Prawie 20 wilczych szczeniąt odpowiedziało na wycie. "Wilki wracają do polskich lasów"

Źródło:
tvn24.pl
Działacze Fundacji SAVE Wildlife "rozmawiają" z wilczą rodziną w woj. świętokrzyskim
Działacze Fundacji SAVE Wildlife "rozmawiają" z wilczą rodziną w woj. świętokrzyskimFundacja SAVE Wildlife Conservation Fund
wideo 2/7
Działacze Fundacji SAVE Wildlife "rozmawiają" z wilczą rodziną w woj. świętokrzyskimFundacja SAVE Wildlife Conservation Fund

Działacze Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund wykryli w południowej części województwa świętokrzyskiego sześć watah wilków - w przynajmniej czterech z nich urodziły się w tym roku młode. Na przeprowadzoną przez badaczy stymulację wycia odpowiedziały zarówno dorosłe osobniki, jak i szczenięta, dając dowód na obecność całych wilczych rodzin w miejscach, w których do niedawna ich jeszcze nie było. - To znak, że wilki wracają do polskich lasów - mówi Joanna Toczydłowska z Fundacji SAVE Wildlife.

Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund, od 2011 roku zajmująca się badaniami nad wilkami i monitoringiem ich populacji, wykryła w południowej części województwa świętokrzyskiego sześć wilczych watah. To nowość, bo do tej pory działacze skupiali się na terenach na północ i wschód od Kielc, a tereny na południu nie były szczegółowo monitorowane i niewiele było wiadomo o żyjących tam wilkach. Tymczasem teraz okazało się, że występuje tam kilka wilczych rodzin z tegorocznymi młodymi. Szczenięta stwierdzono w czterech z sześciu watah. Poszukiwania były prowadzone w okresie od lipca do października.

Wycie wilczych szczeniąt "jak jazgot"

Wilki nie dają jednak do siebie podejść, gdyż boją się ludzi i ich unikają. Skąd więc wiadomo, ile wilków dorosłych i ile szczeniąt pomieszkuje na danym obszarze?

Czytaj też: Wiózł zabitego wilka, został zatrzymany. Policja wyjaśnia, co się stało

- Teoretycznie stwierdzenie tego nie jest trudne. Trzeba mieć dosyć donośny głos albo być blisko watahy. Gdy nadchodzi zachód słońca jedziemy do lasu i tam wyjemy. Jeździmy po lesie, aż trafimy na miejsce, w którym wilki odpowiedzą wyciem na nasze wycie. Wyraźnie słychać różnicę między dorosłymi osobnikami, a szczeniakami, które piszczą. Ich głosy brzmią trochę jak jazgot - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Joanna Toczydłowska z Fundacji SAVE Wildlife.

Dlaczego wilki odpowiadają na wycie? Czy ludzka imitacja wilczego głosu jest tak przekonująca, że drapieżniki postanawiają wejść w nocną dyskusję? - To odwieczne pytanie. Dlaczego wilki wyją? Jedna z teorii jest taka, że w ten sposób komunikują się ze sobą, zdradzają swoją pozycję. Wspólnym wyciem zacieśniają też więzi społeczne pomiędzy członkami swojej rodziny, bo pamiętajmy, że wataha to wilcza rodzina złożona z rodziców i ich dzieci z ostatnich lat. Nie wiemy jednak, czemu nam odpowiadają. Czy rozpoznają w nas wilki i chcą, żebyśmy je znaleźli, czy przeciwnie, żebyśmy nie podchodzili, bo to ich teren. Na pewno jednak lubią to robić, zwykle całymi watahami - mówi Toczydłowska.

Prawie 20 wilczych szczeniąt

Dzięki odpowiedziom na wycie działacze fundacji potwierdzili obecność wilków w okolicach Jędrzejowa, Rakowa i Staszowa. Nadane przez nich nazwy watah odpowiadają zajmowanym przez psowate terytorium. I tak w watasze jędrzejowskiej znajdują się co najmniej dwa lub trzy dorosłe osobniki. Choć w tym roku szczeniąt tam nie stwierdzono, tak wilcze zabawki - pogryzione plastikowe butelki i pojemnik po oleju silnikowym - świadczą o tym, że w zeszłym roku młode tam żyły.

