Czad - co to jest? Co zrobić przy zatruciu czadem?

Autor:
aw//mro
Źródło:
KG PSP, UOKiK
Atakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]
Atakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]Fakty po południu
wideo 2/4
Fakty po południuAtakuje po cichu i jest śmiertelnie niebezpieczny ["Fakty po Południu"]

Czad nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ trudno jest go wykryć w pomieszczeniu, a jest śmiertelnie niebezpieczny. To właśnie dlatego warto jest zamontować w domu czujnik czadu.

● Czad może powstawać również podczas pożarów. ● Pamiętaj o regularnych przeglądach technicznych przewodów kominowych. ● Nie zapominaj o regularnej wymianie baterii w czujniku.

Co to jest czad?

Jak powstaje czad? Czad, czyli tlenek węgla (II) [(wzór - CO)], to bezwonny i bezbarwny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw. Nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ ze względu na jego właściwości bardzo trudno jest go wykryć samodzielnie

Może też się wydzielać w wyniku nieprawidłowego działania urządzeń, niewłaściwie działającej wentylacji lub niedrożnych kanałów spalinowych. Czad szczególnym zagrożeniem będzie w pomieszczeniach, w których zamknięte są wszystkie okna.

Czy tlenek węgla jest cięższy od powietrza? Czad jest nieco lżejszy od powietrza.

Tlenek węgla - co trzeba wiedziećPAP

Zatrucie czadem

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie zaburza dystrybucję tlenu dostarczanego do całego organizmu przez krew. Duże stężenie tlenku węgla może być śmiertelnie niebezpieczne.

Objawy zatrucia czadem: - ból głowy, - zawroty głowy, - ogólne zmęczenie, - duszność, - senność, - nudności, - zaburzenia orientacji, - trudności z oddychaniem, przyspieszony i nieregularny oddech, - utrata przytomności.

Czad powstaje czasem również podczas pożarów. Strażacy podkreślają, że każdy uczestnik pożaru powinien być podejrzewany o ekspozycję na tlenek węgla. Pierwsze objawy mogą bowiem przypominać bardziej grypę lub zatrucie pokarmowe. Sami ratownicy, wchodząc do budynku objętego pożarem, powinni stosować sprzęt ochronny dróg oddechowych.

Co zrobić przy zatruciu czadem?

W pierwszej kolejności należy otworzyć okna, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Następnie osobę, która zatruła się czadem, należy wynieść jak najszybciej na świeże powietrze, w miejsce, w którym będzie bezpieczna. Dobrze jest też poluzować takiej osobie ubranie, ale nie zdejmować go, aby nie przemarzła. 

Jeżeli jesteś bezpieczny, zadzwoń po służby ratownicze (112 lub pogotowie ratunkowe - 999, straż pożarna - 998) oraz po pogotowie gazowe (992). Jeśli poszkodowana osoba nie oddycha, należy przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Jak pozbyć się czadu z domu? Najważniejsze jest dokładne i długie przewietrzenie pomieszczenia.

Jak uniknąć zaczadzenia?

Bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie kontroli technicznych i sprawdzanie szczelności przewodów kominowych. Nie używać niesprawnych urządzeń, w których dochodzi do spalania. Nie należy również zaklejać czy zasłaniać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniu. Ważne, aby systematycznie sprawdzać poprawność działania wentylacji.

Jak sprawdzić, czy ulatniał się czad? Przede wszystkim obserwować siebie i zwracać uwagę na wszystkie możliwe objawy. Drugim sposobem jest zaopatrzenie się w czujnik tlenku węgla. Czujnik czadu włącza się, kiedy w pomieszczeniu pojawi się czad.

Czujnik czadu - jaki czujnik tlenku węgla kupić?

Są dwa typy czujników. Typ A emituje alarm wizualny i dźwiękowy oraz może doprowadzić do uruchomienia wentylacji. Typ B jedynie emituje alarm wizualny i dźwiękowy.

Do wyboru są czujniki czadu zasilane z domowej sieci elektrycznej lub na baterie. Specjaliści zalecają - jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie często występują awarie prądu, zdecyduj się na czujnik na baterię. Pamiętaj jednak o wymienianiu ich.

Zwróć uwagę, czy czujnik jest oznakowany normą PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05. Jest to poświadczenie, że zostały przeprowadzone badania pod kątem wymagań bezpieczeństwa. Dodatkowo upewnij się, czy instrukcja obsługi jest w języku polskim i zawiera pełne oraz jasno wytłumaczone informacje.

Gdzie zamontować czujnik czadu? Najlepszym pomieszczeniem będzie te, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze. Powinien wisieć na wysokości głowy, czyli około 150 centymetrów (niżej powinien wisieć w sypialni) i nie można go zasłaniać.

ZOBACZ >> Strażacy polecają czujniki dymu i czadu jako idealny prezent

Czujnik czadu piszczy - co robić?

Otwórz wszystkie okna i drzwi w mieszkaniu lub domu, aby wleciało do niego świeże powietrze.

Powiadom o zagrożeniu domowników i sąsiadów.

Wyjdź razem z domownikami na zewnątrz.

Wezwij pomoc - służby ratunkowe i pogotowie gazowe.

Czujnik może pikać co jakiś czas. Dzieje się tak najczęściej w przypadku rozładowanych baterii, dlatego należy regularnie je wymieniać.

Autor:aw//mro

Źródło: KG PSP, UOKiK

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości