Wygrana kandydatów PO na prezydentów w Rybniku i Jastrzębiu Zdroju, porażka SLD w Sosnowcu "osłodzona" sukcesem w Częstochowie - tak wygląda nowa powyborcza rzeczywistość na Śląsku. Z kolei bezpartyjni prezydenci skutecznie wygrali walkę o reelekcję w m.in. Bielsku-Białej, Mysłowicach i Raciborzu.
Druga tura wyborów okazała się ciężką próbą dla niektórych dotychczasowych prezydentów w woj. śląskim. Niektórzy z nich stracili stanowiska.
Bastion lewicy w gruzach
Jedną z największych niespodzianek regionu jest przegrana Kazimierza Górskiego (SLD), prezydenta Sosnowca - miasta uchodzącego za bastion lewicy. Po zaciętej walce Górskiego pokonał dotychczasowy członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński (PO). Chęciński zdobył 29 284 głosy, a Górski - 17 081.
Wyborczą walkę przegrał także rządzący Rybnikiem od 16 lat bezpartyjny prezydent Adam Fudali. W drugiej turze lepszy okazał się szef klubu PO w radzie miasta Piotr Kuczera. Zdobył poparcie 54,06 proc. wyborców, a Fudali – 45,94 proc.
Oni też się żegnają...
Podobnie sytuacja odwróciła się w Jastrzębiu-Zdroju – również na niekorzyść wieloletniego prezydenta. Bezpartyjna, popierana przez PO radna wojewódzka Anna Hetman, przy frekwencji 36,84 proc. wygrała tam z popieranym przez PiS, rządzącym od trzech kadencji Marianem Janeckim. Hetman w pierwszej turze uzyskała 29,6 proc., a w drugiej - 57,79 proc. głosów; Janecki odpowiednio 34,5 proc. i 42,21 proc.
Nowym prezydentem Siemianowic Śląskich będzie z kolei Rafał Piech (komitet Rafał Piech SMS - Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic), który w drugiej turze wyraźnie pokonał dotychczasowego włodarza tego miasta Jacka Guzego, rządzącego od 2006 r. Na Piecha zagłosowało 65,47 proc. wyborców, na Guzego - 34,53 proc.
Ze stanowiskiem żegna się też Stanisław Korfanty, który był prezydentem Piekar Śląskich od 2002 r. W drugiej turze zdecydowanie pokonała go Sława Umińska-Duraj z lokalnego komitetu, która w poprzedniej kadencji była radną w tym mieście. Uzyskała 65,3 proc. głosów, podczas gdy Korfanty - 34,7 proc.
...a oni zostają
O swoje stanowisko spokojna może być prezydent Rudy Śląskiej bezpartyjna Grażyna Dziedzic. Z dobyła 58,20 proc. głosów, a jej konkurentka z PO Aleksandra Skowronek - 41,80 proc.
Czwartą kadencję prezydentem Bielska-Białej będzie za to Jacek Krywult, niezależny kandydat, któremu poparcia udzieliły PO i PSL. W II turze wyborów pokonał Janusza Okrzesika, byłego parlamentarzystę, niegdysiejszego szefa rady miejskiej i ex-prezesa bielskiego klubu piłkarskiego Podbeskidzie. Krywulta poparło 59,88 proc. bielszczan, a jego rywala 40,12 proc. Frekwencja wyniosła 34,28 proc.
Na kolejną kadencję został wybrany rządzący Mysłowicami od 2010 r. Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe). W drugiej turze nie dał szans Dariuszowi Wójtowiczowi z komitetu Wspólnie dla Mysłowic. Lasoka poparło 65,61 proc. wyborców, Wójtowicza - 34,39 proc. Nowym prezydentem Zawiercia zostanie kandydat lokalnego komitetu Nowe Otwarcie Witold Grim, który w przeszłości pełnił przez cztery lata funkcję wiceprezydenta tego miasta. Otrzymał 64,45 proc. głosów. Jego kontrkandydat Marek Kozieł (SLD Lewica Razem) uzyskał 35,55 proc. poparcia. Frekwencja w Zawierciu wyniosła 24,32 proc.
W Raciborzu urzędujący bezpartyjny prezydent Mirosław Lenk zapewnił sobie trzecią kadencję, pokonując Annę Ronin (Mniejszość Niemiecka). W drugiej turze zdobył 53,93 proc. poparcia, a jego kontrkandydatka 46,07 proc. W pierwszej turze prowadził także on – z 37,63 proc. głosów. Na Ronin zagłosowało wtedy 33,54 proc. wyborców.
Rządzący Jaworznem (Śląskie) od 2002 r. prezydent Paweł Silbert został w niedzielę ponownie wybrany na to stanowisko. Pokonał w drugiej turze senatora PO Bogusława Śmigielskiego. Silberta reprezentującego komitet Jaworzno Moje Miasto poparło 14 tys. 835 wyborców (57,67 proc.), a Śmigielskiego - 10 tys. 890 (42,33 proc.). W pierwszej turze Silberta poparło 45,58 proc. wyborców, a Śmigielskiego - w przeszłości marszałka woj. śląskiego i przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego - 25,14 proc. Urzędujący od 16 lat prezydent Żor Waldemar Socha (Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha) również został wybrany na kolejną kadencję. W drugiej turze Socha pokonał swojego byłego zastępcę Wojciecha Kałużę (Żorska Samorządność).
W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego wybory samorządowe rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. Walkę wyborczą w pierwszej turze zakończyli m.in. dotychczasowi prezydenci w Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Świętochłowicach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim i Zabrzu. 6 z nich to kandydaci własnych, lokalnych komitetów, 2 reprezentuje PO, 2 - SLD Lewicę Razem.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf/r / Źródło: TVN24 Katowice, PAP