Po raz 20. w Wiśle (Śląskie) odbył się w sobotę Bieg po Nowe Życie, promujący transplantologię w Polsce. - Można po przeszczepie, dostając drugie życie, normalnie żyć. Te osoby są aktywne sportowo, są aktywne zawodowo, dziewczyny po przeszczepie rodzą dzieci. Najprawdopodobniej gdyby nie przeszczep, nie byłoby ich z nami - mówił dyrektor imprezy Arkadiusz Pilarz.
20. edycja Biegu po Nowe Życie ruszyła w sobotę o godzinie 15 w Wiśle. Na starcie zameldowało się w tym roku 80 sztafet. Jak wyjaśniał rano w TVN24 Arkadiusz Pilarz, dyrektor imprezy, pierwszą zmianę każdej ze sztafet tworzyły osoby po przeszczepie, dla których przewidziano przejście kilometra w marszu nordic walking.
Do kolejnych zmian zakwalifikowano "80 znanych osób ze świata sportu, muzyki, ekranu, filmu, kabaretu, polskiego dziennikarstwa i 80 przedstawicieli mediów i instytucji, które wspierają polską transplantologię" - dodał Pilarz w rozmowie z reporterem TVN24 Adrianem Mielnikiem, który również wziął udział w biegu.
Wydarzenie zakończyło się przed godziną 18.
"To jest coś pięknego, dać komuś drugie życie"
- Ciężko mi uwierzyć, że to dzieje, dlatego że 11 lat temu, przy pierwszej edycji, to miało być jednorazowe wydarzenie, a w tej chwili jest to event, dzięki któremu naprawdę dużo się mówi o transplantologii, który zmienia świadomość społeczeństwa. Jeszcze bardziej cieszy to, że są z nami ludzie, którzy byli tu na pierwszej edycji. Jak raz tutaj ktoś przyjedzie to zawsze chce wracać - mówił tuż przed startem Przemysław Saleta, ambasador przedsięwzięcia, który kilka lat temu oddal nerkę swojej córce.
Jeden ze startujących, siatkarz Piotr Gruszka, wyznał: - Już tu jestem któryś raz, ale co roku mnie zaskakują ci ludzie. Historie ludzi po przeszczepach są niesamowite i wiem, że to jest coś pięknego dać komuś drugie życie.
Jak podkreślali organizatorzy, wydarzenie ma promować polską transplantologię i zwiększać świadomość na jej temat. - Można po przeszczepie, dostając drugie życie, normalnie żyć. Te osoby są aktywne sportowo, są aktywne zawodowo, dziewczyny po przeszczepie rodzą dzieci. Wszystko się dzieje normalnie, a najprawdopodobniej, gdyby nie przeszczep, nie byłoby ich z nami - zauważył Pilarz.
Gala Polskiej Transplantologii
W piątek odbyła się Gala Polskiej Transplantologii "Drugie Życie", zwyczajowo organizowana w przededniu Biegu po Nowe Życie.
Uhonorowane zostały osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej. Nagrody trafiły do sześciu osób w sześciu kategoriach.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24