Kraków

Kraków

W ręce małopolskich policjantów wpadło dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzieże samochodów i paserstwo. Zostali zatrzymani po pościgu. - Gdy zostali zepchnięci na pobocze, próbowali jeszcze uciekać pieszo – relacjonują policjanci. Podejrzani trafili już do aresztu.

Prawdopodobnie w piątek krakowski sąd zadecyduje, czy ekstradycja Romana Polańskiego do USA jest dopuszczalna. Na piątkowe posiedzenie w sprawie ekstradycji sąd przewidział wystąpienia stron, tj. prokuratora i obrońców; ogłosi też postanowienie.

Prokuratura Rejonowa w Wadowicach prowadzi postępowanie w sprawie złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego przez burmistrza tego miasta. "Prawdą jest, że omyłkowo nie wpisałem pożyczki od osoby fizycznej do oświadczenia majątkowego, a jedynie kredyt bankowy. Omyłkę tę natychmiast sprostowałem, gdy tylko zdałem sobie sprawę z jej zaistnienia"- pisze na swoim blogu Mateusz K.

Podczas wykopów prowadzonych na wniosek prokuratury na wysypisku w Choczni (woj. małopolskie) odkryto beczki z nieznaną substancją. Jak wynika z ekspertyz wydanych przez biegłych chemików, w pojemnikach znajdują się szkodliwe dla zdrowia chemikalia. Śledczy pracują nad ustaleniem, do kogo należały odpady, które powinny zostać odpowiednio zutylizowane.

Zakopane odwiedziła w nocy rodzina niedźwiedzi. Niecodziennych gości zarejestrowała kamera monitoringu Pensjonatu Biały Potok – na nagraniu widać, jak niedźwiedzica spaceruje po ulicy, a młode biegają dookoła niej. Budynek odwiedzony przez niedźwiedzie znajduje się zaledwie 10 minut piechotą od Krupówek. Jesienią drapieżniki przychodzą coraz bliżej ludzkich siedzib – szukają przede wszystkim pożywienia.

Pijanego kierowcę ścigali nocą zakopiańscy policjanci. Mężczyzna najpierw nie zatrzymał się do kontroli, później w szaleńczym tempie pędził ulicami stolicy Tatr. Wpadł w ręce policjantów po tym, jak wjechał w ślepą uliczkę i próbował uciec pieszo. Teraz będzie odpowiadał przed sądem.

- Ci sami ludzie w jednym czasie są specjalistami od katastrof lotniczych i w tym samym czasie mówią o aborcji. To jest tragedia – tak mówił na antenie TVN24 Piotr Liroy Marzec. Raper i producent muzyczny, który startował w wyborach z listy komitetu Kukiz’15, teraz sam będzie posłem. Stwierdził, że Polsce potrzebny jest dialog z obywatelami i zmiana konstytucji.

W niedzielę w nocy na budynku kościoła św. Katarzyny i klasztorze oo. paulinów na krakowskim Kazimierzu pojawiło się szpecące graffiti. "Treść napisów świadczy o tym, że autorami są kibole jednej z krakowskich drużyn piłkarskich" - mówi mieszkanka dzielnicy. To już nie pierwszy tego typu incydent, jednak do tej pory wandale bazgrali tylko po murach. Tym razem zniszczyli też zabytkowe drzwi kościołów.

Podejrzewany o przekroczenie uprawnień poseł PSL Jan Bury może stracić immunitet. Kandydat do Sejmu uzyskał tylko 5293 głosy, w związku z tym jest duża szansa, że nie uzyska mandatu poselskiego. Jeśli tak się stanie, prokuratura będzie mogła postawić mu zarzuty.

Patrol drogówki zatrzymał w Smykowie (woj. świętokrzyskie) samochód, bo kierująca wiozła dziecko bez wymaganego fotelika. Badanie trzeźwości wykazało jednak, że 44-letnia matka prowadzi pod wpływem alkoholu. Jak tłumaczyła, wybrała się tylko na zakupy do pobliskiego sklepu. Myślała, że jest już trzeźwa.

Policja zatrzymała kobietę, która groziła wysadzeniem stacji paliw na krakowskim Podgórzu. 30-latka wpadła w szał. Jedną ręką chwyciła za dyszę, próbując wylać benzynę, a w drugiej miała zapaloną zapalniczkę. Na szczęście, obsługa stacji zdążyła zablokować dystrybutory, więc wylanie benzyny było niemożliwe.

Kierowcy tankujący na jednej ze stacji paliw w Zakopanem mogli podziwiać niecodzienny widok. Na pobliskiej trawie pasł się jeleń. To nie pierwszy przypadek, gdy rogacz spaceruje ulicami stolicy polskich Tatr.

Konopie indyjskie, broń, amunicja i troje zatrzymanych – to bilans ostatniej akcji policjantów z krakowskiego CBŚ. Mundurowi wkroczyli na posesję, gdzie podejrzani produkowali narkotyki, a w specjalnych skrytkach przechowywali broń. Jeden z zatrzymanych mężczyzn jest policji dobrze znany – wcześniej został zatrzymany z 60 kilogramami narkotyków.

Muzeum Auschwitz chce stworzyć nową stałą wystawę polską. W styczniu 2016 r. wznowione zostaną zawieszone parę lat temu prace nad nią. - Nowa ekspozycja zastąpi dotychczasową, już bardzo anachroniczną, która istnieje od 1985 r. – informuje Muzeum.