"Obudził mnie potężny huk". Moment wybuchu na nagraniu

TVN24 | Katowice

Autor:
gp,
akr\kwoj,kab
Źródło:
PAP/TVN24, Kontakt 24
Eksplozja w Sosnowcu. Moment wybuchu na nagraniuKontakt 24
wideo 2/8
Kontakt 24Eksplozja w Sosnowcu. Moment wybuchu na nagraniu

Ciemna noc, garaże i zaparkowane przed nimi samochody. Nagle dochodzi do potężnego wybuchu, a na nagraniu widać rozbłysk - tak wyglądał moment eksplozji w Sosnowcu, zarejestrowany przez Reportera 24. W zdarzeniu uszkodzonych zostało kilkanaście aut i kilka garaży. Jak poinformowała policja, ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną mogło być rozszczelnienie sieci gazowej.

W sobotę rad ranem w Sosnowcu doszło do eksplozji, która zniszczyła stojące w pobliżu garaże i kilkanaście aut. Moment wybuchu uwieczniła kamera jednego z pobliskich mieszkańców, który przysłał nagranie redakcji Kontakt 24.

- W nocy obudził mnie potężny huk. Moja prywatna kamera zarejestrowała całe zajście. Służby przyjechały na miejsce bardzo szybko - relacjonuje pan Piotr, autor filmu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Eksplozja w Sosnowcu. Moment wybuchu na nagraniuKontakt 24

Ewakuowano kilkaset osób

St. kpt. Tomasz Dejnak z komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu powiedział, że informację o wybuchu przy ulicy Lenartowicza służby otrzymały przed pierwszą w nocy. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że eksplozja zniszczyła cztery murowane garaże w okolicach budynków mieszkalnych. Zniszczonych zostało kilkanaście zaparkowanych w garażach lub stojących przed nimi samochodów.

- W pobliżu był wyczuwalny gaz, mierniki wykazały obecność gazu ziemnego w powietrzu. Na miejsce wezwano pogotowie gazowe i pogotowie energetyczne. Po odłączeniu dopływu gazu w rurociągach podziemnych znajdujących się w okolicy przystąpiono do odgruzowywania i przeszukiwania garaży. Nie było tam osób poszkodowanych – powiedział strażak.

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że przyczyną wybuchu mogło być rozszczelnienie sieci gazowej, co spowodowało gromadzenie się gazu w studzienkach kanalizacyjnych. 

Na miejscu pracowało 11 zastępów straży. Na czas akcji z dwóch pobliskich bloków ewakuowano około 400 osób. Większość z nich skorzystała ze schronienia u krewnych i znajomych, 70 skorzystało z podstawionego autobusu komunikacji miejskiej.

- Sytuacja jest już opanowana, mieszkańcy po 7 zaczęli wracać do swoich mieszkań – przekazał Dejnak.

Google Maps

Autor:gp, akr\kwoj,kab

Źródło: PAP/TVN24, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: KONTAKT24/Piotr