Obecność dorosłych wilków stwierdzono też w watasze daleszyckiej - wiadomo jednak, że w tym rejonie drapieżniki rozmnażają się od kilku lat. W kolejnych czterech grupach obecne były również szczenięta: w szydłowskiej na wycie badaczy odpowiedziało pięć szczeniąt i jeden dorosły wilk, w staszowskiej trzy albo cztery szczenięta i jeden dorosły, w rakowskiej trzy albo cztery małe i dwa duże wilki, a w łagowskiej cztery albo pięć młodych i dwa osobniki dorosłe.

Należy więc przyjąć, że na badanym terenie może żyć nawet prawie 20 szczeniąt i kilkanaście dorosłych wilków. Rozmieszczenia watah widać na opublikowanej przez działaczy mapie.

- Dzięki ciągłemu monitoringowi widać, jak zmienia się populacja wilków. Watahy na południu województwa świętokrzyskiego to nowość, dotąd monitorowaliśmy głównie grupy drapieżników żyjących od Kielc do granicy z województwem mazowieckim. Dzięki takim badaniom wiemy, czy ich przybywa, czy ubywa, jak sobie radzą. Wnioski są bardzo pozytywne, wilki rozprzestrzeniają się na cały kraj. To znak, że wilki wracają do polskich lasów, również do tych mniejszych, na terenach mniej dla tych zwierząt optymalnych. Mają dobre warunki - opowiada Joanna Toczydłowska.

Czytaj też: W Karpatach Południowych znaleziono dziką hybrydę wilka i psa

"Były eliminowane jak szkodniki"

Nie zawsze tak było. - Jeszcze w latach 90. wilki były zabijane legalnie, eliminowane jak szkodniki. Niestety kłusownictwo dalej istnieje, ale nie jest tak silne, by zatrzymać wzrost populacji. Wilki wracają dlatego, że są objęte ochroną, a warunki siedliskowe mają bardzo dobre - przyznaje działaczka Fundacji SAVE Wildlife.

Dopiero od 1995 roku wilki były objęte ochroną w części Polski, a od 1998 są chronione na terenie całego kraju. Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", w uzasadnieniu do tej decyzji podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach.

Restrykcyjne przepisy przyniosły pozytywne efekty, które widoczne były już dekadę temu. W grudniu 2014 roku na łamach "Science" członkowie międzynarodowego zespołu ekspertów pod kierunkiem Guillaume Chaprona ze Swedish University of Agricultural Sciences napisali, że "duże drapieżniki mają się w Europie dobrze i umieją żyć obok ludzi". Takie wnioski wyciągnęli na bazie danych z krajów Unii Europejskiej, a ich populację w UE szacowano na 12 tysięcy osobników.

W Polsce pod koniec XX wieku żyło według różnych danych około 500-600 wilków. Teraz tę liczbę szacuje się na około dwa tysiące osobników.

Joanna Toczydłowska przyznaje, że jedne z najbardziej miarodajnych badań populacji wilka przeprowadza się zimą. - Wtedy podąża się tropem tych drapieżników. Można wówczas stwierdzić ich liczebność, sprawdzić, dokąd chodzą i wyznaczyć granice ich terytorium. Mamy też fotopułapki, dzięki którym czasem udaje nam się uchwycić te zwierzęta - wymienia działaczka Fundacji SAVE Wildlife.

Czytaj też: Wilk został zastrzelony podczas polowania. Jest wyrok

Z kolei za pomocą zakładanych wilkom obroży z nadajnikiem GPS pracownicy fundacji mogą dokładnie śledzić poczynania poszczególnych osobników. Dzięki nim wiedzą na przykład, że wilk Gagat wyemigrował w 2022 roku z Puszczy Świętokrzyskiej do Czech, gdzie znalazł partnerkę i doczekał się szczeniąt. "Gagacią" rodzinę uchwyciła niedawno fotopułapka pracowników czeskiej organizacji ochrony przyrody w Górach Zdziarskich.

Rolnicy chcieli łatwiejszych odstrzałów. Resort się nie zgodził 

Nie wszystkim jednak ścisła ochrona wilka się podoba. Zmianę statusu tych drapieżników postulują środowiska zrzeszone w Krajowej Radzie Izb Rolniczych, które zwracają uwagę na rosnące - ich zdaniem - straty u hodowców. Jednak po tym, jak zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z propozycją poluzowania przepisów dotyczących odstrzału, ówczesna minister Anna Moskwa poinformowała we wrześniu, że nie planuje wprowadzić takich uproszczeń.

