Katowice

Wyrwał skarbonkę WOŚP 11-latkowi. Policja prosi o pomoc, publikuje nagranie

Katowice

Ukradli skarbonkę WOŚP
Bartosz Rejmoniak | TVN 24 Katowice/śląska policjaPolicja szuka złodzieja skarbonki WOŚP

Trzech nastolatków podeszło do 11-letniego wolontariusza, który kwestował na rzecz WOŚP. Jeden wyrwał chłopcu skarbonkę, wszyscy zbiegli. Ale dali się nagrać kamerom monitoringu galerii handlowej, gdzie byli przed kradzieżą. Policja prosi o pomoc w ich zidentyfikowaniu.

Jak informuje śląska policja, w niedzielę około godz. 15.50 w Zabrzu na ul. Goethego 12 (przy zjeździe na ul. Kowalską) do kwestującego na rzecz WOŚP 11-latka podeszło trzech nastolatków. Jeden z nich wyrwał wolontariuszowi skarbonkę.

- Wzięli i poszli, jak powiedział nam chłopiec. Kwestował z 13-letnią siostrą i mamą, która akurat w tej chwili nie stała przy dzieciach i nic nie widziała - mówi tvn24.pl Olaf Burakiewicz z zabrzańskiej policji.

W rejonie Goethego, chociaż ulica przylega do ścisłego centrum miasta, nie ma kamer. Policjanci jednak przejrzeli nagrania okolicznych monitoringów i wypatrzyli trzech nastolatków.

- Chwilę przed kradzieżą byli w Galerii Zabrzańskiej przy ulicy Wolności. Wychodząc stamtąd, szli już w kierunku Goethego. Mieli stamtąd pięć minut na nogach - mówi Burakiewicz.

Policjanci upublicznili nagranie ze sklepowego monitoringu. Poszukują świadków lub innych osób, które mogą pomóc w ustaleniu tożsamości sprawcy kradzieży.

Rysopis sprawcy: mężczyzna w wieku około 16-17 lat, wzrost około 180 cm, ubrany w bluzę z kapturem koloru szarego ze znajdującymi się na przedniej stronie żółtymi elementami oraz ciemne spodnie. W pierwszym ujęciu filmu, po wejściu do galerii, znika z kadru jako ostatni.

Kradli skarbonki ze sklepów

Puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostały skradzione również w sklepie spożywczym na ulicy Paprocańskiej w Tychach. Dwoje sprawców weszło do sklepu pod pozorem zrobienia zakupów. 20-letni mężczyzna zajął sprzedawczynię rozmową, a w tym czasie jego 15-letnia koleżanka zabrała puszkę, która stała na ladzie przy kasie, po czym uciekli.

Ekspedientka podała mundurowym szczegółowy rysopis sprawców. Złodzieje szybko wpadli w ręce policjantów. Śledczy ustalili, że 20-latek z Mysłowic, 15-latka oraz jej rówieśniczka ukradli łącznie 4 puszki z sieci sklepów spożywczych w Tychach. Stróże prawa odzyskali część skradzionych pieniędzy. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator. Nieletnie sprawczynie trafiły do izby dziecka, ich losem zajmie się sąd rodzinny.

Do kradzieży skarbonki WOŚP doszło w Zabrzu:

Mapa Targeo

Autor: mag/i / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: śląska policja

Pozostałe wiadomości