14-latka zemdlała. Tlenkiem węgla podtruła się cała rodzina: matka i czworo dzieci

Autor:
mag/tam
Źródło:
tvn24.pl
Siemianowice Śląskie
Siemianowice Śląskie
wideo 2/2
Siemianowice Śląskie

38-letnia mieszkanka bloku w Siemianowicach Śląskich wezwała pomoc do 14-letniej córki, która zemdlała w niedzielę wieczorem. Strażacy stwierdzili przekroczenie stężenia tlenku węgla w powietrzu. Pogotowie - oprócz nastolatki - zabrało do szpitala także jej matkę oraz trójkę rodzeństwa w wieku od jednego roku do dziewięciu lat. Jak informują służby, przyczyną zdarzenia najprawdopodobniej była nieszczelność gazowego podgrzewacza wody.

W niedzielę przed godziną 21 służby zostały wezwane do mieszkania w Siemianowicach Śląskich, w wielorodzinnym czterokondygnacyjnym budynku przy ulicy Zielonej.

- Wezwanie pochodziło od matki 14-letniej dziewczyny, kobieta zgłosiła drgawki i brak kontaktu u córki - mówi Sebastian Karpiński, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich.

Dodaje, że 14-latka odzyskała przytomność jeszcze w mieszkaniu. Pogotowie zabrało do szpitala nie tylko ją. Jak mówi Karpiński, stwierdzono podtrucie tlenkiem węgla u wszystkich domowników: 38-letniej matki oraz dzieci w wieku jednego roku, czterech i dziewięciu lat.

Jak uniknąć zatrucia tlenkiem czadu?RCB

Dopuszczalna wartość to 35 ppm. W mieszkaniu było 240

- Badanie stężenia tlenku węgla naszymi urządzeniami dało wynik 240 ppm - podkreśla Karpiński. Podczas, gdy dopuszczalna wartość nieszkodliwa dla zdrowia człowieka to 35 ppm.

Przyczyną ulatniania się czadu prawdopodobnie była nieszczelność podgrzewacza wody - piecyka gazowego. Stężenie rosło do niebezpiecznej wielkości z powodu zbyt szczelnych okien.

Karpiński przypomina o montażu detektorów tlenku węgla, zwłaszcza w starym budownictwie. Niewielkie urządzenie może nam uratować życie.

Czujnik tlenku węglaTVN24

Strażacy nazywają czad "cichym zabójcą". Dolegliwości zatrucia, takie jak bóle głowy i mdłości, pojawiają się już przy stężeniu 100 ppm, ale można je zlekceważyć, myląc z innymi schorzeniami.

Objawy zatrucia tlenkiem węglaKG PSP

Strażacy sprawdzili stężenie tlenku węgla w klatce schodowej budynku na Zielonej i we wszystkich mieszkaniach w pionie. Nie było podstaw do ewakuacji mieszkańców.

Czytaj też: Czad - co to jest? Co zrobić przy zatruciu czadem?

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości