"Ludzie boją się jeść, pić, wychodzić na zewnątrz". Tajemnicza choroba w wiosce  

"Ludzie boją się jeść, pić, wychodzić na zewnątrz". Tajemnicza choroba w wiosce  

Źródło:
The Guardian

Policjanci z Bydgoszczy i Świecia rozbili grupę przestępczą powiązaną ze środowiskiem pseudokibiców jednego z bydgoskich klubów piłkarskich. Mundurowi przejęli ponad 250 kilogramów narkotyków o czarnorynkowej wartości około dwunastu milionów złotych. Grupa zajmowała się ich produkcją oraz handlem, zlikwidowano również laboratorium. Zatrzymano cztery osoby. Cały czas trwają poszukiwania 25-letniego lidera, który próbował rozjechać policjanta i uciekł.

Służby rozbiły grupę przestępczą. Poszukują jeszcze 25-letniego przywódcy

Służby rozbiły grupę przestępczą. Poszukują jeszcze 25-letniego przywódcy

Źródło:
tvn24.pl

Siedmioletni chłopiec ze Stanów Zjednoczonych przeżył wypadek samochodowy, w którym zginęła jego matka. O zdarzeniu poinformowały kalifornijskie służby. Według policji dziecko pozostało przy swojej zmarłej matce przez prawie 12 godzin.

Siedmiolatek przeżył wypadek, 12 godzin siedział przy zmarłej matce

Siedmiolatek przeżył wypadek, 12 godzin siedział przy zmarłej matce

Źródło:
Los Angeles Times, ABC7

Poselski projekt ustawy, znany pod nazwą "Jasne zarobki", zakłada obowiązkowe podawanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Pomysł ujawnienia płac, pomimo dużego poparcia społecznego, budzi też jednak pewne obawy. Jakie zmiany przewiduje projekt zmiany Kodeksu pracy i czy Polska jest na to gotowa?

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Źródło:
tvn24.pl, OPZZ

Rosja nadal zarabia miliardy euro, sprzedając swoje towary w Europie. Oczywiście nie sama, robi to rękami innych krajów. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

Źródło:
TVN24

Według europosła Prawa i Sprawiedliwości Patryka Jakiego Niemcy na politykę migracyjną wydają mniej więcej tyle, co na całą armię. Sprawdziliśmy dostępne dane.

Ile Niemcy wydają na armię, ile na migrantów? Patryk Jaki twierdzi, że prawie tyle samo

Ile Niemcy wydają na armię, ile na migrantów? Patryk Jaki twierdzi, że prawie tyle samo

Źródło:
Konkret24

34-latka miała w organizmie półtora promila. Nie umiała wytłumaczyć policjantom, dlaczego w autobusie zaatakowała 17-latkę. Usłyszała zarzut spowodowania uszczerbku na zdrowiu.

W autobusie uderzyła nastolatkę szklaną butelką, która rozbiła się na jej głowie

W autobusie uderzyła nastolatkę szklaną butelką, która rozbiła się na jej głowie

Źródło:
tvn24.pl
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Internauci donoszą, że środki, które mogłyby pójść na wsparcie ofiar powodzi w Polsce, zostały przeznaczone na budowę ośrodka dla migrantów. Sprawdziliśmy, o jaki budynek chodzi.

"Ośrodek dla nielegalsów" zamiast pieniędzy dla powodzian? Wyjaśniamy

"Ośrodek dla nielegalsów" zamiast pieniędzy dla powodzian? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Aktorka Melisa Sozen została przesłuchana przez turecką policję w związku z "promowaniem terrorystycznej propagandy" we francuskim serialu szpiegowskim z 2017 roku - pisze BBC.

Gwiazda przesłuchana w związku z rolą w serialu. "Promowanie propagandy terrorystycznej"

Gwiazda przesłuchana w związku z rolą w serialu. "Promowanie propagandy terrorystycznej"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Meghan Markle opowiedziała, jak sprawiła niespodziankę 15-latce z okolic Los Angeles, której dom po ostatnich pożarach zamienił się w zgliszcza. By zrealizować swój plan, księżna skontaktowała się z piosenkarką Billie Eilish.

Księżna Meghan i Billie Eilish sprawiły niespodziankę nastolatce, która straciła dom w pożarze

Księżna Meghan i Billie Eilish sprawiły niespodziankę nastolatce, która straciła dom w pożarze

Źródło:
"New York Post", TVN24