Zniszczono kilkadziesiąt nagrobków na cmentarzu żydowskim. Policja zatrzymała cztery osoby

Autor:
pk/tok
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zniszczonych zostało kilkadziesiąt nagrobków. Policja zatrzymała cztery osoby
Zniszczonych zostało kilkadziesiąt nagrobków. Policja zatrzymała cztery osobyCmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor
wideo 2/4
Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie ZachorZniszczonych zostało kilkadziesiąt nagrobków. Policja zatrzymała cztery osoby

Policja zatrzymała czterech mężczyzn podejrzewanych o zniszczenie kilkudziesięciu nagrobków na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Zabrzu (woj. śląskie). Wszystko wskazuje na to, że wandale w ostatnich dniach dwukrotnie odwiedzili kirkut, by dewastować pomniki. Niedługo usłyszą zarzuty.

O zniszczeniach na terenie zabrzańskiego cmentarza informował w poniedziałek przewodniczący komisji kultury i dziedzictwa Rady Miasta Zabrze Dariusz Walerjański - historyk i muzealnik, inicjator i współautor dokumentacji kirkutów m.in. w Zabrzu, Żorach i Gliwicach.

Czytaj też: Zdewastowane nagrobki, uszkodzone krzyże. Policja szuka wandali

Zniszczonych zostało kilkadziesiąt nagrobków. Policja zatrzymała cztery osoby

Informację o zatrzymaniu czterech mężczyzn potwierdził mł. asp. Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji. - Podejrzewani to mieszkańcy Zabrza w wieku od 20 do 41 lat - przekazał policjant. Wszystko wskazuje na to, że wandale dwukrotnie w ostatnich dniach przyszli na kirkut i niszczyli nagrobki. Pierwszą informację od Walerjańskiego o zniszczeniu 26 pomników policja otrzymała w poniedziałek. We wtorek rano okazało się, że prawdopodobnie ostatniej nocy uszkodzono kolejnych 20. Policja na razie nie zdradza, w jaki sposób ustaliła domniemanych sprawców. - Była to na tyle pewna informacja, że pozwoliła na ich zatrzymanie - zaznaczył mł. asp. Bijok. Zatrzymani spędzili noc w policyjnym areszcie, dzisiaj usłyszą zarzuty.

Czytaj też: Rozbite znicze i zniszczone wiązanki na cmentarzu. 23-latek z zarzutami

Zniszczono kilkadziesiąt nagrobków. Cztery osoby zatrzymaneCmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor
Zniszczono kilkadziesiąt nagrobków. Cztery osoby zatrzymaneCmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor

Historyk: zniszczony między innymi grobowiec zasłużonej dla miasta rodziny

Jak informował Dariusz Walerjański, najbardziej został uszkodzony grobowiec znanej i zasłużonej dla miasta rodziny Maxa Böhma (zmarłego w 1904 r.). Dodał, że wielką stratą są również zniszczenia w najstarszej kwaterze cmentarza, gdzie chowano tylko dzieci zmarłe w latach 1871-90. Wyrwano z ziemi i połamano najstarszą na tej nekropolii macewę Heleny Schüller, która zmarła w grudniu 1871 r. Jak podkreślił historyk, to nie tylko dewastacja, ale i zbezczeszczenie miejsca pochówku. Macewa ta stała w spokoju w cieniu drzewa przez 152 lata, ocalała w czasie Holokaustu, kiedy cmentarz był skazany na zniszczenie, ale padła w XXI wieku - wskazał.

Do zdarzenia doszło w Zabrzu
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pk/tok

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor

Pozostałe wiadomości