Libacja w mauzoleum z udziałem radnego. Jest akt oskarżenia

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
Agnieszka Buras (niez.): uczestnicy imprezy w Michniowie napluli na groby pomordowanych
Źródło: TVN24

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie zakrapianej imprezy, która odbyła się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W spotkaniu uczestniczyli między innymi pracownicy jednostki i Bartosz B., radny PiS i syn ówczesnego marszałka województwa świętokrzyskiego.

Akt oskarżenia obejmuje pięć osób, którym prokuratura zarzuca znieważenie miejsca pamięci narodowej. Miało ono polegać na zorganizowaniu w mauzoleum spotkania towarzyskiego, podczas którego biesiadnicy spożywali alkohol.

W akcie oskarżenia wymienieni zostali: Katarzyna J., Bartosz B., Grzegorz R., Renata K. i Magdalena D.

- W naszej ocenie nie przystoi, żeby w takim miejscu tego typu zdarzenia się odbywały. Akt oskarżenia został w poniedziałek skierowany do Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej – przekazała szefowa Prokuratury Rejonowej w Skarżysku-Kamiennej Małgorzata Gicewicz.

Czytaj też: Libacja syna marszałka z PiS i urzędników w miejscu kaźni. Sejmik przyjął uchwałę

Oskarżeni na etapie śledztwa nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im czynu.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich to miejsce szczególnej pamięci narodowej. Na jego terenie jest m.in. grób zamordowanych przez Niemców mieszkańców Michniowa.

Libacja w mauzoleum

Sprawa wyszła na jaw w ubiegłym roku po upublicznieniu nagrania, na którym widać stół zastawiony alkoholem i osoby uczestniczące w zabawie w budynku mauzoleum. Wśród biesiadników był Bartosz B., radny PiS i syn ówczesnego marszałka województwa, a także Katarzyna J. i Grzegorz R., ówcześni pracownicy mauzoleum. Zarejestrowana impreza odbyła się 12 lipca 2021 po oficjalnym otwarciu mauzoleum.

Po ujawnieniu nagrania Bartosz B. zrezygnował z pracy, a dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega placówka w Michniowie, Tadeusz Sikora, podał się do dymisji.

Czytaj też: Libacja w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Wśród uczestników radny PiS

Równolegle toczy się proces przeciwko ochroniarzowi, który nagrał i udostępnił materiał wideo.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich upamiętnia 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców. Obiekt powstał w podkieleckim Michniowie, gdzie 12 i 13 lipca 1943 r. w ciągu dwóch dni Niemcy wymordowali 204 osoby. Datę tej tragedii uznano za symboliczny dzień pamięci o mieszkańcach 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest od 2017 r. 

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: