Zdewastowane nagrobki, uszkodzone krzyże. Policja szuka wandali

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Piekary Śląskie. Na cmentarzu ktoś zniszczył kilkadziesiąt nagrobków
Piekary Śląskie. Na cmentarzu ktoś zniszczył kilkadziesiąt nagrobków TVN24 Katowice
wideo 2/7
TVN24 KatowicePiekary Śląskie. Na cmentarzu ktoś zniszczył kilkadziesiąt nagrobków

Cmentarz w Piekarach Śląskich w niedzielę został zamknięty, a na miejscu pracuje policja. Wszystko przez zniszczenia, których w nocy dokonała tam grupa wandali. - Mówimy nawet o kilkudziesięciu zniszczonych płytach nagrobkowych - poinformowały służby. Trwają poszukiwania sprawców.

Jak informuje policja, do zniszczeń doszło na cmentarzu św. Józefa w Piekarach Śląskich.

- W chwili obecnej mówimy o kilkunastu, może nawet kilkudziesięciu zniszczonych płytach nagrobkowych. Teren cmentarza jest zabezpieczony przez policjantów. Śledczy z zespołu dochodzeniowo-śledczego, wspierani przez techników kryminalistyki, prowadzą oględziny, zabezpieczają ślady - powiedział w niedzielę mł. asp. Dariusz Dobrzański z piekarskiej policji.

Cmentarz jest zamknięty. Policja: robimy wszystko, aby zgromadzić materiał dowodowy

Zgłoszenie o dewastacji cmentarza policjanci otrzymali w niedzielę rano. Do południa udało się wstępnie potwierdzić, że około 30 grobów zostało w różnym stopniu zniszczonych. Nagrobki mają m.in. uszkodzone płyty i krzyże. Do czasu zakończenia policyjnych czynności, cmentarz przy ul. Józefskiej jest zamknięty dla odwiedzających.

Czytaj też: Zniszczył mural, wpadł podczas dewastowania przystanku

- Rozumiemy mieszkańców, którzy - otrzymawszy z różnych źródeł informacje o uszkodzeniach - martwią się o groby swoich bliskich, jednak, mając na uwadze skalę zdarzenia, a co za tym idzie - ilość czynności do wykonania, wejście na cmentarz jest w tej chwili niemożliwe - wyjaśnił przedstawiciel piekarskiej policji.

- Robimy wszystko, aby zgromadzić materiał dowodowy pozwalający ustalić sprawców zdarzenia. Jeśli ktoś posiada informacje istotne dla sprawy - proszony jest o kontakt z piekarska jednostką" - dodał Dobrzański.

Poszukiwania sprawców

Jako pierwsze o dewastacji cmentarza poinformowało w niedzielę regionalne Radio Piekary.

Na razie nie wiadomo, pod jakim kątem prowadzone będzie postępowanie w sprawie zniszczenia piekarskich nagrobków - w zależności od okoliczności, tego typu sprawy mogą być potraktowane zarówno jako przestępstwo z nienawiści, jak i wybryk chuligański. Zgodnie z art. 262 Kodeksu karnego, dotyczącym zbezczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych, kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice

Pozostałe wiadomości