- Absolutnie nie jest tak, że ludzie powinni się wilków bać. Te zwierzęta nie są dla nas żadnym zagrożeniem, boją się nas i unikają konfrontacji z nami. Nieraz chodzą nocą po polach, wizytują ogródki ludzi. Jeden z "naszych" wilków siedział sobie w nocy dosłownie pod drzwiami jednego z domków, a właściciel nawet o tym nie wiedział - wyjaśnia Joanna Toczydłowska.

Drapieżniki mogą być jednak groźne dla zwierząt domowych i gospodarskich. Co na to ministerstwo klimatu? "Podstawową formą ochrony dobytku przed szkodami wyrządzanymi m.in. przez wilki, jest jego odpowiednie zabezpieczenie" - czytamy w odpowiedzi resortu opublikowanej na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych. Urzędnicy dodają, że "właściciel lub użytkownik mienia, przewidując możliwości wyrządzenia szkody przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, w pierwszej kolejności sam powinien podjąć stosowane czynności, zmierzające do uniknięcia szkody lub zminimalizowania jej rozmiarów".

Autorka/Autor:bp/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Petr Mückstein, Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund

Pozostałe wiadomości

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr P. zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego

Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

"Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego przekazał, że Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni pocisków Iskander, a na terytorium kraju przebywa w tej chwili około 470 tysięcy żołnierzy rosyjskiej piechoty. Mimo to wojsko twierdzi, że Rosjanie nie mają wystarczających sił, by zająć cały Donbas.

Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni Iskander

Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni Iskander

Źródło:
PAP

Joe Biden odniósł się do Władimira Putina, używając słowa "SOB", który jest skrótem wulgarnego określenia. Na wypowiedź tę zareagował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który ocenił, że prezydent USA chciał być jak "hollywoodzki kowboj".

Joe Biden ostro o Putinie, użył wulgaryzmu. Zareagował rzecznik Kremla

Joe Biden ostro o Putinie, użył wulgaryzmu. Zareagował rzecznik Kremla

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 roku wzrosła o 3 procent w ujęciu rocznym - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków polski konsument "wraca nad kreskę" po słabszych danych z grudnia, ale boomu nie ma.

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Pogrzeb Tomasza Komendy odbędzie się 26 lutego we Wrocławiu - poinformował w mediach społecznościowych jego brat, Gerard Komenda. Potwierdził też doniesienia, że mężczyzna zmagał się z chorobą nowotworową.

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Tomasza Komendy? Brat przekazał informację

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Tomasza Komendy? Brat przekazał informację

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Strażacy jadący do zderzenia dwóch samochodów osobowych nie mogły dostać się na miejsce wypadku najkrótszą trasą przez rolniczą blokadę na drodze ekspresowej S10 obok Bydgoszczy. - Trzy zastępy straży nie mogły zjechać z powodu ciągnika stojącego na węźle, w środku nikogo nie było - opowiada starszy kapitan Karol Smarz z bydgoskiej komendy straży pożarnej. W związku ze zdarzeniem strażacy apelują do protestujących o umożliwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym.

Najkrótszą drogę zablokowali protestujący. Strażacy apelują do rolników

Najkrótszą drogę zablokowali protestujący. Strażacy apelują do rolników

Źródło:
tvn24.pl

Bez lekarzy, pielęgniarek i kontraktu z NFZ, za to z przecięciem wstęgi przez polityków PiS i poświęceniem przez proboszcza - tak "otwarto" nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie (woj. małopolskie). Placówka nie przyjmuje pacjentów, bo nie ma zapewnionego finansowania. NFZ z rozwiązaniem problemu się nie spieszy, a radni, którzy obiekt "otwierali", o braku środków na działalność dowiedzieli się od nas.

Politycy PiS "otworzyli" nowe centrum psychiatrii dla dzieci. Pacjentów nie przyjmuje

Politycy PiS "otworzyli" nowe centrum psychiatrii dla dzieci. Pacjentów nie przyjmuje

Źródło:
tvn24.pl

PiS przesunął termin wyborów na najgorszy dla siebie czas. To może sprawić, że elektorat tej partii będzie rozglądać się za kimś innym - ocenia w rozmowie z tvn24.pl profesor Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przeciwnicy lidera sondaży w wyścigu po fotel prezydenta Krakowa mogą jednak drżeć - wielu z nich może co najwyżej "przeczołgać się" do drugiej tury. A urzędujący wiceprezydent Andrzej Kulig znajdzie się prawdopodobnie poza podium.

Flis: kolejka potencjalnych konkurentów Gibały w drugiej turze jest bardzo gęsta

Flis: kolejka potencjalnych konkurentów Gibały w drugiej turze jest bardzo gęsta

Źródło:
tvn24.pl

Przywódca japońskiej mafii yakuza Takeshi Ebisawa został oskarżony o spiskowanie w celu sprzedaży materiałów nuklearnych klasy wojskowej - poinformowała amerykańska prokuratura. Materiały, które posiadał Ebisawa, pochodziły z Birmy i miały trafić do Iranu.

Lider yakuzy próbował sprzedać materiały nuklearne

Lider yakuzy próbował sprzedać materiały nuklearne

Źródło:
Reuters, PAP

Cały klub Koalicji Obywatelskiej jest za tym, żeby zliberalizować prawa aborcyjne - zadeklarowała Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej. Zaznaczyła, że "decyzje o tym jakie sprawy są omawiane lub nie wchodzą na pierwsze czytanie w Sejmie, podejmuje marszałek Hołownia". - Bez Trzeciej Drogi absolutnie nie uda się ani wprowadzić tego do porządku obrad, ani przegłosować - podkreśliła.

Lubnauer: Gdyby to zależało od nas, ustawy ws. aborcji byłyby już podjęte. Decyduje marszałek Hołownia

Lubnauer: Gdyby to zależało od nas, ustawy ws. aborcji byłyby już podjęte. Decyduje marszałek Hołownia

Źródło:
TVN24

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez warszawskiego prokuratora Józefa Gacka w związku z prowadzonym przez niego śledztwem związanym z katastrofą smoleńską. Postawiony mu zarzut okazał się bezpodstawny.

Śledztwo w sprawie prokuratora Józefa Gacka umorzone

Śledztwo w sprawie prokuratora Józefa Gacka umorzone

Źródło:
PAP

Jeśli Zachód nie zareaguje na śmierć Aleksieja Nawalnego, Alaksandr Łukaszenka, Władimir Putin i inni dyktatorzy będą częściej zabijali swoich przeciwników politycznych - stwierdził w programie "Dzień na świecie" w TVN24 BiS Franak Wiaczorka, doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. 

Doradca Cichanouskiej: należy zamknąć tranzyt towarów na polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej granicy

Doradca Cichanouskiej: należy zamknąć tranzyt towarów na polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej granicy

Źródło:
TVN24

To było niezaplanowane, było wynikiem pewnego nieporozumienia, plan był zupełnie inny - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Komentował w ten sposób wydarzenia z 7 lutego, kiedy politycy jego partii chcieli wprowadzić do Sejmu byłych posłów i doszło do starcia ze Strażą Marszałkowską.

Kaczyński o szturmie na Sejm: Plan był zupełnie inny. To wynik nieporozumienia

Kaczyński o szturmie na Sejm: Plan był zupełnie inny. To wynik nieporozumienia

Źródło:
TVN24

Z drogi zejdziemy dopiero wtedy, kiedy będą konkretne działania. Nikt nas nie oszuka - mówił przed kamerą TVN24 Andrzej Sobociński, jeden z rolników blokujących drogę ekspresową S7 w Kmiecinie (woj. pomorskie). Zapewnił przy tym, że ciągle zwiększa się liczba protestujących. Ciągniki kolejny dzień blokują wiele kluczowych dla transportu dróg krajowych, ekspresowych i autostrad. To wyraz sprzeciwu wobec unijnego Zielonego Ładu i napływu towarów zza wschodniej granicy.

"Protest się będzie tylko rozszerzał"

"Protest się będzie tylko rozszerzał"

Źródło:
tvn24.pl

12 osób oskarżonych przez prokuraturę o nielegalną reklamę alkoholu już w marcu stanie przed sądem. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. aktorki Joanna O.-K. i Olga K. oraz influencerki Tatiana M. czy Ewa M-K.

