O 4.50 rozległ się dzwonek, do okna życia ktoś przyniósł dziewczynkę. "Jest już bezpieczna"

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Dziecko w koszalińskim oknie życia. To dziewczynka
Dziecko w koszalińskim oknie życia. To dziewczynka tvn24
wideo 2/5
tvn24Dziecko w koszalińskim oknie życia. To dziewczynka

Do okna życia w Sosnowcu (woj. śląskie) została przyniesiona nowo narodzona dziewczynka. To trzecie dziecko, które tam trafiło w ciągu ostatnich dwóch lat.

Dziewczynka została umieszczona w oknie życia w Wielka Sobotę około godziny 4.50. Ks. Tomasz Folga z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, które prowadzi tę inicjatywę, zapewnił, że wszystkie procedury zostały wypełnione, a dziecko jest bezpieczne. Okno znajduje się przy klasztorze sióstr karmelitanek.

To już trzecie dziecko uratowane dzięki istniejącemu od 11 lat sosnowieckiemu Oknu Życia, powstałemu z inicjatywy diecezjalnej Caritas. Pierwsze dziecko znalazło tam bezpieczne schronienie dwa lata temu - 19 marca 2018 r. Było to zdrowy noworodek; chłopiec nie miał jeszcze odciętej pępowiny, zajęli się nim lekarze.

W informacji na stronie sosnowieckiej Caritas przypomniano, że okno może być szansą dla dziecka, którego matka podczas ciąży znalazła się w trudnej sytuacji albo np. ukrywa ciążę, nie chce lub nie może rodzić w szpitalu, a następnie skorzystać z możliwości zrzeczenia się praw rodzicielskich.

Pomoc w ciągu pięciu minut

W informacji Caritas o sosnowieckim oknie napisano, że po położeniu w nim dziecka nadawany jest sygnał, słyszalny tylko dla dyżurującej siostry pielęgniarki. Ta schodzi wtedy do pokoju, w którym jest okno, wyłącza sygnał i sprawdza, czy w oknie jest niemowlę. Jeżeli tak, siostra sprawdza godzinę, wyjmuje kołyskę z niemowlęciem z okna i kładzie na stole do przewijania, oceniając pobieżnie stan noworodka.

Następnie siostra dzwoni na pogotowie, zgłaszając potrzebę przyjazdu karetki do ratowania noworodków, tzw. "N", przedstawia ocenę stanu zdrowia noworodka i telefonicznie prosi kogoś o otwarcie wejścia pracownikom pogotowia. Do czasu przyjazdu ratowników nie traci kontaktu wzrokowego z dzieckiem, ewentualnie wykonując podstawowe czynności pielęgnacyjne.

Po przekazaniu dziecka grupie ratowniczej siostra zapisuje godzinę otwarcia okna, płeć dziecka, pobieżnie oceniony jego wygląd, godzinę przyjazdu karetki i przejęcia dziecka. Następnego dnia powiadamiany jest ośrodek adopcyjny, który dalej pilotuje proces prawny adopcji dziecka.

Caritas zapewnia, że w oknie życia można bezpiecznie zostawić dziecko, nie narażając go na śmierć lub inne niebezpieczeństwa. W ciągu 5 minut dziecko zostaje otoczone opieką, a w ciągu 15 – trafia pod fachową opiekę lekarzy. W diecezji sosnowieckiej okno życia działa także w Jaworznie.

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Pozostałe wiadomości