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Źródło:
PAP

Firmy pożyczkowe w styczniu 2024 roku udzieliły łącznie ponad 1,1 miliona nowych pożyczek pozabankowych o wartości blisko 1,6 miliarda złotych. Oznacza to, że w porównaniu do sytuacji przed rokiem przyznano o 233,8 procent więcej pożyczek i na kwotę wyższą o 101,4 procent. Takie informacje przekazało Biuro Informacji Kredytowej, powołując się na dane z firm pożyczkowych współpracujących z BIK.

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 46-lat zmarł Tomasz Komenda. Ciągniki blokowały w środę wiele polskich dróg krajowych, ekspresówek i autostrad. Dziś Sejm zajmie się wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 22 lutego.

Rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 22 lutego

Rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 22 lutego

Źródło:
PAP, TVN24

Emerytowany biskup Christopher Saunders stanął przed australijskim sądem w związku z zarzutami o przestępstwa seksualne wobec dzieci. Miało do nich dochodzić w latach 2008-2014. Przewodniczący Konferencji Australijskich Biskupów Katolickich abp Timothy Costelloe zapowiedział, że Kościół będzie współpracował z policją w tej sprawie. W oświadczeniu dla prasy nazwał zarzuty "bardzo poważnymi i głęboko niepokojącymi".

Emerytowany biskup przed sądem. Jest oskarżony o 19 przestępstw seksualnych wobec dzieci

Emerytowany biskup przed sądem. Jest oskarżony o 19 przestępstw seksualnych wobec dzieci

Źródło:
PAP, BBC

Król Karol III przyznał w czasie spotkania z premierem Rishim Sunakiem, że zalał się łzami, czytając liczne listy, w których Brytyjczycy życzą mu powrotu do zdrowia po zdiagnozowaniu u niego choroby nowotworowej.

Król Karol: zalałem się łzami, czytając wiadomości od rodaków

Król Karol: zalałem się łzami, czytając wiadomości od rodaków

Źródło:
Reuters

Rząd Serbii niszczy przebywającą w kraju opozycję prezydenta Rosji Władimira Putina. Kilka przykładów potwierdza powiązania Belgradu z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa - podała w środę telewizja Nova.

Media: w Serbii niszczy się opozycję wobec Putina, przykłady powiązań Belgradu z FSB

Media: w Serbii niszczy się opozycję wobec Putina, przykłady powiązań Belgradu z FSB

Źródło:
PAP

Ponownie jest głośno o programie "Laptop dla ucznia". W magazynach zalega ponad 10 tysięcy komputerów, bo zamówiono ich za dużo w ramach flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy w obecnym kształcie wiążą ręce nowej władzy, bo sprzęt może trafić tylko do czwartoklasistów. Ustawową zmianę w tym zakresie zapowiada wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Łukasza Łubiana.

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

Źródło:
TVN24

Lądownik księżycowy Nova-C ma w czwartek dotrzeć na powierzchnię Księżyca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat i zarazem pierwsze w historii z wykorzystaniem prywatnego statku kosmicznego.

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Grupa Orlen poinformowała, że wypracowała w 2023 roku zysk netto w wysokości ponad 27,5 miliarda złotych. W czwartym kwartale zysk netto sięgnął blisko 7,3 miliarda złotych. Tak poinformował płocki koncern w raporcie finansowym opublikowanym w czwartek.

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka w środę wieczorem zajęła się wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Ostatecznie posłowie negatywnie zaopiniowali ten wniosek. Podczas dyskusji Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski nazwał Bodnara "ministrem destruktorem". - Jak pan używa takich różnych pięknych sformułowań pod moim adresem, to mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to jest taki syndrom odstawienia - odpowiedział Bodnar.

Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla Bodnara

Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla Bodnara

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy apeluje o spotkanie rządów polskiego i ukraińskiego na granicy między państwami. Prosi Andrzeja Dudę o "wsparcie tego dialogu". - Pan prezydent jest za tym, żeby przeprowadzić ten dialog. Tylko w ten sposób można ten wielki problem rozwiązać. Problem jest dwustronny i bardzo potężny - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w "Kropce nad i". Ocenił także, że spotkanie na granicy "nie jest najbezpieczniejsze" i lepiej byłoby się spotkać w Warszawie, Lublinie lub w Rzeszowie.

Zełenski chce spotkania na granicy. Dera o tym, co zrobi prezydent Duda

Zełenski chce spotkania na granicy. Dera o tym, co zrobi prezydent Duda

Źródło:
TVN24

Były funkcjonariusz policji metropolitarnej został skazany za wielokrotne gwałty, w tym na dziecku - poinformowała w środę londyńska policja. 24-letni mężczyzna dopuścił się niektórych przestępstw, gdy pracował w służbach mundurowych.

Były funkcjonariusz londyńskiej policji skazany za gwałty i porwanie

Były funkcjonariusz londyńskiej policji skazany za gwałty i porwanie

Źródło:
Reuters

Brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin - przekonywali w Sejmie producenci. Emil Świerczyński, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał, że przygotowywane są zmiany w programie Czyste Powietrze.

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro (w przeliczeniu 27 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy - podała agencja Bloomberg. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Źródło:
PAP

Nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - podał Bank Anglii. Mają być używane razem z tymi, na których jest podobizna zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Wyłączony ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego obszar na szczycie Łysiec znów będzie objęty najwyższą formą ochrony przyrody. Zdecydował o tym rząd. Za rządów PiS działki na Świętym Krzyżu zostały oderwane z parku i oddane do użytkowania zakonnikom. Oblaci chcieli je przejąć. Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała ocenił, że działania poprzedniej ekipy były "skandaliczne", a decyzja obecnych władz to "powrót do normalności".

PiS dla zakonu oderwał działki z parku narodowego. Minister zapowiada "powrót do normalności"

PiS dla zakonu oderwał działki z parku narodowego. Minister zapowiada "powrót do normalności"

Źródło:
tvn24.pl

W sprawie Fundacji Profeto czekam na opinię Prokuratorii Generalnej i wyniki audytu. Od tego uzależniam dalsze decyzje w tej sprawie, bo na razie płatność jest wstrzymana - poinformował podczas obrad sejmowej komisji minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Chodzi o fundację, która za miliony złotych od resortu Zbigniewa Ziobry stawia ośrodek dla ofiar przestępstw.

Bodnar o Fundacji Profeto: czekam na opinię Prokuratorii Generalnej i wyniki audytu

Bodnar o Fundacji Profeto: czekam na opinię Prokuratorii Generalnej i wyniki audytu

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części Dolnego Śląska. W czwartkowy poranek na obszarach górskich ma zacząć intensywnie padać deszcz.

Tu spadnie dużo deszczu. Alerty IMGW

Tu spadnie dużo deszczu. Alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do polskich i unijnych władz o zorganizowanie spotkania na granicy polsko-ukraińskiej. Jego tematem miałoby być rozwiązanie kryzysu zbożowego. Zełenski, który sam zadeklarował gotowość, by pojawić się na granicy, zwrócił się o obecność między innymi premiera Donalda Tuska oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Zełenski chce spotkania na granicy. Apeluje do polskich władz i przedstawicieli UE

Zełenski chce spotkania na granicy. Apeluje do polskich władz i przedstawicieli UE

Źródło:
tvn24.pl

W styczniu 2024 roku podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o dwa punkty procentowe (200 punktów bazowych), poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - przekazał Narodowy Bank Polski. Pozostali członkowie Rady byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie od prawie stu lat przyciąga najzdolniejszych pianistów świata. Prawdopodobnie również tych najodważniejszych, o czym przekonuje film dokumentalny Jakuba Piątka "Pianoforte". - Jest to wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie. Miałem zresztą okazję, żeby to zobaczyć na własne oczy - mówi Piątek w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarka "Faktów" TVN Renata Kijowska znalazła się na liście nominowanych do nagrody Pióro Nadziei 2023. Zwycięzców nagrody Amnesty International poznamy podczas gali 14 marca.

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Źródło:
Amnesty International Polska, tvn24.pl

"Klara" to nowy serial Player Original nakręcony na podstawie debiutu literackiego Izabeli Kuny. W produkcji zagra plejada gwiazd. Pierwszy odcinek 22 marca w Playerze.  

Premiera nowego serialu Playera

Premiera nowego serialu Playera

Źródło:
TVN24

Za nami ostatni odcinek serialu "Detektyw: Kraina nocy". Długo oczekiwana czwarta seria kultowej produkcji "Detektyw" nie zawiodła widzów. Oglądalność była rekordowa. Cały sezon można obejrzeć na HBO Max.

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

Źródło:
TVN24